Sisukord
Film
Tänane leht
31.01.2017
Eesti Haiglajuhi skeemid matsid pensionäride kirsturaha (9) Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Horoskoop Tagakülg Logistikaärimees: Deutsche Bahn juba uurib Rail Balticut (12) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Välismajanduse lühid Kreeka võlakatel podiseb taas (1) Logistikaärimees: Deutsche Bahn juba uurib Rail Balticut (12) Coop loob maapiirkondadele uue panga (1) Investor Mari flirdib Leeduga (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 31.01 Musta nimekirja kantud islamiriigid vastavad omakorda keeldudega Leedu tugevdab kaitset Trumpi moslemikeeld süvendab Euroopa liidrite ärevust Viini kodutud näitavad turistidele tänavaelu Arvamus Volli Kalm: ülikooli mõte (3) Eiki Nestor: pension läheb paindlikuks, sest elame järjest kauem (10) Kaire Uusen: on aeg hakata Eestile asumaid ostma (7) Margus Parts: alternatiivse tõe apostlid (4) Edasi 1989. aastal: tervist Onu Sam! Juhtkiri: rohkem läbipaistvust Rail Balticusse (1) Kultuur Mina olen filmimees. Kes sina oled? Alasti publiku ees? «Novembri» peaosalistele pole see probleem (4) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit tõusis kaheksa koha võrra Sildarud – tagasihoidlikud maksimalistid Sky rattatähed said kaela järjekordse süüdistuse: 2015. aasta Touril sõideti mootoritega Trump tegi rüütlist tulnuka (2) Tartu volle uus tõus ehk 16 mängu kaotuseta Tarbija Teaduse ja Tehnika väiksemad lood Teaduse ja Tehnika lühiuudised Vesinikust tehti metall Tartu Tartu hauaplatsid jõuavad lõpuks inforegistrisse Alaealiste komisjonid kaovad. Kes suunab lapsed tagasi rajale? (4) Monorelsi idee viib Tartu uutesse kõrgustesse. Kas utoopia? (32) Priit Pullerits: Eesti suusatajate viljatud ponnistused (1) Maitsenaudingute kuu leevendab tartlaste kõhukorinat Kadunud Kentsi järve taastamine neelab oma miljon eurot Bluusivennad ja -õed ootavad veebruari Tartu saalihokinaised lähevad koondisega MMi piletit püüdma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mina olen filmimees. Kes sina oled?

2 min lugemist
Jaan Ruus aktsioonis. Aasta on 1992. FOTO: Toomas Huik

Aasta oli 1988. Mark Soosaar, Tatjana Elmanovitš ja Jaan Ruus olid esimeste seas, kes jõudsid perestroika kõikepehmendavas kliimas Berliini filmifestivalile. Esindati Eesti Kinoliitu, kaasas Jüri Arraku kujundatud plakat, millel ingliskeelne kiri: «I’m an Estonian filmmaker. Who are you?» («Mina olen Eesti filmitegija. Kes oled sina?»)

Olgu öeldud, et sama plakat saatis hiljem Eesti filmitegijaid veel paljudel rahvusvahelistel festivalidel, nii hästi oli see kujundatud ja nii selge selle sõnum – sama selge nagu Jaan Ruusile tema roll filmikriitiku ja ajakirjanikuna ehk olla provokatiivne, mõtlema ärgitav, küsimusi esitav, maksimaalselt professionaalne.

Tellijale Tellijale

Ta vihkas lollust, professionaalset laiskust ja vaid oma naba ümber toimetavat maailmavaadet. Ja nõudis seda ka teistelt. Uudishimu oli see, mis teda läbi elu edasi viis – uudishimu ja elujanu.

Raske on endale ette kujutada vastuolulisemat inimest, kui seda oli Jaan. Ta võis vahel olla õel, ja oma õeluses ebaõiglane, kui ta oli kriitikuna vihane, aga ka maailma kõige delikaatsem inimene, kui ta suhtles oma sõprade ja perega.

30.01.2017 01.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto