P, 7.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1936. aastal: Saksamaa ja Balti riigid

Postimees
Postimees 1936. aastal: Saksamaa ja Balti riigid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Konstantin von Neurath oli Saksamaa diplomaat ja poliitik. 1. juunist 1932 kuni 4. veebruarini 1938 oli ta Saksamaa välisminister.
Konstantin von Neurath oli Saksamaa diplomaat ja poliitik. 1. juunist 1932 kuni 4. veebruarini 1938 oli ta Saksamaa välisminister. Foto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons

ETA, 14. jaan. «Niederdeutsche Beobachteri» Berliini kirjasaatjal oli jutuajamine välisminister von Neurathiga Saksamaa suhetest Balti riikidega.

Minister seletas sissejuhatavalt, et Saksamaa soovib arendada Balti riikidega sõbralikke suhteid. Poliitiliste suhete kujunemist nende riikidega mõjutab tunduvalt kohtlemine, mille osaks saavad seal elavad sakslased.

Meie suhete kohta Leeduga, jatkas minister, tahan ma ainult ütelda, et pärast Klaipeda valimiste tulemust loota on, et klaipedalaste autonoomia-õigusi täielikult austatakse. See on alati eeltingimuseks normaalsete suhete tagasipööramiseks Leeduga.

Mis puutub suhetesse Lätiga, siis said need raske koorma aastavahetusel Lätis maksmapandud uute seadustega. Kuigi meie täielikult mõistame Läti valitsuse püüdeid riigi konsolideerimiseks, ei või Saksa rahvas siiski ükskõikselt vastu võtta, et see toimub esmajoones Saksa rahvusgrupi kulul.

Saksamaa suhted Eestiga, nii lõpetas von Neurath, on arenenud väga rahuldavalt. Vastupidiselt teatavate saksavaenulike lehtede vihjetele tuleb kinnitada, et vapside putschikatsel Tallinnas ei olnud mängus mingid Saksa mõjud.

25.01.1936

Tagasi üles