K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kultuuri lühid

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Endla teatri tänavune suvelavastus on "Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola". Pildil üks osatäitjatest - Ago Andreson.
Endla teatri tänavune suvelavastus on "Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola". Pildil üks osatäitjatest - Ago Andreson. Foto: Gabriela Liivamägi

3 kandidaati soovivad saada Rakvere teatri peanäitejuhiks, kandideerijate seas on ka praegune peanäitejuht Üllar Saaremäe.

Arundhati Roy katkestas vaikimise 

Tänavu suvel ilmub india kirjaniku Arundhati Roy uus romaan «The Ministry of Utmost Happiness». Roy sai üle maailma kuulsaks 1997. aastal ilmunud raamatuga «Väikeste asjade jumal», mis pälvis ka Bookeri preemia.
Roy ei ole vahepealse 20 aastaga kirjutanud ühtegi romaani ning seetõttu on tema uue raamatu ilmumine juunikuus üks selle aasta oodatumaid kirjandussündmusi kogu maailmas. Raamatu tegevus toimub sarnaselt esimese raamatuga Indias, peamiselt Kašmiiris, kus kirjeldatakse värvikate inimeste elu ja kohalikku konflikti. Eestikeelse tõlke õigused omandas kirjastus Tänapäev, raamat ilmub sel sügisel.

Endla suvetükis ainult mehed

Endla teater toob suvel Pärnus Koidula muuseumi aias lavale Lydia Koidula näidendi «Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola». Koidula-aegsele teatrile omaselt on laval ainult mehed.
Näidendi «Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola» loomishetk asub eesti rahvusliku teatri sünni eesotsas ja sestap on tegemist tüvitekstiga, olgugi lihtsa külajandiga. Kaili Viidase lavastuses mängivad Ago Anderson, Lauri Mäesepp, Sander Rebane, Meelis Rämmeld, Indrek Taalmaa, Feliks Kark, Tõnu Oja. Esietendus 30. juunil kell 19 Koidula muuseumi aias.
 

Vene kinoliit protestib võimust võtva tsensuuri vastu

50 Venemaa kinoliidu liiget muretsevad avalikus kirjas kampaania pärast, mis on juba mitmendat kuud käinud kolleeg Aleksei Utšiteli filmi «Matilda» vastu.
«Me ei taha, et meie kultuur satuks uue tsensuuri surve alla, ükskõik kui mõjukas jõud selle kehtestamise soovi taga ka ei seisaks. Me soovime elada ilmalikus demokraatlikus riigis, kus vaba eneseväljenduse õigus eksisteerib ka tegelikult, mitte ainult põhiseaduse järgi,» seisab kineastide pöördumises.
Alles sügisel ekraanidele jõudev film, mis kannab alapealkirja «Romanovite dünastia saladus», käsitleb priimabaleriin Matilda Kšessinskaja saatust ja kuulsat armulugu troonipärija Nikolaiga, kellest saab hiljem tsaar Nikolai II.
Filmi on juba ette süüdistatud usklike tunnete solvamises, nõutakse prokuratuuri sekkumist ja seda näidata kavatsevaid kinopidajaid on ähvardatud kuni süütamisteni välja. «Iga reklaamplakatit või afišši, kus on kirjas informatsioon filmi «Matilda» linastamise kohta, käsitletakse kui teie soovi alandada õigeusu pühakuid ja provotseerida «Vene Maidani»,» seisab näiteks organisatsiooni Õigeusklik Riik – Püha Venemaa avalduses, mille said filmilevitajad jaanuaris.
Nikolai II on kuulutatud Venemaal pühakuks.
Kineastide pöördumises nimetatakse ka teisi viimasel ajal aset leidnud tsensuurijuhtumeid, näiteks ooperi «Tannhäuser» keelamist, skulptor Vadim Siduri tööde rüüstamist nõukogude avangardi väljapanekul ja proteste Ermitaaži näitusepoliitika vastu. Kõigi nende taga seisavad end õigeusklikeks aktivistideks nimetavad tegelased.
Kirjale on alla kirjutanud Venemaa kinoliidu juht Andrei Proškin, Pavel Lungin, Vitali Manski, Boriss Hlebnikov, Andrei Plahhov, Pavel Kostomarov ja teised rohkem või vähem tuntud filmindustegelased.
«Matilda» esilinastus peaks olema 25. oktoobril. Peaosades on poola näitlejatar Michalina Olszańska ja saksa näitleja Lars Eidinger, kõrvalosades Danila Kozlovski, Ingeborga Dapkunaite, Sergei Garmaš, Jevgeni Mironov jt.  
Filmi teemat on käsitletud ka Coryne Halli raamatus «Keiserlik ­baleriin. ­Matilda Kšessinskaja ja Romanovid», mis ilmus eesti keeles 2007. aastal.
Facebook
Comments
Tagasi üles