Sisukord
Kultuur
Postimees
11.02.2017
Eesti Auto hakkab ise abi kutsuma (2) Mälumäng Lasteaed Krõll ei saa ministri määruse alusel toetust Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Hahad üha häälekamad Tagakülg Esikülg 11.02 Majandus Sulev Loo lahkub Eesti Raudtee juhi kohalt Majanduse lühiuudised Välismaa Colombia kokakasvatajad kardavad mässuliste lahkumist Trumpi migrandikeeldu tabas tagasilöök Miski on mäda Vene luures Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: presidendile residents Maardusse (14) Rahva sõber Iohannis Hommikumaa tark Kõigi aegade parim Veidra telepere looja Jaak Aaviksoo: kui tõde hääletatakse (49) Edasi 1984. aastal: tartlased leinavad Jaanus Piirsalu: hurraa 1992. aasta valijale! (4) Kultuur Hardo Aasmäe mõtteid neljast kümnendist (1) Jaak Alliku eludraama: vere hääled Jaak Allik vaatab minevikus öeldud-kirjutatud sõnadele tõsiselt otsa Sugrimugri maagilne naturalism Raimo Pullati Tallinna-inventuur Ma parem ei kirjuta Eesti arendas superstaari «Maailma suurim patt on argus!» Aja auk. Seks kui neuroos Hommikumaa tark (1) Sport Tänak näitas head kiirust, boonuseks katsevõit Johaug lubati olümpiale, kuid vaid esialgu Vinge tagasitulek aitas Fed Cupi naiskonnal eesmärgi täita Töötõend prügikastis ja öine reid Tallinn Auto hakkab ise abi kutsuma (2) AK Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: veidi kahju, et meil enam kommunistlikku parteid pole... (1) Enn Tõugu: masinad on üha targemad, mis edasi saab? (3) Ukraina politoloog: Maidanid käivad Ukrainas kiiresti, muutused mitte nii väga (13) Jaak Aaviksoo: kui tõde hääletatakse (49) Jaak Allik vaatab minevikus öeldud-kirjutatud sõnadele tõsiselt otsa Olümpiamängud kui Kolmanda Reichi apoteoos Raimo Pullati Tallinna-inventuur Jaak Alliku eludraama: vere hääled Sugrimugri maagilne naturalism Ma parem ei kirjuta Eesti arendas superstaari Arter «Baleriin» sütitab nii suuri kui ka väikeseid Kalliskivid ja teised kallid kivid Sõiduproov. Lexus IS: Roheline tee Maraton, mu rõõm ja kannatus Vennatapusõjad Eesti suusaradadel Põhjamaade suurim paadimess meelitab Soome eripäraga Eesti ristsõnameister sihib Cambridge'i Arst, kelle missioon ja seiklus on Kihnus «Sangarite» looja Jaak Kilmi mõtleb filme tehes oma lõbu ja lusti peale Postimehe nädalahoroskoop 11.–17. veebruar Ossipiff – kaunitar mitmekülgse lisavarustusega Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ma parem ei kirjuta

3 min lugemist
Herman Melville Bartleby: Wall Streeti lugu FOTO: Kuvatõmmis

«Olen vanemapoolne mees» – niimoodi algab ameerika kirjandusklassiku Herman Melville’i lühiromaan «Kirjutaja Bartleby: Wall Streeti lugu», mis on ühtlasi uue kirjastuse Skaala plaanitava uue raamatusarja esikraamat. Selline on üks mu lemmikuid raamatualgusi üldse. Algused on olulised, need on pool võitu. See vanemapoolne mees pole küll Bartleby ise, vaid raamatu jutustajategelane. Bartleby tuleb hiljem ja nii, et on tuldud. Nii mõnigi peab Bartlebyt kirjandusajaloo üheks kummastamavaks peategelaseks, temast pidas lugu isegi Kafka.

Tellijale

Kuulsa «Moby Dicki» autor Melville, kes on praeguse tuntud muusiku Moby kauge eellane ja kes muide kandis ka uhket habet, mida küll pole võimalik märgata juuresolevalt pildilt, kirjutas Bartleby 19. sajandi keskpaigas ajalehte, nii et tegemist on lehelooga. See võiks loo väärtust justkui kahandada, aga ei kahanda. Dostojevski kirjutas ka lehte ja kandis ka habet. Vanasti võis kirjutada selliseid lugusid lehte, sest siis neid ka loeti, isegi kui lugu oli igav. Lehti oli vähe ja ka igav lugu loeti ära. Igavusest on olnud inimkonnale palju kasu.

Bartleby tuleb ühte Wall Streeti büroosse, mille juhataja on too eespool mainitud jutustaja, kirjutajaks. Tema tööülesanne on käsitsi pabereid ümber kopeerida. Tundub suhteliselt puine töö ja sellisel tööl on ka omad tagajärjed ning üks neist on ehk Bartleby. Kõik läheb nagu hästi, aga ühel korral, mil ülemus tahab, et Bartleby loeks ühe paberi üle, et seda ka kopeerida, kostab too, et «ma parem ei loeks». Ota midä? ütleks selle peale põhimõtteliselt meie loo jutustaja ehk Bartleby ülemus, aga kuna sel ajal niiviisi ei räägitud, reageerib ta olukorrale pigem järgmiselt: kuidas palun?

10.02.2017 13.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto