Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.02.2017
Eesti Tublid väikevallad on haldusreformi nõrk koht (1) DNA-uuring: Balti hõimud võtsid põllumajanduse üle ilma Lähis-Ida asustajatega ristumata (3) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Lasnamäele rajatav Tallinna suurhaigla ei jää PERHile alla (5) Horoskoop Dokumendiäri algas politseinike aitamisest Operatsioon Maarika ehk kriminaalsete naiste dokumendiäri (8) Ebaõnnestunud värbamine juuksuritoolist Mahukas uurimine Dokumendiäri osalised said kohtus karistada Politsei asejuht Pärkna: oleme dokumendiäri juhtumist õppinud Прийт Пяркна: история с «паспортной мафией» стала уроком для полиции Majandus Eesti suurim ravimitootja on bürokraatia tõttu Leetu pagemas (2) Majanduse lühiuudised2 Majanduse lühiuudised Eesti suurim ravimitootja on bürokraatia tõttu Leetu pagemas Topeltmäng tuunikala ja salalaenuga Välismaa Kuninganna Elizabeth II-l täitus troonil 65 aastat KOHALIK VAADE. Pinge Hispaania ja Kataloonia vahel kasvab (1) Baieri konservatiivid soostusid Merkelit toetama IT-firmad ja julgeolekuametnikud koonduvad Trumpi reisikeelu vastu (7) Afgaani noored saavad seksuaalõpetust abiliinilt Välismaa lühiuudised 07.02. Arvamus Nils Niitra: 16 liiga pikka aastat (1) Eerik-Niiles Kross: Päts ja meie (67) Juhtkiri: korruptsiooni ootamatu kokteil (1) Postimees 1938. aastal: kaubalepingud on rahu abinõu – Ameerika riigisekretär Marko Udras: palgalõhet ei saa kaotada bürokraatia abil (1) Kultuur Kirjanikud mängivad ajalooga Ehitaja pilk elukeskkonna kvaliteedile Sport Spordi lühiuudised Kamerun on Aafrika kuningas Laskesuusatamise MM: loodame parimat, oleme valmis halvimaks (1) Kas USA sai endale läbi aegade parima sportlase? Arvamused lahknevad: kas volle järelkasvu vähenemises on süüdi jalgpall või miski muu? Tartu Eesti sajas sünnipäev jõuab võimsalt ka Tartusse Segadus lasteaiaarvetega tegi vanematest ootamatult võlglased Ülikooli Maarjamõisa linnak laieneb üle terve põllu ning saab poe ja pargi Kuidas kaks muumiat Emajõelinna jõudsid Muumiad leidsid lõpuks väärilise ruumi Heategev raha tõi kliinikumile sünnitust matkiva nuku Aken maailma on avatud juba 60 aastat Tartusse tuleb autode romuralli park Ropka mõisa suur kelder kaob peagi linnapildist Esimene rahvuslik lasteaed talletab oma loo Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: korruptsiooni ootamatu kokteil

2 min lugemist
Karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Kui ei teaks, et nn passimaffia lugu on päriselust ja suurema osa süüdistatavate puhul kinnitavad seda juba ka kohtuotsused, võiks lugu pidada teismelise krimikoomiksite fännifantaasiaks, kus ristatakse Batmani Gotham City pahadele tegelastele omane kavalus ja konspiratsioon soliidses eas Mustamäe prouade tegelikkusega.

Naljakas on siinjuures aga vaid detailide ootamatu kokteil – validool ja juuksuritool kombineerituna peaaegu eriteenituslike võtete ja konspiratsiooniga, millega uusi osalisi värvati ja sõnumeid edastati. Korruptiivne võrgustik on ohtlik ja närib ühiskonnas usaldust sõltumata sellest, kas osalised on mehed või naised, päris noorukesed või juba elukogenud inimesed.

Riik elas õndsas usus, et olemas on mitmeastmeline kontrollsüsteem ja see toimib. Selline kurjamite halbu mõtteidki taltsutav tõkete rida, millest võiks vast üle saada vägivaldsete ja lipsustatud kurjategijate ühiskooslus või äärmisel juhul kõrgtehnoloogilisi trikke kasutavad halvale teele läinud arvutigeeniused. Kõigist justkui lollikindlatest tõketest möödahiilimisega sai aga hakkama kuritegelik võrgustik, mille loomises ja juhtimises süüdistatakse praeguseks 66-aastast endist baaridaami. Olgu siinkohal öeldud, et tema kohtuistung on alles ees.

Tõsi, lõpuks ju kontrollsüsteem toimis. Niinimetatud passimaffia jäi viimaks vahele ja suurem osa süüdistatavatest on nüüdseks kuulnud ka enda kohta käivat kohtuotsust. Teisalt osutavad materjalid, et korruptiivne äri toimus pikalt ja laiaulatuslikult. Kõike pole lihtsalt peetud otstarbekaks üksipulgi uurida. Kui palju on aastakümnete jooksul selle võrgustiku kaudu kõikvõimalikke võltsitud või pettusega saadud dokumente liikvele läinud, saab kokkuvõttes vaid oletada.

See juhtum näitab, kui esmapilgul ootamatul ja näiliselt lihtlabasel kujul võib korruptsioon toimida ja end peita. Ja kui keeruka ning mitmekihilise struktuuriga võib olla ka selline võrgustik, millesse teadaoleva põhjal pole kaasatud tähtsamat sorti kabinettides istuvaid ametnikke.

Iga korruptsioonijuhtumi paljastamine ja kohtusse viimine on ühtaegu märk nii läbikukkumisest kui võidust. Need ütlevad meile, et kõigile täitmiseks kirja pandud reeglitest on olnud võimalik end sahkermahkeriga mööda osta. Võidupool on aga nii konkreetse korruptiivse skeemi lõpetamine kui ka sõnum kõigile – lõpuks jäädakse oma kasuahnuses ikkagi vahele.

Muidugi pole kunagi võimalik korruptsioonist täielikult lahti saada, aga ühiskonnad erinevad omavahel nii korruptsioonitaseme kui sellesse suhtumise poolest. Korruptsioonijuhtumite kohtulikust lahendamisest on põhjust välja lugeda pigem ikka optimistlikke, mitte nutuseid noote.  

Seotud lood
    06.02.2017 08.02.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto