Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
03.02.2017
Eesti Dilbert Male Eesti lühiuudised Tagakülg Arveteklaarimine lõppes lasuga Rotermanni kvartalis Nupud Eesti uudiste küljele Hundid pistsid Viljandimaal nahka taksikoera Tartus püstitati Guinnessi rekord Hiiumaale tuleb Eesti suurim päikeseelektrijaam (11) RMK nõuab jahimeestelt põdrakahjustuste eest kahjutasu Politsei otsib jõhkrates röövides kahtlustatava mehe ohvreid Rakveres süütasid mänginud lapsed voodi Riik maksab piirimaa eest turuhinnast üle saja korra rohkem Horoskoop Üht Pirita korterit külastasid regulaarselt maod Palju õnne Estonias tähistati Tartu rahu aastapäeva Majandus Rootsi kinnisvarakontsern müüb Tallinna postimaja (11) Kõik kolivad Facebooki Investor Mari: sain kätte, mida tahtsin (1) Välismaa Soome-Vene topeltkodakondsusega ajateenija: kriisiolukorras kaitsen Soomet Välismaa lühiuudised 3.02.2017 Rindel käinud klassivennad: Ukrainas imet ei sünni Lahingud Ukrainas ei vaibu Tšetšeeni põgenikud ummistavad Euroopa piiripunkti Soome näeb topeltkondakondsetes julgeolekuriski (2) Arvamus Marti Aavik: olgu või Trump, USA kellavärk töötab (16) Heiki Luts: Narva kant pole mingi pommiauk (1) Leo Kaagjärv: kuidas hääldada eesti keeles nime Trump (2) Risto Berendson: «tintla» kättemaks vol 2 Juhtkiri: Donbassi kuum kartul (31) Postimees 1994. aastal: tervist, härra kindral Ahto Lobjakas: liberalismi ründavad nii massid kui neil ratsutavad populistid (13) Henrik Roonemaa: miks minu taevas on nutvad pilved (2) Lugeja kiri: mida teha roolijoodikutega? Kultuur «November»: vänge, naturalistlik, pöörane, eesti* (3) Ja pärast antropotseeni on äftekas ja siis on äfteka äftekas Kulkal uus kirjandusauhind Sport Niigi õhuke Kalev kaotas veel ühe mängija Spordi lühiuudised IAAFi presidenti süüdistatakse vassimises (1) Spordiraha jagati ümber: kaotajaid pole, mõni võitis ja juurde ei tulnud midagi Kas raha keelt ei vaigista isegi Trumpi määruste karussell? Tarbija Reisi lühid Tartu Aasta noorsootöötaja õpib noortelt iga päev midagi Tselluloositehas Emajõe äärde? Professori kinnitusel haisuprobleeme ei tekiks (2) Guinnessi rekordi meisterdamiseks kulus kolm päeva ja 180 000 patareid Eurorong ja alasti kuningas Üks võimalus: parv asendab Kaarsilda remondi ajal (2) Tark haldusreform tarkust hoidval Tartumaal (1) Kastivabrik tõi noored kodukülla tagasi (1) Aga mis kell see siis on? (1) Mõisavahesse kerkiva tervisekeskuse kohta saab sõna sekka öelda Tartu ja Narva noored vahetavad nädalaks kodud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu ja Narva noored vahetavad nädalaks kodud

2 min lugemist
Piirilinn Narva, kuhu lähevad noortevahetuse raames kümme eesti keelt kõnelevat noort. FOTO: Eero Vabamägi

Vahetusnädalat alustavad pühapäeval kümme vene ja kümme eesti keelt kõnelevat noort, kes veedavad nädala teises linnas – tartlased Narvas ja narvakad Emajõelinnas. 

«Aastatega oleme märganud, kui vähe suhtlevad omavahel eesti ja vene keelt kõnelevad noored,» rääkis Eesti õpilasesinduste liidu kultuurivaldkonna juht Maris Neeno. «Eesti õpilaskonna lähendamiseks toome noored üksteisele lähemale ja räägime avameelselt kitsaskohtadest.»

Neeno sõnul on eriti positiivne see, et noored ise on aktiivsed, narvalasi kandideeris lausa 30. «Õpilasliidu aktivistid teevad tõsist tööd, et projekt sujuks ja kõik õnnestuks,» tõdes ta.

Projekt sai alguse Euroopa õpilasliitude peakontoris loodud fondist, mis oli mõeldud pagulaspoliitika arutamiseks. Eestis aga otsustati teha eesti-vene integratsiooniprojekt ning nii korraldatigi Tartu ja Narva linna õpilasvahetus. 

Maris Neeno sõnul on eriti positiivne see, et noored ise on aktiivsed, narvalasi kandideeris lausa 30.

Kandideerida said 8.–12. klassi noored. Kõigile vahetusõpilastele on tagatud majutus, täis kõht, koolitused, arutelud, töötoad ning soovi korral sõit teise linna.

Ise vahetusaastal Hollandis käinud Neeno teab rääkida, et igasugune vahetus on huvitav kogemus, sellest tuleb noortele täiesti teistsugune nädal. 

Juba pühapäeval vahetuslinna sõitnud õpilased seavad end uues kodus sisse. Neeno sõnul olid majutamisel abiks ka vabatahtlikud, kes olid nõus lapsi oma koju võtma. Ta ise majutab samuti üht õpilast. «Arvan, et ka see on tore kogemus,» ütles ta. 

Esmaspäevast kolmapäevani käivad vahetusõpilased koolitundides. Neljapäeval on plaanis kultuuriprogramm. Tartusse tulnud õpilased külastavad Eesti Rahva Muuseumi ja Ahhaa keskust. Narvas olevad noored alustavad päeva linnuses ning seejärel lähevad bastioni käikudesse. 

«Üritus kulmineerub talvekooliga. See on õpilasliidu korraldatav iga-aastane hooajaline kool,» rääkis Neeno.

Talvekoolis jagavad vahetusõpilased kogemusi, töö- ja arutelurühmades arutatakse eesti ja vene keelt kõnelevate koolinoorte muresid ning koos ekspertidega otsitakse lahendusi. Lisaks sisulisele tööle ootab noori ka meelelahutuskava.

Projekti lõpuks soovitakse saavutada püsiv koostöö selles osalenud noorte vahel ning astuda suur samm ühtse ja kokkuhoidva Eesti õpilaselu poole. 

Seotud lood
02.02.2017 04.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto