Sisukord
Uudised
Tänane leht
31.01.2017
Eesti Haiglajuhi skeemid matsid pensionäride kirsturaha (9) Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Horoskoop Tagakülg Logistikaärimees: Deutsche Bahn juba uurib Rail Balticut (12) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Välismajanduse lühid Kreeka võlakatel podiseb taas (1) Logistikaärimees: Deutsche Bahn juba uurib Rail Balticut (12) Coop loob maapiirkondadele uue panga (1) Investor Mari flirdib Leeduga (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 31.01 Musta nimekirja kantud islamiriigid vastavad omakorda keeldudega Leedu tugevdab kaitset Trumpi moslemikeeld süvendab Euroopa liidrite ärevust Viini kodutud näitavad turistidele tänavaelu Arvamus Volli Kalm: ülikooli mõte (3) Eiki Nestor: pension läheb paindlikuks, sest elame järjest kauem (10) Kaire Uusen: on aeg hakata Eestile asumaid ostma (7) Margus Parts: alternatiivse tõe apostlid (4) Edasi 1989. aastal: tervist Onu Sam! Juhtkiri: rohkem läbipaistvust Rail Balticusse (1) Kultuur Mina olen filmimees. Kes sina oled? Alasti publiku ees? «Novembri» peaosalistele pole see probleem (4) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit tõusis kaheksa koha võrra Sildarud – tagasihoidlikud maksimalistid Sky rattatähed said kaela järjekordse süüdistuse: 2015. aasta Touril sõideti mootoritega Trump tegi rüütlist tulnuka (2) Tartu volle uus tõus ehk 16 mängu kaotuseta Tarbija Teaduse ja Tehnika väiksemad lood Teaduse ja Tehnika lühiuudised Vesinikust tehti metall Tartu Tartu hauaplatsid jõuavad lõpuks inforegistrisse Alaealiste komisjonid kaovad. Kes suunab lapsed tagasi rajale? (4) Monorelsi idee viib Tartu uutesse kõrgustesse. Kas utoopia? (32) Priit Pullerits: Eesti suusatajate viljatud ponnistused (1) Maitsenaudingute kuu leevendab tartlaste kõhukorinat Kadunud Kentsi järve taastamine neelab oma miljon eurot Bluusivennad ja -õed ootavad veebruari Tartu saalihokinaised lähevad koondisega MMi piletit püüdma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu hauaplatsid jõuavad lõpuks inforegistrisse

2 min lugemist
Pauluse kalmistu. FOTO: Margus Ansu

Elva, Puhja, Rannu, Rõngu ja Nõo kalmistutele maetuid saab praegu otsida Haudi kalmistute registrist, Tartumaa ülejäänud surnuaedade kohta peavad inimesed uurima vanal viisil kalmistukontorist. 

Tartu linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ütles, et Tartu linn ei soovinud Haudi kalmistute registriga liituda, sest see kuulub erastruktuurile ning linn peaks andma kõik andmed neile ja võtma kohustuse maksta iga kuu suuri summasid. 

Ta lisas, et neil Tartumaa omavalitsustel, kel ei olnud kalmistute kohta varem oma süsteemi, tuli odavam osta Haudi teenust. Tartul on aga Eestis esimesena loodud programm, mida kasutatakse siiani, kuid see on iganenud. 

Peaks valmima suveks

Linna asutuse Kalmistu juhataja Enn Veenpere sõnul luuakse uut kalmistute inforegistrit suure hooga. Eelmisel aastal korrigeeriti kaardialused ja korrastati andmebaasid. 

Andmeid Tartu kalmistute kohta on kogutud alates eelmise sajandi üheksakümnendatest aastatest, kui loodi elektrooniline infosüsteem. Nüüd uuendatakse seda.

«Ükski infosüsteem ei saa kunagi lõplikult valmis,» nentis Veenpere. «Töö läheb pidevalt edasi ega lõpe, sest täiustada ja paremaks teha saab ju alati.» 

Veenpere sõnul on vaja tellida veel mõned moodulid, et registri saaks siduda riigi põhilisi infosüsteeme ühendava andmevahetuskihi X-teega.

Ta lisas, et veebruaris tahetakse jõuda sinnamaale, et ametnikud saaksid registris leiduvat infot näha ja salvestada. Linlased peaksid saama infosüsteemi veebis nähta suvest alates. 

Haak ütles, et uude inforegistrisse kantakse eelkõige Tartu kalmistute andmed, mitte terve Tartumaa omad.

Koostöö Haudi registriga

Enn Veenpere arvas, et tulevikus võidakse teha koostööd Haudi registriga, kuna kõik koostööks tarvilik on olemas. «See oleneb Haudi-poolsetest soovidest,» sedastas ta.

Kas tulevikus saab GPS-i abil leida kalmistutihnikust õige haua? Veenpere vastas, et GPS-i signaal on Tartu kalmistutel äärmiselt kehv ja haudade vahel liikumiseks tuleb leida muu meetod. Kuid see, et haud oleks veebis nähtav ja inimene leiaks kadunukese üles, on tema arvates tänapäeval enesestmõistetav. 

FOTO: TPM
Seotud lood
30.01.2017 01.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto