Sisukord
Arvamus
Postimees
04.02.2017
Eesti Kodanikuks pürgijaid võib oodata kindla sissetuleku nõue (5) Mälumäng Metropoli hotelli tulistaja peidab end politsei eest Horoskoop Palju õnne Dilbert Male Jaapanlane, kes tunneb Jaan Tõnissoni Ninasarvik peab sünnipäeva Arstid teevad ettevalmistusi streigiks Meremuuseum tõmbas kaotsis asjadele kriipsu peale Tosin liikursuurtükki nelja aastaga (29) Majandus Majanduse lühiuudised Kõrgem kütusehind veab üles ka bussipiletite hinnad (1) Välismaa Rumeenlastel korruptsioonist mõõt täis Louvre’i juures ründas mees sõdureid matšeetega Arvamus Postimees 1893. aastal: Soomes 40 kraadi külma Kalev Vilgats: rong sahiseb läbi Pärnu (5) Saksa sotside päästeingel Üllatajast poodnik-pankur Parimaks treenitakse Kratt aitab ikka Juhtkiri: tegijal juhtub – ja kõik? (1) Ene Pajula veste: Mammi meelest oli ERMi hernesupp suurepärane EKI keelekool: Kihnu keele kiituseks Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Kultuur Kärbsed lähivaates Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Keskeakriis koidab Aja auk. Popmuusik Sport Spordi lühiuudised Jacksoni skandaali korduse ja legendide ootuses Tänak ootab adrenaliinilaksu, Latvala hoiatab Ogier' matkimise eest Eestlased Pyeongchangist: mugav, aga idamaise kiiksuga (1) AK Peeter Espak: «avatus» ja «sallivus» eestlast ei iseloomusta, oleme umbusklikud patrioodid (5) Kärbsed lähivaates Roboti robinsonaad Eesti kultuuri täheatlas: manifestide ajastu Punk või äri, äri Keskeakriis koidab Kaasakiskuv jutustus Tallinna vanalinnast Aja auk. Popmuusik Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Hundisilmalt Soome püssi alla – ühe soomepoisi teekond (4) Poiss, kes tantsis hobuste ja päikesega (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Heili Sepp: kaalul on sõnavabadus (9) Risto Berendson: valikud ei ole alati mustvalged (6) Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Raimund Ubar: tõe haprusest teaduse ja ühiskonna dialoogis (2) Arter Horoskoop Ilona Leib: teretamisest ja teretamata jätmisest (1) Rehepapid novembris Asjad, mida paljud meist enam ei mäleta... (65) Härrasmehe tagasitulek – welcome, chap! (1) Tõnis Niinemets: sisimas meeldib mulle olla sarimõrvar (2) Kui suur on valu hind? (1) Stockholmi sisustusmess pakub ideid ja silmailu Jaapani cool ja Lapi külm Küüslauk. Aga must Mis tegi tegelikult Trumpist presidendi? Tõsielusari! (4) Kuidas pääseda Eurovisiooni finaali? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalev Vilgats: rong sahiseb läbi Pärnu

2 min lugemist
Kalev Vilgats FOTO: PP

Ajal, mil avaliku elu tegelased veel kõigest väest püüdsid painutada Rail Balticut kulgema läbi Tartu, toimusid Pärnumaal jaanuari viimasel täisnädalal raudteetrassi avaliku väljapaneku järgsed arutelud. Asjaosalised olid kokku pannud nii arvuka rakkerühma, et ajuti kippus jääma mulje, et rahva-, seltsi- või vallamajas on koosolekul kaks spetsialisti ühe kohaliku kohta.

Joon Rail Balticu aruteludele Pärnumaal tõmmati alla mõni päev enne peaminister Jüri Ratase allkirja Rail Balticu rajamise leppele. Sisuliselt toodi rahva ette kogu töö käik, mis raudtee rajamist puudutab, ja Saugas, Suigus, Toris, Kaismal, Surjus, Paikusel ja Häädemeestel võis küsida kõike.

Istusin ise viimasel arutelul Pärnu maavalitsuse saalis, kuulasin tehtust kokkuvõtet ja inimeste küsimusi. Üht peab kindlasti ütlema: rumalaid või provokatsioonilisi küsimusi ei esitatud. Küsijad olid teema endale selgeks teinud ja ega vastajadki keerutanud.

Pärnumaa puhul jäi küll mulje, et tööd raudteetrassi paikapanemisel on tehtud hoolikalt ja südametunnistusega. Inimeste ettepanekuid ja mõtteid kaaluti põhjalikult, seega kaasamisega ilmselt probleemi ei olnud. Võimalik, et Pärnumaa elanikud on uuele raudteele vastuvõtlikumadki, sest veel on küllalt inimesi, kes mäletavad, kuidas rongiga sai Pärnust Riiga.

Arutelule joone alla tõmbamise päevale sattusid nii meeleavaldus Tallinnas kui peaministrile volituste andmine allkirjastada Rail Balticu rajamise lepe. Samal päeval ilmus Postimehes avaliku elu tegelaste pöördumine, milles nõuti raudtee rajamise peatamist.

Kiuslikult tekib küsimus, et kus olid need ja muud protesteerijad siis, kui aastate eest raudtee ehitamisest alles räägiti. Või on ikkagi nii, et kui Tartu kaudu ei saa, siis jonni pärast ärgu tulgu seda raudteed üldse?

Raudtee rajamise leppe lukku löömisega peaksid olema lõppenud vaidlused selle kulgemise üle. Eestis kulgeb Rail Baltic läbi Pärnu, jauraku Tartu palju tahab.

Ma ei ole siiski nii naiivne, et arvata Rail Balticu projekti olevat ideaalse, aga kujuneks loll mulje, kui see peaks ripakile jääma. Kindlasti on projekti võimalik töö käigus nii-öelda tuunida. Eestis on varemgi ehitatud raudteid ja läinud sajandi kogemus näitas, et riigikorrast olenemata oleme üsnagi rongiinimesed.

Peaminister väljendas muret, kas Euroopa Komisjon peab rahastamise lubadust ja kui Brüssel peaks taganema, mida siis teha. Ometi on Brüssel ise olnud üheks veduriks projekti ees lülitada Balti riigid ja Poola Euroopa raudteedevõrku. Mõistagi vajame edaspidigi toetust raudteeasja ajamisel. Sestap on julgustav Euroopa ülemkogu eesistuja Donald Tuski sõnum, et poolakana mõistab ta isegi paremini, kui tähtis on see projekt.

Autor on Postimees Grupi ajalehe Pärnu Postimees arvamustoimetaja.

Seotud lood
03.02.2017 06.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto