Sisukord
Arvamus
Postimees
07.02.2017
Eesti Tublid väikevallad on haldusreformi nõrk koht (1) DNA-uuring: Balti hõimud võtsid põllumajanduse üle ilma Lähis-Ida asustajatega ristumata (3) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Lasnamäele rajatav Tallinna suurhaigla ei jää PERHile alla (5) Horoskoop Dokumendiäri algas politseinike aitamisest Operatsioon Maarika ehk kriminaalsete naiste dokumendiäri (8) Ebaõnnestunud värbamine juuksuritoolist Mahukas uurimine Dokumendiäri osalised said kohtus karistada Politsei asejuht Pärkna: oleme dokumendiäri juhtumist õppinud Прийт Пяркна: история с «паспортной мафией» стала уроком для полиции Majandus Eesti suurim ravimitootja on bürokraatia tõttu Leetu pagemas (2) Majanduse lühiuudised2 Majanduse lühiuudised Eesti suurim ravimitootja on bürokraatia tõttu Leetu pagemas Topeltmäng tuunikala ja salalaenuga Välismaa Kuninganna Elizabeth II-l täitus troonil 65 aastat KOHALIK VAADE. Pinge Hispaania ja Kataloonia vahel kasvab (1) Baieri konservatiivid soostusid Merkelit toetama IT-firmad ja julgeolekuametnikud koonduvad Trumpi reisikeelu vastu (7) Afgaani noored saavad seksuaalõpetust abiliinilt Välismaa lühiuudised 07.02. Arvamus Nils Niitra: 16 liiga pikka aastat (1) Eerik-Niiles Kross: Päts ja meie (67) Juhtkiri: korruptsiooni ootamatu kokteil (1) Postimees 1938. aastal: kaubalepingud on rahu abinõu – Ameerika riigisekretär Marko Udras: palgalõhet ei saa kaotada bürokraatia abil (1) Kultuur Kirjanikud mängivad ajalooga Ehitaja pilk elukeskkonna kvaliteedile Sport Spordi lühiuudised Kamerun on Aafrika kuningas Laskesuusatamise MM: loodame parimat, oleme valmis halvimaks (1) Kas USA sai endale läbi aegade parima sportlase? Arvamused lahknevad: kas volle järelkasvu vähenemises on süüdi jalgpall või miski muu? Tartu Eesti sajas sünnipäev jõuab võimsalt ka Tartusse Segadus lasteaiaarvetega tegi vanematest ootamatult võlglased Ülikooli Maarjamõisa linnak laieneb üle terve põllu ning saab poe ja pargi Kuidas kaks muumiat Emajõelinna jõudsid Muumiad leidsid lõpuks väärilise ruumi Heategev raha tõi kliinikumile sünnitust matkiva nuku Aken maailma on avatud juba 60 aastat Tartusse tuleb autode romuralli park Ropka mõisa suur kelder kaob peagi linnapildist Esimene rahvuslik lasteaed talletab oma loo Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nils Niitra: 16 liiga pikka aastat

2 min lugemist
Nils Niitra FOTO: Sille Annuk

Lood Pärnu haiglas toimunust on kõigile teistelegi avaliku sektori juhtidele õpikunäide, kuidas ei tohiks ajakirjanikega hämada. Mullu sügisel kuulutas haigla välja suunatud hanke luksusliku lisavarustusega nelikveolise sõiduki Volkswagen Passat Alltrack liisimiseks.

Selmet võtta liialdused omaks ja hanget muuta, saatis ise Jeep Grand Cherokeega sõitev haigla juhatuse esimees Urmas Sule ajakirjaniku konkreetsetele küsimustele ümaraid vastuseid selle kohta, kuidas juhatuse liikme kohustuse täitmiseks on vaja turvalisi autosid.

Juba toona tekitas ajakirjanikus küsimusi Sule käitumine, mis meenutas veidi mullis elamist. Kas ta üldse mõistis, et selle hankega on midagi valesti, ehkki juriidiliselt on kõik korrektne? Huvi haigla vastu muudkui paisus ja infot hakkas juurde laekuma. Kui sain teada, et näilisel juhatuse liikme avalikul konkursil valiti ametisse haiglatöö kõrvalt kiirlaenuäri pidanud ja selle pankrotistanud Jan Põlluste, ilmus järgmine lugu. Kui siis Põlluste väitis, et pankrot toimus trikitamata ja seaduste järgi, tuli veel infot ja pidin kirjutama, et tegemist oli võlausaldajatest pensionärid kirsturahata jätnud JOKK-skeemiga – sama kaubamärgiga laenukontor tegutseb Põlluste naise juhtimisel endisel aadressil edasi.

Ja nüüd siis informatsioon selle kohta, kuidas haigla töömehed käisid neljapäeviti Sule kodus töid tegemas. Kuidas haiglas kaevandati bitcoin'e ja kogu lugu jäi haiglaseinte vahele. Kuidas hookuspookusega varastati haigla raha ja Sule pidas paremaks mitte pöörduda prokuratuuri, ehkki see peaks olema kodaniku ja juhi kohustus. Ju siis oli Sulel põhjust eeldada, et need lood ei jõua ajakirjandusse. Kahju, et see nii on.

Parimal juhul valitseb Pärnu haiglas lihtsalt korralik segadus. Ja nüüd ma küsin, kas midagi säärast iseloomustab teisigi Eesti haiglaid, kus liiguvad meeletud summad? Usun ja loodan, et mitte. Kui usutavalt seletab Sule haiglate liidu juhina nüüd avalikkusele, et riik peab leidma lisaraha inimeste ravimiseks?

Urmas Sule on juhtinud Pärnu haiglat 16 aastat ja avaliku sektori juhi kohta on see lihtsalt liiga pikk aeg. Kui kõneleda näiteks kohtunikke puudutavatest korruptsioonijuhtudest, siis on need valdavalt seotud liiga pikka aega ametis olnud kohtunikega. Inimene paratamatult mugavdub, eemaldub veidi reaalsusest ja ei tee enam õigel ja valel piisavalt teravat vahet. Samal ajal on Sule Pärnus sedavõrd oluline arvamusliider, et haigla nõukogu mitte ei kontrolli teda, nagu seadus ette näeb, vaid pigem täidab Sule tahtmisi. Kõik on kõigiga seotud ja konflikte pigem välditakse.

Aga kunagi õppis Sule ju arstiks. Miks mitte uuendada kutsumust ja tegeleda taas inimeste vahetu ravimisega, näha haiglatöö igapäeva? Kas poleks üllas?

Seotud lood
06.02.2017 08.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto