Sisukord
Arvustused
Postimees
10.02.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tippteadlane: arvasin algul, et õnnitleja on kuupäeva segi ajanud Tagakülg Muuseumidirektor Juhan Sihver: tunnustust on raske vastu võtta Mis muutub vanemahüvitise ja -puhkusega? Presidendi kantselei eksjuht arvustab residentsist loobumist Sõudekvarteti liige: mõtlesin, et õnnitlev sõber ajas mu sünnipäeva kuupäeva sassi Esikülg 10. veebruar Raadioajakirjanik sai pälvitud teenetemärgist teada tööl Vanemapuhkuse süsteem tehakse ümber (1) Mälumäng Raua tänava lahingu veteran saab presidendilt teenetemärgi Järeleandmatu superreporter Anneli Ammas Eesti teadlased saavutasid emakakaelavähki tekitava viiruse ravi uuringutes läbimurde (1) Majandus Ehitusfirmade tulemuste peale aktsiad kukkusid Väikeinvestor mõtleb investeerimisest kui maratoni jooksmisest (1) Majanduse lühiuudised Disney juhil ei õnnestu pensionile minna Välismaa Ahjukütmine rikub poolakate tervist Mürgitus niitis Vene opositsionääri haiglavoodisse Plahvatus Prantsuse tuumajaamas osutab suurematele probleemidele Indialased võtsid omavahel mõõtu härja seljas ratsutamises Välismaa lühiuudised 10.02.2017 Portugali jalgpalliklubi hirmutab vastaseid Yle allikas: topeltkodakondsete salajuhendi koostas sõjaväeluure Arvamus Paul Künnap: Eestis võiks tõesti saada luua ettevõtte kolme tunniga (1) Andrus Karnau: Kadrioru krediitkaart (33) Toomas Peterson: Nordica imedemaal (2) Toomas Uibo: Nordica esimene aasta – riiklik lennukompanii sai rattad maast lahti (1) Juhtkiri: vanemahüvitis on vaid üks vahend Postimees 1936. aastal: Siber sõjavalmis Kristi Malmberg: kodumaisele lugejale läheb korda ka veidi keerulisem teos Kultuur Debora – üks ja ainus (2) Lembit Ulfsak ehmatas kahest tunnustusest korraga ära Kultuuri lühid Sport MM algas ehmatusega Naiskond võitles südilt Spordi lühiuudised Nõiakunst, Märtini poodium ja salakavalad piigid Balta: ma ei soovi ennast kulutada Suurturniiri võõrustav Eesti curling seab kõrgeid sihte Tarbija Etioopia on kui rännak läbi aastatuhandete AK EKI keelekool: miks on vaja eestikeelset kõnesünteesi? (1) Tartu Tartu sõudebaasis keeb suur tüli Saladusliku pallaslase lapsed lähetasid isa elutöö kodumaale Nööbiga poiss unistab banaaniampsust (1) Valitsus: Tartumaale jäägu kuus omavalitsust (1) Riigi abi töötule tuulikule tiibu veel ei anna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Debora – üks ja ainus

4 min lugemist
Hetk Urmas Lennuki kirjutatud ja Raivo Trassi lavastatud «Paljasjalgsest Deborast», fotol Juhan Smuuli (Andres Raag) ja noor Debora Vaarandi (Merilin Kirbits). FOTO: Mari-Liis Nellis

Debora Vaarandi on kahtlemata üks müstilisemaid naisi XX sajandi teise poole Eesti ühiskondlikus elus ja kirjandusloos. Osalenud vaimustusega 1940. aasta 21. juuni töölisdemonstratsioonil Tartus, astus ta 23-aastase neiuna juba sama aasta juulis kommunistlikusse parteisse ja sai vast loodud kultuurilehe Sirp ja Vasar toimetaja asetäitjaks ning peagi ka vastutavaks toimetajaks.

Tellijale Tellijale

Viibinud sõja ajal Nõukogude tagalas ajakirjandustööl, jätkas ta 1944. aastal Sirbi ja Vasara toimetajana kuni haigestumiseni tuberkuloosi 1946. aastal. Sellest alates elas Debora Vaarandi kuuskümmend aastat vabakutselise kirjaniku ja tõlkijana Tallinnas, olles aktiivsest poliitikast suhteliselt eemale tõmbunud, kuid püsides kirjandusparnassil ikkagi esireas.

Debora ilmavaatekaaslane oli Leedu poetess Salomeja Neris, kes käis 1940. aasta augustis delegatsiooniga Moskvas palumas Leedu vastuvõtmist Nõukogude Liitu ja valiti seejärel NSVL Ülemnõukogu saadikuks. Neris oli kogu nõukogude aja Leedus kirjanduslik legend, kuid sattus pärast iseseisvuse taastamist rahvusreeturina ostrakismi alla. Tema teosed kõrvaldati kooliprogrammist ning neid ei trükitud enam.

09.02.2017 11.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto