Sisukord
Arvamus
Tänane leht
31.01.2017
Eesti Haiglajuhi skeemid matsid pensionäride kirsturaha (9) Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Horoskoop Tagakülg Logistikaärimees: Deutsche Bahn juba uurib Rail Balticut (12) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Välismajanduse lühid Kreeka võlakatel podiseb taas (1) Logistikaärimees: Deutsche Bahn juba uurib Rail Balticut (12) Coop loob maapiirkondadele uue panga (1) Investor Mari flirdib Leeduga (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 31.01 Musta nimekirja kantud islamiriigid vastavad omakorda keeldudega Leedu tugevdab kaitset Trumpi moslemikeeld süvendab Euroopa liidrite ärevust Viini kodutud näitavad turistidele tänavaelu Arvamus Volli Kalm: ülikooli mõte (3) Eiki Nestor: pension läheb paindlikuks, sest elame järjest kauem (10) Kaire Uusen: on aeg hakata Eestile asumaid ostma (7) Margus Parts: alternatiivse tõe apostlid (4) Edasi 1989. aastal: tervist Onu Sam! Juhtkiri: rohkem läbipaistvust Rail Balticusse (1) Kultuur Mina olen filmimees. Kes sina oled? Alasti publiku ees? «Novembri» peaosalistele pole see probleem (4) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit tõusis kaheksa koha võrra Sildarud – tagasihoidlikud maksimalistid Sky rattatähed said kaela järjekordse süüdistuse: 2015. aasta Touril sõideti mootoritega Trump tegi rüütlist tulnuka (2) Tartu volle uus tõus ehk 16 mängu kaotuseta Tarbija Teaduse ja Tehnika väiksemad lood Teaduse ja Tehnika lühiuudised Vesinikust tehti metall Tartu Tartu hauaplatsid jõuavad lõpuks inforegistrisse Alaealiste komisjonid kaovad. Kes suunab lapsed tagasi rajale? (4) Monorelsi idee viib Tartu uutesse kõrgustesse. Kas utoopia? (32) Priit Pullerits: Eesti suusatajate viljatud ponnistused (1) Maitsenaudingute kuu leevendab tartlaste kõhukorinat Kadunud Kentsi järve taastamine neelab oma miljon eurot Bluusivennad ja -õed ootavad veebruari Tartu saalihokinaised lähevad koondisega MMi piletit püüdma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Parts: alternatiivse tõe apostlid

2 min lugemist
Margus Parts FOTO: Postimees.ee

Valimiskampaania jooksul andis Donald Trump mitu väga radikaalset lubadust – saata riigist välja kõik kriminaalse taustaga illegaalsed immigrandid, seada moslemitele sisse viisakeeld, ehitada Mehhiko piirile tara –, kuid pärast valimisvõitu arvati, et ametisse astudes võtab president ilmselt veidi mõõdukama joone.

Seda aga ei juhtunud ja kui veel mõne nädala eest spekuleerisid paljud USA sisepoliitikat kajastavad väljaanded, et nn alt-right’i (koondnimetus USA valgete ülemvõimu taotlevale paremäärmuslusele – toim) ja Donald Trumpi mesinädalad on läbi ja esialgne vaimustus «oma mehe» Valgesse Majja saamise üle näib olevat raugenud, siis nüüd on selge, et Trump on asunud tegema teoks kampaanialubadusi, mida paljud pidasid võimatuks.

Alt-right’i juhtfiguur Richard Spencer väitis eelmisel nädalal intervjuus, et ükskõik, kas Trump seda tahab või mitte, on ta osa alt-right-liikumisest.

Trumpi suhe paremäärmuslusse on olnud kahetine. Suuremalt jaolt on alt-right ise tulevaselt presidendilt toetust otsinud, nähes Trumpi õigel ajal avanenud võimalusena, kelle abil oma häält kuuldavaks teha. Trump on igasugusest toetusest lahti öelnud.

Samas määras Trump oma nõunikuks paremäärmuslaste hääletoru Breitbart Newsi juhi Steve Bannoni ja on ajanud alt-right’ile väga meelepärast poliitikat nii immigratsiooni kui ka abordiseaduste vallas.

Peale reaalsete poliitiliste otsuste on Trumpi administratsioon aidanud ette valmistada pinnast ka uutlaadi tõemonopoli kujundamisele ja nihutanud avalikult aktsepteeritava väljenduse piire, olgu selleks siis Kellyanne Conway «alternatiivsed faktid» või Trumpi arvukad ksenofoobsed avaldused.

Kui Trump pääseb isegi riigi kõrgeimalt positsioonilt vähemusi solvates suurematest tagajärgedest, innustab see äärmuslike vaadetega rühmitusi tema eeskuju järgima.

Valge rahvusluse mõttekoja liider Richard Spencer sõnas novembris kurikuulsa «Heil Trump!» saluudiga lõppenud üritusel peetud kõnes, et alt-right võitleb «uue normaalsuse» eest ja Donald Trump on samm selle uue normaalsuse poole.

«Muutus toonis võib olla sama mõjukas kui muutus poliitikas, kuna presidendil ja tema administratsioonil on tohutu mõjuvõim, mis laieneb poliitikast palju kaugemale,» kirjutas rassiteadlikkuse eestkõneleja Jared Taylor eelmisel aastal alt-right’i häälekandjas American Renaissance.

Mõned alt-right’i kommentaatorid on seadnud oma mõjuvõimu küll kahtluse alla, nimetades pettekujutelmaks ideed, et alt-right’i liikmed pretendeerivad Trumpi ideoloogiajuhi kohale.

Tundub, et olukord meenutab veidi kuuma kartuli mängu, kus keegi ei taha tõemonopoli enda kätte võtta. Mõistusvastasel kombel tundub säärane vee hägustamine töötavat ja «alternatiivsed faktid» muutuvad iga kordamisega üha tõesemaks.

Kindel on vaid see, et Trump on juba loonud pretsedendi nii kodusele kui ka Euroopa paremäärmuslusele, kes lõikavad «uuest reaalsusest» oma poliitika ajamisel mõnuga kasu.

Seotud lood
30.01.2017 01.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto