Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.02.2017
Eesti Kodanikuks pürgijaid võib oodata kindla sissetuleku nõue (5) Mälumäng Metropoli hotelli tulistaja peidab end politsei eest Horoskoop Palju õnne Dilbert Male Jaapanlane, kes tunneb Jaan Tõnissoni Ninasarvik peab sünnipäeva Arstid teevad ettevalmistusi streigiks Meremuuseum tõmbas kaotsis asjadele kriipsu peale Tosin liikursuurtükki nelja aastaga (29) Majandus Majanduse lühiuudised Kõrgem kütusehind veab üles ka bussipiletite hinnad (1) Välismaa Rumeenlastel korruptsioonist mõõt täis Louvre’i juures ründas mees sõdureid matšeetega Arvamus Postimees 1893. aastal: Soomes 40 kraadi külma Kalev Vilgats: rong sahiseb läbi Pärnu (5) Saksa sotside päästeingel Üllatajast poodnik-pankur Parimaks treenitakse Kratt aitab ikka Juhtkiri: tegijal juhtub – ja kõik? (1) Ene Pajula veste: Mammi meelest oli ERMi hernesupp suurepärane EKI keelekool: Kihnu keele kiituseks Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Kultuur Kärbsed lähivaates Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Keskeakriis koidab Aja auk. Popmuusik Sport Spordi lühiuudised Jacksoni skandaali korduse ja legendide ootuses Tänak ootab adrenaliinilaksu, Latvala hoiatab Ogier' matkimise eest Eestlased Pyeongchangist: mugav, aga idamaise kiiksuga (1) AK Peeter Espak: «avatus» ja «sallivus» eestlast ei iseloomusta, oleme umbusklikud patrioodid (5) Kärbsed lähivaates Roboti robinsonaad Eesti kultuuri täheatlas: manifestide ajastu Punk või äri, äri Keskeakriis koidab Kaasakiskuv jutustus Tallinna vanalinnast Aja auk. Popmuusik Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Hundisilmalt Soome püssi alla – ühe soomepoisi teekond (4) Poiss, kes tantsis hobuste ja päikesega (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Heili Sepp: kaalul on sõnavabadus (9) Risto Berendson: valikud ei ole alati mustvalged (6) Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Raimund Ubar: tõe haprusest teaduse ja ühiskonna dialoogis (2) Arter Horoskoop Ilona Leib: teretamisest ja teretamata jätmisest (1) Rehepapid novembris Asjad, mida paljud meist enam ei mäleta... (65) Härrasmehe tagasitulek – welcome, chap! (1) Tõnis Niinemets: sisimas meeldib mulle olla sarimõrvar (2) Kui suur on valu hind? (1) Stockholmi sisustusmess pakub ideid ja silmailu Jaapani cool ja Lapi külm Küüslauk. Aga must Mis tegi tegelikult Trumpist presidendi? Tõsielusari! (4) Kuidas pääseda Eurovisiooni finaali? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism

4 min lugemist
Pildil kirjanik JELENA SKULSKAJA. FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Mõne päeva eest õnnestus mul viibida Torino Egiptuse muuseumis, mida peetakse kollektsiooni suuruse ja eksponaatide ainulaadsuse poolest oma valdkonnas üheks  maailma tähtsaimaks.

Tellijale Tellijale

Muidugi, pärast filme, kus aastatuhandete jooksul ära langenud ninadega sfinksidel on taastatud esialgne välimus ning sarkofaagide eredaid värve rõhutatakse veelgi kinematograafiliste nippidega, ei suuda originaalid pakkuda kaugeltki seda muljet, mida nad algselt pidanuksid. Ent ometi tekitavad erutust muumiad, mis on meile maksimaalselt lähedale toodud: muuseum on üles ehitatud nii, et külastaja satub kitsastes koridorides ja saalides puudutamisegi eest kaitsmata reliikviatega vaat et otsekontakti. 

Põhimõtteliselt käid seal kui lahti kaevatud kalmistul, põrgu desinfektsioonikambris, ja surnukehad, mis on mähitud spetsiaalsetesse pleekinudpruunidesse sidemetesse ega lehka, kuid vaieldamatult levitavad kõdunemise, kaduvuse, lagunemise, tolmu, kõige selle jõuga alalhoidmise tundmust, mis oleks juba ammu pidanud põrmuks pudenema, jah, nemad saadavad sind kui silmitud ja sõnatud Vergiliused. Ja muumiaid seal jagub: kassid, krokodillid, babuiinid, naised, mehed … Ja siis viimaks muuseumi suveniiripood, kust võib leida pastakaid, millel on äsja palsameeritud muumia või siis mõne arvukatest surnute riigi eest vastutava jumala kuju.

Mõistagi on minu asjatundmatud muljed usu ja esteetilise kasvatuse küsimus. Laibad tuleb anda maa hoolde või põletada matuseriidal. Nii on «minu» kultuuris kombeks Vana-Kreeka Antigone aegadest peale. Ma kartsin juba väiksena, et mind sunnitakse külastama Moskva mausoleumi, kus lebas algul kaks surnukeha, pärast jäi alles üks.

Aga ma kordan ikka ja jälle uuesti: see on eetilise harjumuse küsimus. Minu mõttelõng kerib tasakesi hoopis selle poole, et igas kodus – see oleks minu silmis ideaal – peaks olema oma pisike muuseum, kus säilitatakse, õpitakse tundma ja hangitakse juurde perekondlikke reliikviaid. Ma usun, et sellised muuseumid oleksid tähtsamad kui kõik maailma ajaloomuuseumid kokku. Kunagi oli kombeks koostada perekonnapilte pungil täis albumeid. Teed rüüpavad külalised seadsid end diivanile istuma ning pajatasid lõputult kaugetest esivanematest dagerrotüüpidel, vanaemadest, kes ehmunult jõllitavad fotoobjektiivi, grupipiltidel leiduvatest onudest ja tädidest. Hiljem ei peetud seda enam kuigi lüüriliseks, nagu ka näiteks vaipu, millel ilutsesid hirved võrendiku ääres. Täiesti asjata! Lihtsalt ei maksa nende fotodega külalist ära tappa: albumeid on vaja selleks, et inimene ei tunneks end siin maailma kõrvalisena!

Perekondlikud reliikviad

Mõne aja eest käis mul külas üks tuntud fotokunstnik. Noortele omase taktitundega küsis see neiu, lasknud pilgu käia üle mu korteri, kus leidub külluses maale ja raamaturiiulid on täis möödunud sajandi kuulsuste autogrammidega teoseid:

«Aga mis saab kõigist neist reliikviatest, kui te ära surete? Need hindamatud esemed võivad ju kaotsi minna, aga teie olete siin neist tõelise muuseumi koostanud!»

Jah, muidugi ei ole asi siin minus, vaid selles, et me kõik, ilma igasuguse erandita, hoiame alles ja kogume mõningaid meie jaoks meenutamist väärt esemeid: mitte ainult raamatuid ja fotosid, mitte ainult maale, vaid ka märkmepabereid, päevikuid, vihikuid, kallite inimeste kingitusi, esivanemate aukirju ja medaleid, mõnikord nende rõivaidki, vahel ka laste asju, jahitrofeesid, suveniire … Ja milleks?

03.02.2017 06.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto