Sajandi kaalu ümberjagamine oli teist kuud ametis valitsuse paaritunnisel istumisel lihtsalt üks kuuest teemast, suuline, ilma analüüsipaberiteta, ja peaaegu poole jaoks esmakordne. Ministritel oli ilmselt koju kiire, et kohe teatati, et riik maksab pensioni edaspidi ainult tööl olemise, mitte ka makstud sotsiaalmaksu ega hinnangu järgi, mille annab tööle palk.
Valitsusi süüdistatakse vabas riigis ülbuses alati, aga esimest korda ei tule see ameti- ja argumendi uhkusest, ülemäärasest kirest oma tõe ja teadmise kaitsmisel, vaid tühja upsakusest.
Aga ma ei räägi siin lihtsalt stiilist, vaid sellest, et valitsus pöörab riiki pahupidi põhimõtteliselt. Pahempoolsus iseenesest võib olla valitsuse ilmavaateline valik, ent peab olema kodanikuga läbi räägitud ja valimistel välja teenitud. Kui pahempoolsed on väärtusi, millele rajasime oma vaba riigi, kodaniku tahet ja rahva omal maal iseotsustamist näiteks, kahtluse alla seadnud ka varem, siis seadustavad seda oma häälte ja eetrivaikusega praegu ka IRLi paremkonservatiivid.
Aga meil pole demokraatlikku kokkulepet, et enamus võib vähemuselt lihtsalt võtta või et me muudame ümber keele- ja kodakondsuspoliitika ning välispoliitilise orientatsiooni.
Oktoobrirevolutsiooni vaim
Pensionimuudatuse juurde naastes: selle mõõdetav ehk kitsas tulemus on, et näiteks õpetaja pension väheneb kümneid, arsti ja teadlase oma sadu eurosid kuus. Parteijuht Tsahkna seletus oli, et enamik saab juurde. Matemaatiline loogika tema ümberjagamise tehtes on olemas, ent müntide teine pool on kodanike püüdluste ja arengu pärssimine, mis on juba hoopis suurema panusega matemaatika, üldsumma vähendamine.