R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hurraa, me elame teleseriaalide kuldajastul!

Hendrik Alla
, toimetaja
Hurraa, me elame teleseriaalide kuldajastul!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Ekraanitõmmis

Moodsad internetiteenused lubavad sul vaadata seriaale-filme just siis ja nii palju korraga, kui isu tuleb. Lisaks veel reklaamivabalt! Ja kuus tuleb maksta vaid veidi rohkem raha kui ühe kinopileti eest.

Seda sorti teleteenused on juba oluliselt muutnud seda, kuidas teleseriaale tehakse. Kuna vaatajal on nüüd soovi korral võimalik kas või terve hooaeg korraga ära vaadata, lubab see lavastajatel ja stsenaristidel kasutada suuri ning kaasahaaravamaid narratiive. Oma huvi teleseriaalide vastu on üles näidanud näiteks Quentin Tarantino, kelle filmid kipuvad enamasti kolme tunni kanti venima. Nüüd aga võib linti võtta kas või kümnetunnise loo ja vaataja saab selle soovi korral ühe istumisega ka ära vaadata, tõustes vahepeal püsti vaid pitsakullerile vastu minemiseks.

Kõikvõimalike filmifestivalide laureaadi Paolo Sorrentini käe alt tulnud seriaal «Noor paavst» jookseb praegu Viaplays, mis tõestab omakorda: suure ekraani tähed on huvitatud töötama väikses formaadis. Video voogedastusteenused on ideaalsed just seriaalide jaoks, sest tunnistagem: filmi tuleb vaadata ikkagi seal, kuhu see kuulub – kinosaalis suurelt ekraanilt.

Eelmisel aastal tegid eestlased telerivaatamise rekordi – ööpäevas peaaegu neli tundi. Aga nagu selgub TNS Emori uuringust, langeb Netflixi-taoliste teenuste osaks sellest vaid paar protsenti. Üllatavalt vähe, sellesse lõputusse ressurssi võiks oma kulbi sügavamalt sisse ajada ja vaadata, millist konkurentsi laias maailmas Eesti teletegijatele pakutakse. Aasta tagasi jõudis meieni Netflix, kuid nüüd tuleb teenuseid järjest juurde. Vaatame, mida nad pakuvad ja kui mugav on neid kasutada.

Lõpliku hinde kujunemisel mängis kõige suuremat rolli sisu, st kui palju on seal vaatamist valida. Eesti keele olemasolu ning kasutamismugavus olid teisel kohal. Kõige vähem mängis rolli hind, sest ükski neist teenustest ei ole nii kallis, et inimene, kes juba maksab mingi videot läbi laskva netiühenduse eest, ei saaks seda suure huvi korral endale lubada.

Netflix

Foto: Ekraanitõmmis

4,5/5

Pluss: suur valik, mugav kasutajaliides nii arvutis, teleris kui ka mobiilis, allalaadimisvõimalus.

Miinus: peaaegu puudub eestikeelne või tõlgitud sisu.

www.netflix.com

Hind pildikvaliteedist sõltuvalt 7,99, 9,99 või 11,99 eurot kuus.

Tasuta prooviperiood üks kuu.

Vaatamisvõimalus arvutis, nutiseadmes või nutiteleris. Sisu allalaadimise võimalus võrguvabaks vaatamiseks.

Netflix on suurim ja kuulsaim seni Eestisse jõudnud videoteenustest. Põhimõtteliselt kummutas see sedasorti argumendid, nagu oleks filmi- ja sarjapiraatlus Eestis täiesti õigustatud, sest legaalselt niikuinii ei näidata.

Tõsi, Eestis pakutav sisu on äärmiselt napp, jäädes alla isegi mõnele arengumaale. Siiski on see kättesaadavatest kõige mahukam. Plussiks võib pidada Netflixi kvaliteetse omatoodangu, mida ei pakuta kuskil mujal: «Kaardimaja» ehk «House of Cards», «Orange is the new black», «Stranger Things» ja paljud teised. Lisaks veel teiste tootjate parimad palad. Tõesti sügav kaev, kust kvaliteetset telemeelalahutust ammutada, pealegi täieneb see üsna jõudsalt uute nimetustega.

Tõrvatilgaks selles visuaalse meelelahutuse meepotis, nagu mõnes muuski Eestis levivas teenuses, on keel. Teadaolevalt pakutakse eestikeelseid subtiitreid vaid seriaali «Better call Saul» teise hooaja vaatamiseks. Muul juhul tuleb vaatajal arendada oma keeleoskust, enamasti on heli ja subtiitrid olemas inglise, vene ja originaalkeeles, kui see peaks kahest esimesest erinema. Ah jaa, seal on isegi üks Eesti asi, meie oma noorsoofilm «Nullpunkt».

Kasutusmugavuselt on Netflix ületamatu, eriti kombinatsioonis Google Chromecasti taolise vidinaga, mille abil saab pildi juhtmevabalt arvutist või telefonist suurele ekraanile. Kui teie nutitelerisse saab Netflixi rakenduse tõmmata, siis seda parem.

Amazon Prime Video

Foto: Ekraanitõmmis

4/5

Pluss: kvaliteetne teenus ja hea hind, allalaadimisvõimalus.

Miinus: esialgu kesine sisu, ainult «Grand Touri» pärast seda tellima ei jääks. Puudub eesti keel ja nutirakendus ei tunne Chromecasti.

www.primevideo.com

Tasuta prooviperiood üks nädal.

Kuus kuud hind 2,99 eurot kuus, pärast seda 5,99.

Vaatamisvõimalus arvutis, nutiseadmes või nutiteleris. Sisu allalaadimise võimalus võrguvabaks vaatamiseks.

Amazoni voogedastusteenus, mis seni end üsna kiivalt Ameerika Ühendriikidega piiranud, laienes aasta alguses plahvatuslikult. Põhjuseks nimi Jeremy Clarkson (unustamata sealjuures Richard Hammondit ja James Mayd). Pärast seda, kui Clarksoni ja BBC teed esimese krõbeda suuvärgi tõttu lahku läksid, sõlmis trio lepingu Amazoniga, kes toodab ise ka telesisu. «Top Geari» asemel tuli «Grand Tour».

Saade on mõne kriitiku arvates eelkäijast küll igavam ja lohisevam. Siiski oli Amazonil põhjust arvata, et videopiraadid hakkavad seda kohe usinalt alla sikutama ja omavahel jagama. Miks siis mitte see legaalselt kättesaadavaks teha ja mõni kopikas teenida?

Amazon hoiatab ausalt, et kogu nende teenus ja sisu on inglise keeles ning mingite kohalike keelte toetamist ärge lootkegi. Amazoni Eestis pakutav sisu on ahtam kui Netflixil, vähemalt esialgu, sest teenus on turul vaid aasta algusest. Lisaks mainitud «Grand Tourile» on nende konkurentsieelis kõrgetasemeline omatoodang, nagu Philip K. Dicki romaani ainetel valminud «Man in the High Castle» või vaimukas komöödiaseriaal New Yorgi sümfoonikute elust «Mozart in the Jungle».

Amazonil on olemas ka mobiiliäpp, mis lubab videot võrguvabaks vaatamiseks alla laadida, kuid see ei oska saata sisu Chromecasti, sest Amazonil on selleks enda vaste, meil vähe levinud Fire TV Stick.

Viaplay

Foto: Ekraanitõmmis

4/5

Pluss: kogu sisu eesti keeles, kodumaised sarjad, mugav rakendus ka telefoni.

Miinus: Netflix maksab sama palju, aga kvaliteetset sisu kõvasti rohkem.

www.viaplay.ee

Tasuta prooviperiood 30 päeva.

Hind 6,99 kuus.

Sellel voogedastuskanalil on kaks olulist eelist: kogu sisu on eesti keeles ning pakutakse avarat valikut kodumaistest sarjadest. Sõna «kodumaine» all tuleb siin mõista «TV3 ökosüsteemi»: «Kättemaksukontor», «Padjaklubi», «Papad Mammad» jms. Sarjade uued osad jõuavad Viaplaysse isegi varem kui TV3 ekraanile. Peaaegu kogu sisu on eesti- ja venekeelsete subtiitritega ning enamik lasteprogrammist veel eestikeelse pealelugemisega.

Välismaise seriaalikunsti paremikku esindab siin Paolo Sorrentine «Noor paavst», kus on suurepärased näitlejatööd, võrratu visuaalne lahendus ning omapärane mõrkjas huumor. Filmide poolelt on esindatud viimaste aastate menukid, nt «Mees, kes jäi ellu», «Deadpool», «Mad Max: Raevu tee», «Kiired ja vihased 7», Sicario» jt.

Vaadata saab arvutist internetilehitseja kaudu või nutiseadmest, rakendus toetab Chromecasti.

Täiendav teenus on Viaplay Sport, mis peale eeltoodu näitab spordisündmuste otseülekandeid, mida saab 48 tundi tagasi kerida. Teenusel on viis eraldi otseülekande striimi, mis lubab edastada ka ajaliselt kattuvaid võistlusi. Viaplay Spordi kuumaks on 9,99 eurot, aga tasuta prooviperioodi ei saa.

FOXplay

Foto: Ekraanitõmmis

3/5

Pluss: Telia põhipaketi klientidele tasuta.

Miinus: no las ta olla, ega ta leiba küsi, aga pikalt siin vaadata pole.

www.telia.ee/ul/foxplay/

Foxplay on eelnenutega võrreldes üsna tagasihoidliku mahuga sisuteenus, Telia põhipaketi tellijad ei pea selle eest täiendavalt maksma. Tuleb nagu kingituseks kaasa.

Igal ajal on võimalik ilma reklaamideta vaadata kümmet seriaali, kokku on FOXplay kataloogis pidevalt u 200 tundi eri sisu. Sarjadele «Elavad surnud», «Gotham» ja «Da Vinci deemonid» lisandub kevadel hittsari «Troonide mäng», aga selle eelmisi hooaegu praegu ei näidata. Kõik sarjad on eestikeelsete subtiitritega. Vaadata saab vaid Telia teenuse kaudu telerist, nutiseadmete ja arvutibrauseri toetus puudub.

Telia MinuTV filmiriiul

Foto: Ekraanitõmmis

3/5

Pluss: nii-öelda täitsa tasuta, koos Telia teenusega, eestikeelne sisu.

Miinus: värskuselt ja kvaliteedilt B-kategooria kraam, ebamugav kasutajaliides.

www.telia.ee

Telia minuTV klientidele mõeldud täiendav tasuta videolaenutus.

Värskemad ja popimad filmid on Telia videolaenutuses ühekordse vaatamismaksu eest, kuid vanemat kraami võib klient igal ajal Filmiriiulist lisatasu maksmata nõrkemiseni vaadata. Samas leidub tõelisi pärle – mida te näiteks teeksite siis, kui korraga tuleb isu mõnd Priit Pärna filmi vaadata?

Teenust saab kasutada teleriekraanil, aga mitte nutiseadmetes. Värskemat kraami pakutakse Videolaenutuses, kus küsitakse kuni kolm eurot filmi eest.

Starmani kuutasuline videolaenutus

Foto: Ekraanitõmmis

2/5

Miinus: põhimõtteliselt sama mis Telia filmiriiul, aga tasuline. Kui maksta, siis juba Netflixi või Viaplay eest.

www.starman.ee

Ainult Starmani klientidele, vajab Starboxi olemasolu.

Laste valik hinnaga 2,99 eurot. Laste- ja multifilmid, alustades klassikast, nagu «Leopold», «Mõmmi ja aabits», «Vandersellid», Tallinnfilmi ja Joonisfilmi multifilmid ning uued animasarjad, u 1000 nimetust.

Seriaali- ja filmivalik hinnaga 5,99 eurot. Umbes tuhat linateost, mille hulgas on veidi vanemad filmid, mis ei ole enam kinosoojad ega hiljutised kassahitid. Lisaks suur hulk sarju.

Täiskasvanute valik hinnaga 5,99 sisaldab Hustleri toodetud täiskasvanute filme, mida on valikus 20–25.

Värskemad filmid on Starmanis vaatamiseks ühekordse tasu eest, mis on üldjuhul 99 senti kuni 2,99 eurot.

Märksõnad
Tagasi üles