Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.01.2017
Eesti Horoskoop Eesti rahvas on nakatunud trammipisikuga (7) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tartu trammitee oleks üheksa kilomeetri pikkune Tagakülg Esikülg 26. jaanuar Eesti kodanikud ütlesid nullvariandile ei (1) Eesti passi saaks teatud tingimustel Majandus Samsung pääses terve nahaga Algajal tasuks raha panna fondidesse (1) Kommentaar: investeeri ettevõttesse, mitte aktsiasse Välismaa Trumpi administratsioon asus kliimateadust ja riiklikke agentuure suukorvistama (3) Välismaa lühid USA ähvardab Hiinaga nugade peale minna Soome kaitseminister tembeldas asendusteenistujad desertöörideks Arvamus Kadri Simson: majanduskasvu toob Eesti inimeste väärtustamine (10) Juhtkiri: unustatud eetika (1) Avaliku elu tegelaste pöördumine: Eesti vajab raudteed Euroopasse, kuid mitte praegu planeeritud kujul (27) Enno Lend: Rail Baltic vajab arukat tegutsemist – ka kriitikutelt (2) Postimees 1928. aastal: kui puhus lõunast sula tuul Evelyn Kaldoja: Trumpi kritiseerides ei saa ise latti alla lasta (3) Kultuur Üllatusterohke muusikaauhindade gala toob vaatajateni Soome tipprežissöör Sport Spordi lühiuudised Johaugi saatus selgub reedel Kelly Sildaru võib järgmise aasta X-mängud vajadusel vahele jätta Vanameistrite imelised edulood Võit – erakordne ja emotsionaalne Red Bulli värvidesse pandud Kelly Sildaru: üldjuhul on tähelepanu hea Kuidas üks naine Kohilast võrkpallikantsi tegi (1) Tallinn Eesti rahvas on nakatunud trammipisikuga (7) Tarbija Odav euroremont on minevik Koerakuudi uus tase: soojendusega voodi ja konverentskõned Kodu lühiuudised Tartu Tartu ettevõtted on suurest tööraamatupaanikast pääsenud Kambjast kaob autojuhtide kirumiskoht Jäätahukast koorub kahemeetrine hiigelkukk Maaülikool asub ehitama oma visiitkaarti – uut toidumaja Tantsukool sai linna uhkeimad trenniruumid Tõsidus ja nali kahe Peterseni kunstis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: Trumpi kritiseerides ei saa ise latti alla lasta

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja. FOTO: Postimees

Tunnistan, et pidin endas maha suruma tungi õelutseda, kui sattusin hiljuti vestlusse ühe inimesega, kes rõõmustas Donald Trumpi üle ja pidas probleemiks CIA mahitatud homode vandenõu. Ja hirmu, kui rääkisin teisega, kes lootis, et Trump paneb palju inimesi vangi, kõigepealt USAs ja siis siin. Kõige tipuks raiskasin aega Facebooki-vaidlusele kolmandaga, kes oli veendumusel, et meedia pisendas USA presidendi inauguratsioonile tulnute arvu.

Ainus lõpuks sõnelemishimu pärssinud mõte oli arusaam, et Trumpi üle ei pea vaidlema. Tema tegevus presidendina tõestab end ise. Ja seni tasuks irratsionaalseid tunge alla suruda pigem tema vastastel.

Näiteks keskendumist triviaalsele. Mis tähtsust sellel on, kui palju inimesi Washingtoni kogunes? See pakkus korraks parastamisrõõmu, aga ei vääri vaidlust vandenõu uskujatega. Nagu on tobe teoretiseerida, et Melania Trump on oma mehe jaoks vaid objekt. Kehakeele analüüs kõlab ebateaduslikult ja vaba naine võib oma suhtes olla, kes ta tahab.

Või tavapärase praktika kontekstita ülespuhumist. Inauguratsioonipäeval tänitati, miks vastne esileedi eelkäijale kingituse viis. Hiljem selgus, et ka Michelle Obama viis kingituse Laura Bushile. Mõni osatas, et miks Trump vallandas Barack Obama poliitilised suursaadikud. USAs ongi paljud ametnikud poliitilise taustaga ja lahkuvad võimuvahetusega. Jah, seekordsed ruumide vabastamist nõudnud kirjad kõlasid jõhkralt.

Aga ega Obama jälgedes ses asjas ka just lilled kasva. Esimest korda presidendiks saades vallandas ta oma poliitilisele valikule ruumi tegemiseks USAd NATO juures esindanud tippklassi karjääridiplomaadi nii, et tolle lapsed ei saanud käia isegi lõpuni eeldatud kooliaastat Brüsselis.

Või end tolerantseks nimetajate jätkuvat ebatolerantsust isegi kompromissihuviliste inimeste suhtes. Laupäevasele naiste marsile tahtsid Trumpi vastu protestima tulla ka abordivastased feministid, korraldajad neid sinna ei soovinud. Tundub, et teatud seltskonnale on abort samasugune positiivne tegu ja hea asi iseeneses nagu kõva käe himustajatele surmanuhtlus. Üheks keelajate eestkõnelejaks oli Lena Dunham, kes vähemalt minu silmis nullis sellega kõik vabandused oma detsembrikuise rumaluse eest, kui teatas, et kahetseb, sest tal pole oma abordilugu. Kõlab nagu suurepärane ekstremistide fandango-partner Tony Tinderholtile. Too Esindajatekoja liige pani just ette, et aborti teinud naised peaksid seaduse ees olema mõrvarid. Viiendat korda abielus poliitiku hinnangul paneks see naisi seksi vastutustundlikumalt suhtuma.

Me peaksime muretsema, et juba on lubatud keskkonnaohtlikku torujuhet üle indiaanihaudade, uut hoogu Iisraeli uusasundustele ja Venemaale Ukraina sanktsioonidest loobumist tuumarelvastuse vähendamise lubaduse eest. Ainus viis laiamisest ja passiiv-agressiivsusest tiinet õhku taas konstruktiivseks jahutada on alustada iseendast.

Seotud lood
25.01.2017 27.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto