P, 14.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti ümberjagamine teeb valimised ettearvamatuks

Tuuli Koch
, reporter
Eesti ümberjagamine teeb valimised ettearvamatuks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Riigikogu valimised 2015.
Riigikogu valimised 2015. Foto: Laura Oks

Kõik erakonnad elavad järjekordses uues valimisrütmis: kohalike omavalitsuste valimised oktoobris tulevad sel korral haldusreformihõngulised, mis tähendab mitu korda suuremaid omavalitsusi ja teeb tulemused üsna ettearvamatuks.

Erakondade esindajad tunnistavad, et kohapealne status quo, mida 25 aastat nauditud, on praeguseid vallajuhte ja kohalikke aktiviste kõvasti lähendanud. Seega pole mingi probleem kohalike staaridega ning erakondadest sõltumatult valimisliidu all välja tulla, et reformiga kaasnev riigipoolne rahapott omavahel ära jagada ja samas mugavuses jätkata. Suuremad parlamendierakonnad aga pingutavad, et kõigis omavalitsustes oma nimekirjaga välja minna, Vabaerakond on läinud valimisliitude teed, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond teeb juht Mart Helme sõnul sipelgatööd, et inimesi üle maa oma ridadesse koguda.

Peamised võitlustandrid on samad: Tallinn, Tartu ja Pärnu. Sosistatakse, et Tallinna puhul on Keskerakonnal ja sotsidel juba õhkõrn eellepe, põnevust toovad ka erakondade linnapeavalikud. Valimisteni on jäänud 255 päeva ning igas parteis rebitakse seinakalendril päevi tõehetkeni.

Tagasi üles