Sisukord
Arvamus
Postimees
02.02.2017
Eesti Eesti ümberjagamine teeb valimised ettearvamatuks Palju õnne Mälumäng Male Horoskoop Dilbert Tagaots Rannaala planeerijad ootavad Pirita elanike arvamusi Luganski separatistid tahavad Eesti kodaniku välja vahetada (14) Mees peksti kümnete silmapaaride ees poolsurnuks (44) Majandus Rändlustasud kaovad: Ansip rõõmustab, operaatorid mitte Viinariiulite peitmine nõuab kauplustelt miljoneid eurosid (11) Majanduse lühiuudised Apple on taas mobiilikuningas Välismaa Ungari kompab piire PERSOON: Väikse Saksa linna alkohoolikust kantslerikandidaadiks Välismaa lühid Arvamus Erkki Bahovski: vabaduse hääbuv kaja (31) Jaan Lahe: kristofoobia – ühe nähtuse anatoomia (32) Priit Pullerits: Eesti, millega aitad sina Kellyt? (12) Vladimir Sazonov: mis saab Islamiriigist? Postimees 1930. aastal: Tartu rahu 10. aastapäev Sven Sester: tulumaks kahaneb, mitte ei kasva (1) Juhtkiri: liiga tavaline vägivald (1) Kultuur Jahimees põline pervert (3) Arne Maasiku ülev arhitektoon Sport Venemaa nelikult võeti medalid Spordi lühiuudised Seljaga hädas olnud Seim rippus pea alaspidi, nõelad kandades (1) Olümpiavõitja toob Eesti aerutamisse uue hingamise UEFA president tegi jalgpalliuuendused maatasa Eesti parim naisujuja Romanjuk sihib MMil isiklikke rekordeid Tallinn Rannaala planeerijad ootavad Pirita elanike arvamusi Tarbija Kasvavad palgad kergitavad ka Eesti korterihindu Keldrisse kodu rajamine on paras loterii Kodu lühiuudised 2.01 Tartu Lehkav kaubahall peletab linnakodanikke (4) Ülikooli tänava remont lükkus järgmisse aastasse (1) Kas teate, kus kunstnikud sellise Tartu talletasid? Lõunakeskuses ehitus lõpusirgel: Sophia, Fii ja Apollo hakkavad juba ilmet võtma Poskalased lõid üksteise välimääraja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: Eesti, millega aitad sina Kellyt?

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Võit võiduks, aga vaatame punkte ka. Kelly Sildaru sai äsjastel X-mängudel Ameerikas Aspenis küll juba 20. järjestikuse esikoha pargisõidus, aga vahe kahe järgmisega ei olnud suur. Ja ei olnud suur ka sealsamas aasta tagasi. Mis mõistagi ei kahanda meie võidurõõmu.

Aga üleüldise Kelly-vaimustuse taustal oleks aeg küsida, kas see, mis on toonud Kelly Sildaru siiani, X-mängude kahe järjestikuse võiduni, aitab tal siit ka edasi minna – tuleva aasta taliolümpia kuldmedalini, X-mängude uute esikohtade, 30. ja 40. võiduni. Fakt on see, et pargisõitu, aga ka Big Airi hüppeid ja rennisõitu, Sildaru kahte kõrvalala, saab harjutada üksnes välismaal. See on kõike muud kui odav lõbu. Kui peame Kelly Sildarut rahvuslikuks aardeks, ei saa jääda lootma üksnes tema pere fanatismile ja sponsorite heldusele. Ega ka Sildaru võistlustel teenitavale preemiarahale, sest preemiaraha, nagu nimetuski ütleb, on mõeldud preemiaks, mitte edasisse ettevalmistusse panustamiseks.

Lühidalt ja konkreetselt: kui Eesti riik Kelly Sildarust tõesti hoolib, tuleks seda peale sõnade kinnitada ka tegudega. Eesti Olümpiakomitee makstav 720-eurone igakuine treeningutoetus, lisaks Rahvusvahelise Olümpiakomitee solidaarsusfondi 1250-eurone kuustipendium on väärt panused, aga vaevalt piisavad. Arvestades, milliseks Eesti kaubamärgiks ja ekspordiartikliks on saamas Kelly Sildaru, võiks ka EAS riigi nimel noorele sportlasele õla alla panna. Varem on EAS selliseid samme ju teinud, näiteks toetanud näitleja Jan Uuspõldu, mustkunstnik Jürgen Veberit, ansamblit Trad.Attack!.

Pelgalt vaimustuse väljendusest ja kiidukõnedest jääb väheks. Äsjaste X-mängude protokoll näitab, et konkurents tipus on tegelikult tihe. Aspenis teise koha saanud prantslanna Tess Ledeux on sel kuul 15 saavast Sildarust üksnes kolm kuud vanem, kolm järgmist on 18–19-aastased – seega kõik parimas eas arenemisvõimelised sportlased. Aga nemad kõik on suurte riikide koondistest ja neil, nagu Kelly isa Tõnis kirjeldas, on rajal kolm-neli abilist, lisaks määrdespetsialistid. Kelly abiline raja ääres oli noorem vend Henry, määrdeabi on saanud heatahtlikelt rivaalidelt. Lõpuks lükkab issi oma armsale tütrekesele üleval hoo sisse – ja ongi kogu meeskond.

See võiks käia juba Eesti au pihta, kui riigi suurimaid uhkusi peab tegutsema konkurentidega võrreldes säästurežiimil.

Nüüdisspordis määrab medalivõimalused professionaalsus, ja professionaalsust võimaldab raha. Ekstreemsport tipptasemel ei ole enam ammu noorte ajaviide ja meelelahutus, et ša-la-laa, peaasi, et saaks fun’i, et oleks cool ja chill. Pargisõit on ikkagi olümpiaala. Aga selle kavaga, mille Kelly Sildaru esitas nüüd X-mängudel, tema isa väitel tuleval talvel olümpiamedalit ei võidaks, kohe kindlasti mitte.

Need, kes Sildarut ükskord ometi edestada ihkavad, on tal tihedalt kannul. Eesti riik võiks EASi kaudu panustada, et Eesti kirkamaid brände säraks jätkuvalt maailmas üle teiste.

Seotud lood
01.02.2017 03.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto