Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.02.2017
Eesti Kodanikuks pürgijaid võib oodata kindla sissetuleku nõue (5) Mälumäng Metropoli hotelli tulistaja peidab end politsei eest Horoskoop Palju õnne Dilbert Male Jaapanlane, kes tunneb Jaan Tõnissoni Ninasarvik peab sünnipäeva Arstid teevad ettevalmistusi streigiks Meremuuseum tõmbas kaotsis asjadele kriipsu peale Tosin liikursuurtükki nelja aastaga (29) Majandus Majanduse lühiuudised Kõrgem kütusehind veab üles ka bussipiletite hinnad (1) Välismaa Rumeenlastel korruptsioonist mõõt täis Louvre’i juures ründas mees sõdureid matšeetega Arvamus Postimees 1893. aastal: Soomes 40 kraadi külma Kalev Vilgats: rong sahiseb läbi Pärnu (5) Saksa sotside päästeingel Üllatajast poodnik-pankur Parimaks treenitakse Kratt aitab ikka Juhtkiri: tegijal juhtub – ja kõik? (1) Ene Pajula veste: Mammi meelest oli ERMi hernesupp suurepärane EKI keelekool: Kihnu keele kiituseks Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Kultuur Kärbsed lähivaates Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Keskeakriis koidab Aja auk. Popmuusik Sport Spordi lühiuudised Jacksoni skandaali korduse ja legendide ootuses Tänak ootab adrenaliinilaksu, Latvala hoiatab Ogier' matkimise eest Eestlased Pyeongchangist: mugav, aga idamaise kiiksuga (1) AK Peeter Espak: «avatus» ja «sallivus» eestlast ei iseloomusta, oleme umbusklikud patrioodid (5) Kärbsed lähivaates Roboti robinsonaad Eesti kultuuri täheatlas: manifestide ajastu Punk või äri, äri Keskeakriis koidab Kaasakiskuv jutustus Tallinna vanalinnast Aja auk. Popmuusik Nädala plaat. Tagasi normaalsusesse Hundisilmalt Soome püssi alla – ühe soomepoisi teekond (4) Poiss, kes tantsis hobuste ja päikesega (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: uued kiirabiautod tulid vastiseseisvunud Eestisse Lõuna-Koreast Heili Sepp: kaalul on sõnavabadus (9) Risto Berendson: valikud ei ole alati mustvalged (6) Jelena Skulskaja: perekondlik patriotism (1) Raimund Ubar: tõe haprusest teaduse ja ühiskonna dialoogis (2) Arter Horoskoop Ilona Leib: teretamisest ja teretamata jätmisest (1) Rehepapid novembris Asjad, mida paljud meist enam ei mäleta... (65) Härrasmehe tagasitulek – welcome, chap! (1) Tõnis Niinemets: sisimas meeldib mulle olla sarimõrvar (2) Kui suur on valu hind? (1) Stockholmi sisustusmess pakub ideid ja silmailu Jaapani cool ja Lapi külm Küüslauk. Aga must Mis tegi tegelikult Trumpist presidendi? Tõsielusari! (4) Kuidas pääseda Eurovisiooni finaali? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tegijal juhtub – ja kõik?

2 min lugemist
Maria Alajõe. FOTO: Jaanus Lensment

Pärast kolm kuud väldanud uurimist tunnistas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) sel nädalal OÜ Ermamaa projekti menetlemise eri etappides tehtud vigu ning otsustas tagastada Euroopa Komisjonile abikõlbmatuks tunnistatud toetussummast 152 000 eurot, seda EASi omavahenditest, maksumaksja rahast. President Toomas Hendrik Ilveselt pole EASi hinnangul suurema summa kui küsitud 10 protsendi ehk 19 000 euro sissenõudmiseks piisavalt juriidilist alust.

EASi juhatuse esimehel Sille Talvet-Undil on küllap õigus, et teiste riikidega võrreldes eksime meie vähem. Nõuete täitmises on Eesti ikka tubli olnud. Aktsepteeritav veamäär Euroopa Liidu fondide menetlemisel on 2 protsenti kuludest, EASi veamäär 2016. aastal 0,002 protsenti.

Jah, ühest küljest võib ju alati öelda, et tegijal juhtub. Ent kui väikese tegija väike viga ongi väike, siis suure tegija eksimus seevastu kipub olema tõsiste tagajärgedega. Libedal tänaval kukkuv laps saab enamasti ikka vähem haiget kui täiskasvanu samas olukorras. EAS, mille tunamullune eelarve maht küündis 104,8 miljoni euroni, on Eesti kontekstis kahtlemata suur tegija.

Kogu Ermamaa toetuse saagas pole ühtki osalist, kel ei tuleks peeglisse vaadata. Mainekahju pole saanud mitte ainult organisatsioon ja üksikisikud, kes selles loos avalikkuse tähelepanu alla on sattunud. On plekke, mida on tunduvalt keerulisem maha pesta. Nii on halba valgusesse pandud eurotoetuste süsteem, presidendi institutsioon, ametnikkond ja nii edasi.

Tavakodanikud, kes on näinud, kui põhjalikult iga väikestki toetust kontrollitakse, on korraga silmitsi õlakehitusega. Et kuskil kõrgemal lihtsalt juhtub. Ja ongi kõik?

President Ilves võib ikka ja jälle uuesti öelda, et meedia on kasvatanud oletustest süüdistused ja ebaõiglased väljamõeldised. EASi endine juhatuse liige Maria Alajõe, kes pole olnud ajakirjandusele sageli just kõige lihtsamini tabatav, võib korrutada oma mantrat, et keegi ei plaaninud tahtlikult midagi hämarat ega kallutatut.

Sügavale imbunud mainekahjust on raske lahti saada. Parim lahendus oleks süüdlaste tuvastamine ja nähtava avaliku vastutuse võtmine. Paraku pole keegi seda viimastki teha tahtnud. Alajõe on öelnud, et ei pea vajalikuks oma kandidatuuri taandamist riigikogu kantselei juhi konkursilt. Ametisse määramine Ermamaaga juhtunu taustal oleks kahetsusväärne.

Märgid näitavad, et kogu see ebameeldiv lugu ei ole ka EASi sisejuurdlusega veel joont alla saanud ning kahjustab Eesti riiki edasi. Me peaksime siiski olema oma poliitilise kultuuriga nii kaugel, et mõistame, kui oluline on, et asjad mitte ainult ei oleks, vaid ka paistaksid ausad ja õiglased.

Seotud lood
03.02.2017 06.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto