Sisukord
Eesti
Tänane leht
04.02.2017
Eesti Kodanikuks pürgijaid võib oodata kindla sissetuleku nõue (5) Mälumäng Metropoli hotelli tulistaja peidab end politsei eest Horoskoop Palju õnne Dilbert Male Jaapanlane, kes tunneb Jaan Tõnissoni Ninasarvik peab sünnipäeva Arstid teevad ettevalmistusi streigiks Meremuuseum tõmbas kaotsis asjadele kriipsu peale Tosin liikursuurtükki nelja aastaga (29) Majandus Majanduse lühiuudised Kõrgem kütusehind veab üles ka bussipiletite hinnad (1) Välismaa Rumeenlastel korruptsioonist mõõt täis Louvre’i juures ründas mees sõdureid matšeetega Arvamus Postimees 1893. aastal: Soomes 40 kraadi külma Kalev Vilgats: rong sahiseb läbi Pärnu (5) Saksa sotside päästeingel Üllatajast poodnik-pankur Parimaks treenitakse Kratt aitab ikka Juhtkiri: tegijal juhtub – ja kõik? (1) Ene Pajula veste: Mammi meelest oli ERMi hernesupp suurepärane EKI keelekool: Kihnu keele kiituseks Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Kultuur Kärbsed lähivaates Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Keskeakriis koidab Aja auk. Popmuusik Sport Spordi lühiuudised Jacksoni skandaali korduse ja legendide ootuses Tänak ootab adrenaliinilaksu, Latvala hoiatab Ogier' matkimise eest Eestlased Pyeongchangist: mugav, aga idamaise kiiksuga (1) AK Peeter Espak: «avatus» ja «sallivus» eestlast ei iseloomusta, oleme umbusklikud patrioodid (5) Kärbsed lähivaates Roboti robinsonaad Eesti kultuuri täheatlas: manifestide ajastu Punk või äri, äri Keskeakriis koidab Kaasakiskuv jutustus Tallinna vanalinnast Aja auk. Popmuusik Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Hundisilmalt Soome püssi alla – ühe soomepoisi teekond (4) Poiss, kes tantsis hobuste ja päikesega (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Heili Sepp: kaalul on sõnavabadus (9) Risto Berendson: valikud ei ole alati mustvalged (6) Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Raimund Ubar: tõe haprusest teaduse ja ühiskonna dialoogis (2) Arter Horoskoop Ilona Leib: teretamisest ja teretamata jätmisest (1) Rehepapid novembris Asjad, mida paljud meist enam ei mäleta... (65) Härrasmehe tagasitulek – welcome, chap! (1) Tõnis Niinemets: sisimas meeldib mulle olla sarimõrvar (2) Kui suur on valu hind? (1) Stockholmi sisustusmess pakub ideid ja silmailu Jaapani cool ja Lapi külm Küüslauk. Aga must Mis tegi tegelikult Trumpist presidendi? Tõsielusari! (4) Kuidas pääseda Eurovisiooni finaali? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kodanikuks pürgijaid võib oodata kindla sissetuleku nõue

2 min lugemist
Kodakondsustseremoonia. FOTO: PPA

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) viis möödunud aastal läbi kodakondsuse ja elamislubade andmise auditi, mille tulemusel leiti, et Eesti kodakondsuse taotlejatele tuleks paika panna ka sissetuleku miinimumnõue.

Praegu ütleb kodakondsuse seadus, et Eesti kodanikuks pürgijal peab olema legaalne püsiv sissetulek. Selle all peetakse silmas näiteks töötasu, äritulu, pensioni, stipendiumi, elatist või toetusi. «Sissetuleku olemasolu kontrollib PPA maksu- ja tolliameti andmekogust,» selgitas PPA migratsioonibüroo juht Maige Lepp. «Kui seda pole võimalik riiklikest andmekogudest kontrollida, tuleb esitada dokument, mis tõendab sissetuleku olemasolu, näiteks pangakonto väljavõte, tõend stipendiumi või mõne toetuse määramise kohta.» Ta lisas, et kui kodakondsust saada soovival inimesel pole teenistust, jäetakse tema taotlus läbi vaatamata.

Kui suur peab sissetulek kodakondsuse saamiseks olema, pole täpselt öeldud. PPA-le on esitatud ka mõneks kuuks sõlmitud töölepinguid ja seni on seda aktsepteeritud.

Samas on siseministri määrusega kehtestatud näiteks elamisloa saamiseks vajalik sissetuleku miinimummäär. Teenistus peab olema piisav, et inimene saaks nii ennast kui ka oma pereliikmeid Eestis üleval pidada.

Nõutud sissetulek erineb elamisloa aluse järgi. Teatud puhkudel peab see ületama toimetulekupiiri, mis on Eestis tänavu 130 eurot kuus. Õppimiseks antava elamisloa puhul on vaja vähemalt kahekordset toimetulekupiiri ehk 260 eurot kuus.

PPA on koostanud ametnikele juhendi, mis ütleb, mida loetakse sissetulekuks ning mis dokumentidega võib seda tõendada. Samas on märgitud, et kodakondsuse puhul ei ole sissetuleku suurus oluline.

«Kui kodakondsuse taotlemist reguleerivates õigusaktides on sissetulekut puudutavad tingimused konkreetsemalt paika pandud, teeb see taotlemise arusaadavamaks ja selgemaks,» ütles Lepp.

Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed (MISA) nõustaja Ion Braga ütles, et praegu ei ole sissetuleku suurus oluline, mistõttu ei ole see pöördujatel ka teemaks olnud. «Olulised on ikka eksamid,» selgitas Braga. Ta lisas, et kodakondsuse taotlemisel pole sissetulek seni kellelgi  takistuseks olnud. Elamisloa taotlemisel aga küll.

Siseministeerium, kes peaks sissetuleku alampiiri kehtestama, teatas, et ei ole PPA ettepanekut veel analüüsida jõudnud.

Mullu sai Eesti kodakondsuse naturalisatsiooni korras 1767 inimest. 2015. ja 2014. aastal olid need arvud 898 ja 1615.

FAKTIKAST

Kes saab kodanikuks?

Välismaalane, kes soovib saada Eesti kodakondsust, peab

 1) olema vähemalt 15-aastane;

 2) omama pikaajalise elaniku elamisluba või alalist elamisõigust;

 21) olema elanud enne Eesti kodakondsuse taotluse esitamise päeva Eestis elamisloa või elamisõiguse alusel vähemalt kaheksa aastat, neist viis püsivalt;

23) omama registreeritud elukohta Eestis;

 3) oskama eesti keelt vastavalt seaduses sätestatud nõuetele;

 4) tundma Eesti Vabariigi põhiseadust ja kodakondsuse seadust;

 5) omama legaalset püsivat sissetulekut;

 6) olema lojaalne Eesti riigile;

 7) andma vande: «Taotledes Eesti kodakondsust, tõotan olla ustav Eesti põhiseaduslikule korrale.».

Allikas: kodakondsuse seadus

Seotud lood
03.02.2017 06.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto