Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.02.2017
Eesti Dilbert Male Eesti lühiuudised Tagakülg Arveteklaarimine lõppes lasuga Rotermanni kvartalis Nupud Eesti uudiste küljele Hundid pistsid Viljandimaal nahka taksikoera Tartus püstitati Guinnessi rekord Hiiumaale tuleb Eesti suurim päikeseelektrijaam (11) RMK nõuab jahimeestelt põdrakahjustuste eest kahjutasu Politsei otsib jõhkrates röövides kahtlustatava mehe ohvreid Rakveres süütasid mänginud lapsed voodi Riik maksab piirimaa eest turuhinnast üle saja korra rohkem Horoskoop Üht Pirita korterit külastasid regulaarselt maod Palju õnne Estonias tähistati Tartu rahu aastapäeva Majandus Rootsi kinnisvarakontsern müüb Tallinna postimaja (11) Kõik kolivad Facebooki Investor Mari: sain kätte, mida tahtsin (1) Välismaa Soome-Vene topeltkodakondsusega ajateenija: kriisiolukorras kaitsen Soomet Välismaa lühiuudised 3.02.2017 Rindel käinud klassivennad: Ukrainas imet ei sünni Lahingud Ukrainas ei vaibu Tšetšeeni põgenikud ummistavad Euroopa piiripunkti Soome näeb topeltkondakondsetes julgeolekuriski (2) Arvamus Marti Aavik: olgu või Trump, USA kellavärk töötab (16) Heiki Luts: Narva kant pole mingi pommiauk (1) Leo Kaagjärv: kuidas hääldada eesti keeles nime Trump (2) Risto Berendson: «tintla» kättemaks vol 2 Juhtkiri: Donbassi kuum kartul (31) Postimees 1994. aastal: tervist, härra kindral Ahto Lobjakas: liberalismi ründavad nii massid kui neil ratsutavad populistid (13) Henrik Roonemaa: miks minu taevas on nutvad pilved (2) Lugeja kiri: mida teha roolijoodikutega? Kultuur «November»: vänge, naturalistlik, pöörane, eesti* (3) Ja pärast antropotseeni on äftekas ja siis on äfteka äftekas Kulkal uus kirjandusauhind Sport Niigi õhuke Kalev kaotas veel ühe mängija Spordi lühiuudised IAAFi presidenti süüdistatakse vassimises (1) Spordiraha jagati ümber: kaotajaid pole, mõni võitis ja juurde ei tulnud midagi Kas raha keelt ei vaigista isegi Trumpi määruste karussell? Tarbija Reisi lühid Tartu Aasta noorsootöötaja õpib noortelt iga päev midagi Tselluloositehas Emajõe äärde? Professori kinnitusel haisuprobleeme ei tekiks (2) Guinnessi rekordi meisterdamiseks kulus kolm päeva ja 180 000 patareid Eurorong ja alasti kuningas Üks võimalus: parv asendab Kaarsilda remondi ajal (2) Tark haldusreform tarkust hoidval Tartumaal (1) Kastivabrik tõi noored kodukülla tagasi (1) Aga mis kell see siis on? (1) Mõisavahesse kerkiva tervisekeskuse kohta saab sõna sekka öelda Tartu ja Narva noored vahetavad nädalaks kodud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: olgu või Trump, USA kellavärk töötab

2 min lugemist
USA president Donald Trump FOTO: NICHOLAS KAMM/AFP/Scanpix

Donald Trump viskas toru hargile – telefonikõne Austraalia peaministri Malcolm Turnbulliga olevat olnud Trumpi jaoks eelmise laupäeva kõige sandim.

Nimelt on Austraalia pagulaspoliitika range ja nad on paigutanud pagulasi laagritesse väljaspool oma riigi piire – need laagrid ei meeldi inimõigusorganisatsioonidele. Obama administratsioon lubas võtta 1251 neist alguses Austraaliasse pürginud inimestest Ameerikasse.

Loen Washington Postist, et Trump olevat Turnbullile kurtnud, et ta tapetakse poliitiliselt ära, kui ta Obama lubadust täidab, ja et Austraalia tahab Ameerikasse eksportida järgmisi Bostoni pommipanijaid.

Kummagi riigi, ajalooliselt ju immigrantide loodud riikide sisepoliitika ei soosi praegu moslemimaailmast pärit migrantide vastuvõtmist. Kui Eurobaromeetri uuringu järgi on ka ELi kodanikele Euroopa tasandil olulisimad probleemid immigratsioon ja terrorism, siis ei tasu ka meie kontinendil arvata, et siinsed inimesed kalduksid mingisse erilisse immigratsioonivaimustusse.

Trumpi esimeste nädalate käskotsustel on tugev sisepoliitilise etenduse mekk ja tema väidetav kurtmine Austraalia peaministrile – nad tapavad mu poliitiliselt ära – kinnitab seda. Võime hinnata neid populisti hoo ja hooletusega tehtud sammudeks: mina teen ja olen, sean maailma viie minutiga korda, las laastud lendavad. Aga selle juures ei tasu unustada, et loomulikult on islamism (väga pehmelt öeldes) probleem. Ja olgu terroristide käe läbi hukkunuid näiteks jalgrattaõnnetustega võrreldes miljoni elaniku kohta kui tahes vähe – kvalitatiivne erinevus on olemas ja inimeste/valijate hirmutaseme erinevus samuti. Seega tegelikult ju ootame sisukat ja arukat poliitikat neis asjus ja esimeste etenduste lõppu?

Meie inimestel ei tasuks olla nii hirmsasti mures ameeriklaste ja nende väärtusmaailma pärast. Ameerika Ühendriikide konstitutsiooniga loodud demokraatia kellavärk on töötanud 227 aastat. Igaüks, kelle kodus on olnud selline peenmehaanika ime, nagu hammasrataste, pendli ja pommidega seina- või kappkell, teab muidugi, et selle eest tuleb hoolt kanda. See ei tööta siiski ilma inimese tahtliku sekkumiseta. Need inimesed on Ameerikas olemas, kes oma demokraatia kellavärgist esiteks hoolivad ja teiseks oskavad sellega ümber käia.

Seega, loomulikult tunneme huvi, mis maailmas, sealhulgas Ühendriikides toimub. Loomulikult on siin mängus vaidlused väärtuste üle ja ka konkreetsed valikud ning rahvusvaheline mõõde. Jah, ka meile oleks parem, kui nende demokraatia kellavärk toimiks raginate ja seisakuteta. Ning loomulikult on teretulnud kirjeldused, selgitused ja tõsiasjadele toetuvad analüüsid president Donald Trumpi poliitika ja käitumise kohta.

Hakata aga nõudma, nagu siit ja sealt loen, et Eesti juhtivad poliitikud asuksid nüüd ja kohe valjuhäälselt ameeriklasi õpetama, kuidas nad oma sisepoliitikat peaksid ajama, on lauslollus.

Seotud lood
02.02.2017 04.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto