Sisukord
Kultuur
Postimees
10.02.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tippteadlane: arvasin algul, et õnnitleja on kuupäeva segi ajanud Tagakülg Muuseumidirektor Juhan Sihver: tunnustust on raske vastu võtta Mis muutub vanemahüvitise ja -puhkusega? Presidendi kantselei eksjuht arvustab residentsist loobumist Sõudekvarteti liige: mõtlesin, et õnnitlev sõber ajas mu sünnipäeva kuupäeva sassi Esikülg 10. veebruar Raadioajakirjanik sai pälvitud teenetemärgist teada tööl Vanemapuhkuse süsteem tehakse ümber (1) Mälumäng Raua tänava lahingu veteran saab presidendilt teenetemärgi Järeleandmatu superreporter Anneli Ammas Eesti teadlased saavutasid emakakaelavähki tekitava viiruse ravi uuringutes läbimurde (1) Majandus Ehitusfirmade tulemuste peale aktsiad kukkusid Väikeinvestor mõtleb investeerimisest kui maratoni jooksmisest (1) Majanduse lühiuudised Disney juhil ei õnnestu pensionile minna Välismaa Ahjukütmine rikub poolakate tervist Mürgitus niitis Vene opositsionääri haiglavoodisse Plahvatus Prantsuse tuumajaamas osutab suurematele probleemidele Indialased võtsid omavahel mõõtu härja seljas ratsutamises Välismaa lühiuudised 10.02.2017 Portugali jalgpalliklubi hirmutab vastaseid Yle allikas: topeltkodakondsete salajuhendi koostas sõjaväeluure Arvamus Paul Künnap: Eestis võiks tõesti saada luua ettevõtte kolme tunniga (1) Andrus Karnau: Kadrioru krediitkaart (33) Toomas Peterson: Nordica imedemaal (2) Toomas Uibo: Nordica esimene aasta – riiklik lennukompanii sai rattad maast lahti (1) Juhtkiri: vanemahüvitis on vaid üks vahend Postimees 1936. aastal: Siber sõjavalmis Kristi Malmberg: kodumaisele lugejale läheb korda ka veidi keerulisem teos Kultuur Debora – üks ja ainus (2) Lembit Ulfsak ehmatas kahest tunnustusest korraga ära Kultuuri lühid Sport MM algas ehmatusega Naiskond võitles südilt Spordi lühiuudised Nõiakunst, Märtini poodium ja salakavalad piigid Balta: ma ei soovi ennast kulutada Suurturniiri võõrustav Eesti curling seab kõrgeid sihte Tarbija Etioopia on kui rännak läbi aastatuhandete AK EKI keelekool: miks on vaja eestikeelset kõnesünteesi? (1) Tartu Tartu sõudebaasis keeb suur tüli Saladusliku pallaslase lapsed lähetasid isa elutöö kodumaale Nööbiga poiss unistab banaaniampsust (1) Valitsus: Tartumaale jäägu kuus omavalitsust (1) Riigi abi töötule tuulikule tiibu veel ei anna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuri lühid

2 min lugemist
Sankt-Peterburi Riikliku akadeemilise Boris Eifmani balletiteateri lavastus «Rodään». FOTO: Jack Devant

244 kandidaati esitasid filmiprodutsendid ja telekanalid Eesti Filmi- ja Teleauhindadele konkursile. 12. märtsil toimuval galaõhtul tunnustatakse aasta parimaid 24 kategoorias.

Eifmani ballett toob Tallinna kaks erilist lavastust

Veebruaris külastab Eestit Peterburi riiklik akadeemiline Boris Eifmani balletiteater. Trupp toob kohaliku vaataja ette korraga kaks etendust: «Rodään» ja «Onegin». Mõlemat lavastust näeb Eestis esmakordselt.

Eifmanit peetakse juhtivaks tänapäevase balleti koreograafiks maailmas – tema nime on samastatud kõige huvitavamate kunstieksperimentidega. 40 aastaga lõi Eifmani teater oma stiili – nn psühholoogilise balleti, mis avaldab vaatajale tugevat emotsionaalset mõju.

Ballett «Rodään» on lugu kahest kunstnikust – kuulsast skulptorist Auguste Rodinist ja tema õpilasest ja muusast Camille Claudelist. Kehade keeles räägitakse kirest ja meeleheitest – kõigist nendest inimhinge nähtustest, mida on Rodin ja Camille nii geniaalselt kujutanud pronksis ja marmoris.

Balletis «Onegin» ühendab Eifman klassika ja nüüdisaja, tuues tegelased meie aega. Üllatuslik Tšaikovski ja rokkmuusika sobitamine aitab veelgi sügavamalt mõista lavastaja ideed. Eifmani kirjanduslike teoste tõlkimine balletikeelde on sukeldumine hinge läbi keha ja mõttesse läbi sõna.

Etendused toimuvad 18. ja 19. veebruaril Nordea Kontserdimajas. 

Kõomägi toob lettidele erootika saladuse

Armin Kõomägi on valmis saanud uue novellikogu «Minu erootika saladus», kust leiab 16 novelli. Tema viimane teos «Lui Vutoon» võitis Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel esikoha. Veel on tema sulest ilmunud «Minu Mustamäe», «Amatöör», «Hea firma», «Nägu, mis jäi üle» ja «Pagejad».

Sveta Grigorjeva mängib tulega

Vaba Lava väikeses saalis esietendus «Hulgakesed», mis on Siim Tõniste ja Sveta Grigorjeva metafüüsiliste sugemetega lavastus, kus keskseteks märksõnadeks on tuli ja süütamine. Neli etendajat liiguvad kummalises assotsiatiivses maailmas, kus pildid muutuvad-muunduvad üksteiseks, räägivad loo sisemisest põlemisest, tule hukutavast-hoidvast jõust ning sellest, kuidas saab teater üldse näidata midagi nii keerulist, tutvustab lavastust lähemalt Sveta Grigorjeva. Laval Riina Ausma, Ajjar Ausma, Sveta Grigorjeva ja Siim Tõniste.

Harukordsel näitusel saavad kokku vana aja piltnikud

Näitusel «Vana aja pilte. 1887–1940» kohtuvad Tori ja Vastseliina kihelkonna fotograafid eri ajastust. Võrus Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud väljapanek on austusavaldus kõigile Eestimaa pinnal kunagi tegutsenud päevapiltnikele – nii kutselistele kui ka amatööridele, kes kompasid oma aja kontekstis fotograafia võimalusi ja jäädvustasid väsimatult oma aja eluolu.

Tori külje alt Randivälja külast pärit Mihkel Tilga unikaalsete fotode seeria, millel on kujutatud Tori kihelkonna maarahva elu ja sealseid vaatamisväärsusi, kannab pealkirja «Kunstnik sisemise valguse ja kaameraga aastast 1887». Vastseliina kihelkonna fotograafide näitusel «Tsiistrenuka inimesed» on esindatud rühm päevapiltnikke. Esile tõusevad kaks aktiivset harrastusfotograafi, kes tegutsesid peamiselt 1930. aastatel Tsiistres: kohalik kooliõpetaja Alfred Hollo ja talupidaja Elmar Niilo (kasutas oma piltidel varjunime Vana Hull). Näituse on avatud kuni 19. märtsini.

Seotud lood
    09.02.2017 11.02.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto