Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.01.2017
Eesti Eestlasest nobelist – Juri Israel (5) Neitsikurgedel kuues muna esikülg 28.01 Savisaare koguduse teine tulemine (4) Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Tagakülg Alajõe ihkab jätkata riigikogu kantselei juhina Majandus Eesti ettevõtte hulljulge plaan viib e-kooli Aafrikasse (1) Kommentaar: Maril oli alustamiseks viimane aeg Välismaa Tuneesia elab tagasi pöörduvate pühasõdalaste kartuses Vanaisa Vassõl – sõjas käis, aga veteran pole May tähtsustas USAs liitlassuheid Arvamus Ilmar Raag: 2017 – pallimäng üle meie pea (35) Sirje Niitra: kui enam ei taha Peeter Langovitsi tagasivaade: Viru väljaku uus nägu EKI keelekool: absoluutselt (2) Trumpi liikumise nägu (2) Juhtkiri: muuseum kutsub Kelle käes on kelle cojones?* Meeletult töökas perfektsionist Tööraamat ja paberipaanika Postimees 1992. aastal: endise peaministri töövõime on väljapool kahtlust, aga majandus jäi laokile Tiit Hennoste: peavoolumeedia ja prillikivi (16) Kultuur Sõnniku elu Postromantiku elu ja armastus Aja auk. Pidu sai läbi Nädala plaat. Anna andeks, vanaema, et näen välja nagu diiler Mahavisatud imed Sport Gregor Arbet läheb taas operatsioonile Spordi lühiuudised Kas Eesti aerutajad kraapisid välja lotovõidu? (1) Sildaru saatus Aspenis: lihtsam on olla tagaajaja kui tagaaetav Kontrollimatud lapsevanemad tennises: roppused, vastaste mürgitamine ja lõputu peksmine AK Rokkiv klatš viimasest ilusast aastast Artemi Troitski: kuidas Nõukogude Liidu aladelt lahkujad lõid Lääne-Venemaa (7) Postromantiku elu ja armastus Sõnniku elu Mahavisatud imed Peeter Saari: järgmise digirevolutsiooni teeb kvant-üleolek (3) Eesti kultuuri täheatlas: pööre kultuurikliimas (Noor-Eesti) Ilmar Raag: 2017 – pallimäng üle meie pea (35) David Vseviov: Karikatuuride sõda (1) Arter Tsiklihooaeg südatalvel: motorahvas unistab Helsingis «Mõrsja» - allegooriline (õudus)lugu Venemaast Horoskoop Ratsutamise ABC keset talve ehk kuidas ma esimest korda hobuse selga istusin Rainer Sarnet: armastus ja ahnus on igatsuse erinevad nimed Eestlase superjaht sattus ookeanil surmasuhu Kuidas puhata ja elu nautida nii, et lisakilod külge ei jää? Mis juhtub, kui eestlasest saab maailmakodanik? (6) NOËP vallutab maailma - viiruslikult vinged lood Hommik, mida sa oled oodanud Kuidas saab kivist liikuv pilt? Kevadmood: vabadus veidrusteks! Kaja Kallas: maskid karnevalil ja igapäevaelus Hurraa, me elame teleseriaalide kuldajastul! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: Viru väljaku uus nägu

1 min lugemist

Kui 1972. aastal ehitati Viru väljak äärde hotell, sai sellest väljaku uus dominant. Estonia teatri ja hotelli vaheline ala haljastati.

Hotelli taga peatusid turismibussid, oli taksopeatus ja eraldi platvormid marsruuttaksodele ning parkla sõiduautodele. Ei puudunud ka väliputkad. Tallinna kesklinna valitsus soovis selle ala muuta pealinnale vääriliseks keskväljakuks. Sobiva lahenduse leidmiseks kuulutati 1996. aasta oktoobris välja kinnine ideekonkurss, milles kutsuti osalema kolm arhitektuuribürood – J. Okas & M. Lõoke, Alver & Trummal Arhitektid ning Künnapu & Padrik.

13. jaanuaril 1997 selguski perspektiivikaim tulevikuvisioon. Kõik tööd said 100 000 krooni, parimaks osutunud büroolt Künnapu & Padrik telliti Viru väljaku ja selle ümbruse detailplaneeringu projekt.

Arhitektide Künnapu ja Padriku meelest puudus kohal esinduslikkus ja see meenutas pigem bensiinijaama tagahoovi, mitte Euroopa riigi pealinna peaväljakut, ning nad lubasid muuta keskväljaku metropolile vääriliseks.

Uue lahendusena pakuti Viru hotelli juurde 14–15-korrruselise tumedast klaasist Viru 2 hotelli ehitamine ning tollase parkla ja peatustealala kahetasandiliseks muutmine. Alumine (maapealne tasand) oli mõeldud transpordile ning seal asuksid bussipeatused ja peatumiskohad turismibussidele. Ülemine tasand plaaniti avara terrassidega põimunud polüfunktsionaalse jalakäijate platoona koos välikohvikutega. Ülemine tasand oleks ühendatud kõrvalasuvate kaubamaja, postimaja ja teenindusmajaga sildadega. Pilkupüüdev oli ülemisel tasandil ovaalse kujuga valguslava.

Narva maantee äärde plaaniti kuni kümnekorruselist korteritega ärimaja. Parkimiseks kavandati maa-alune parkla ja parkimismaja. Hotelli kõrvale sooviti püstitada nullpunkti märkiv skulptuur, kust algasid linnast väljuvad maanteed.

Kavandid olid linnarahvale tutvumiseks ja arvamuse avaldamiseks Rotermanni Soolalaos. Linnavalitsus lootis, et saab alustada ehitustöödega juba 1998. aastal.

Seotud lood
    27.01.2017 30.01.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto