Sisukord
Eesti
Tänane leht
28.01.2017
Eesti Eestlasest nobelist – Juri Israel (5) Neitsikurgedel kuues muna esikülg 28.01 Savisaare koguduse teine tulemine (4) Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Tagakülg Alajõe ihkab jätkata riigikogu kantselei juhina Majandus Eesti ettevõtte hulljulge plaan viib e-kooli Aafrikasse (1) Kommentaar: Maril oli alustamiseks viimane aeg Välismaa Tuneesia elab tagasi pöörduvate pühasõdalaste kartuses Vanaisa Vassõl – sõjas käis, aga veteran pole May tähtsustas USAs liitlassuheid Arvamus Ilmar Raag: 2017 – pallimäng üle meie pea (35) Sirje Niitra: kui enam ei taha Peeter Langovitsi tagasivaade: Viru väljaku uus nägu EKI keelekool: absoluutselt (2) Trumpi liikumise nägu (2) Juhtkiri: muuseum kutsub Kelle käes on kelle cojones?* Meeletult töökas perfektsionist Tööraamat ja paberipaanika Postimees 1992. aastal: endise peaministri töövõime on väljapool kahtlust, aga majandus jäi laokile Tiit Hennoste: peavoolumeedia ja prillikivi (16) Kultuur Sõnniku elu Postromantiku elu ja armastus Aja auk. Pidu sai läbi Nädala plaat. Anna andeks, vanaema, et näen välja nagu diiler Mahavisatud imed Sport Gregor Arbet läheb taas operatsioonile Spordi lühiuudised Kas Eesti aerutajad kraapisid välja lotovõidu? (1) Sildaru saatus Aspenis: lihtsam on olla tagaajaja kui tagaaetav Kontrollimatud lapsevanemad tennises: roppused, vastaste mürgitamine ja lõputu peksmine AK Rokkiv klatš viimasest ilusast aastast Artemi Troitski: kuidas Nõukogude Liidu aladelt lahkujad lõid Lääne-Venemaa (7) Postromantiku elu ja armastus Sõnniku elu Mahavisatud imed Peeter Saari: järgmise digirevolutsiooni teeb kvant-üleolek (3) Eesti kultuuri täheatlas: pööre kultuurikliimas (Noor-Eesti) Ilmar Raag: 2017 – pallimäng üle meie pea (35) David Vseviov: Karikatuuride sõda (1) Arter Tsiklihooaeg südatalvel: motorahvas unistab Helsingis «Mõrsja» - allegooriline (õudus)lugu Venemaast Horoskoop Ratsutamise ABC keset talve ehk kuidas ma esimest korda hobuse selga istusin Rainer Sarnet: armastus ja ahnus on igatsuse erinevad nimed Eestlase superjaht sattus ookeanil surmasuhu Kuidas puhata ja elu nautida nii, et lisakilod külge ei jää? Mis juhtub, kui eestlasest saab maailmakodanik? (6) NOËP vallutab maailma - viiruslikult vinged lood Hommik, mida sa oled oodanud Kuidas saab kivist liikuv pilt? Kevadmood: vabadus veidrusteks! Kaja Kallas: maskid karnevalil ja igapäevaelus Hurraa, me elame teleseriaalide kuldajastul! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eestlasest nobelist – Juri Israel

5 min lugemist
Märt Israel FOTO: Mihkel Maripuu

Oli üks tavapärane teisipäev, tavapärane tennisetrenn Eesti Juudi Kogukonna juhatuse liikmel Aavi Dobrõšil. Spordihallis, kohe tema väljaku kõrval tegid trenni meie kettaheitehiiud Gerd Kanter ja Märt Israel. Kirglik ajaloohuviline Dobrõš tegi meestega juttu ja uuris, kust on Märt oma perekonnanime saanud. Oma perekonnast rääkides jõuti seltskonna jaoks täiesti ootamatu faktini: Märt Israeli vanaonu Juri Israel on esimene eesti soost Nobeli preemia laureaat.

Tellijale Tellijale

Eesti rahva uhkuse täielikust suurusest on puudu just see ihaldusväärne tunnustus, mille poole on aastate jooksul kõige südikamalt suunatud kirjanik Jaan Krossi. On väheteada fakt, et tegelikult on see tühimik olnud täidetud juba viimased kümme aastat, sest Juri Israeli autasustati 2007. aastal Nobeli rahupreemiaga.

Kolme aasta eest meie seast lahkunud Juri Israeli elutee, töö ja pärand on muljet avaldav. Tema isa Anton Israel sündis Sudiste külas Karksi vallas Viljandimaal. Anton osales esimeses maailmasõjas ning lõpetas pärast sõda Petrogradi sõjameditsiini akadeemia arstina, misjärel suunati ta tööle Taškenti. Eestlase olulisust sealkandis näitab see, et senini on sealses ülikoolis Anton Israeli nimeline kateeder.

27.01.2017 30.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto