Sisukord
Arvamus
Postimees
10.02.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tippteadlane: arvasin algul, et õnnitleja on kuupäeva segi ajanud Tagakülg Muuseumidirektor Juhan Sihver: tunnustust on raske vastu võtta Mis muutub vanemahüvitise ja -puhkusega? Presidendi kantselei eksjuht arvustab residentsist loobumist Sõudekvarteti liige: mõtlesin, et õnnitlev sõber ajas mu sünnipäeva kuupäeva sassi Esikülg 10. veebruar Raadioajakirjanik sai pälvitud teenetemärgist teada tööl Vanemapuhkuse süsteem tehakse ümber (1) Mälumäng Raua tänava lahingu veteran saab presidendilt teenetemärgi Järeleandmatu superreporter Anneli Ammas Eesti teadlased saavutasid emakakaelavähki tekitava viiruse ravi uuringutes läbimurde (1) Majandus Ehitusfirmade tulemuste peale aktsiad kukkusid Väikeinvestor mõtleb investeerimisest kui maratoni jooksmisest (1) Majanduse lühiuudised Disney juhil ei õnnestu pensionile minna Välismaa Ahjukütmine rikub poolakate tervist Mürgitus niitis Vene opositsionääri haiglavoodisse Plahvatus Prantsuse tuumajaamas osutab suurematele probleemidele Indialased võtsid omavahel mõõtu härja seljas ratsutamises Välismaa lühiuudised 10.02.2017 Portugali jalgpalliklubi hirmutab vastaseid Yle allikas: topeltkodakondsete salajuhendi koostas sõjaväeluure Arvamus Paul Künnap: Eestis võiks tõesti saada luua ettevõtte kolme tunniga (1) Andrus Karnau: Kadrioru krediitkaart (33) Toomas Peterson: Nordica imedemaal (2) Toomas Uibo: Nordica esimene aasta – riiklik lennukompanii sai rattad maast lahti (1) Juhtkiri: vanemahüvitis on vaid üks vahend Postimees 1936. aastal: Siber sõjavalmis Kristi Malmberg: kodumaisele lugejale läheb korda ka veidi keerulisem teos Kultuur Debora – üks ja ainus (2) Lembit Ulfsak ehmatas kahest tunnustusest korraga ära Kultuuri lühid Sport MM algas ehmatusega Naiskond võitles südilt Spordi lühiuudised Nõiakunst, Märtini poodium ja salakavalad piigid Balta: ma ei soovi ennast kulutada Suurturniiri võõrustav Eesti curling seab kõrgeid sihte Tarbija Etioopia on kui rännak läbi aastatuhandete AK EKI keelekool: miks on vaja eestikeelset kõnesünteesi? (1) Tartu Tartu sõudebaasis keeb suur tüli Saladusliku pallaslase lapsed lähetasid isa elutöö kodumaale Nööbiga poiss unistab banaaniampsust (1) Valitsus: Tartumaale jäägu kuus omavalitsust (1) Riigi abi töötule tuulikule tiibu veel ei anna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vanemahüvitis on vaid üks vahend

2 min lugemist
Beebi. FOTO: SCANPIX

Vanemahüvitise – tuntud ka kui emapalk – muutused lähtuvad eelkõige lapsevanemate tööturul osalemise vaatest ja ka sugupoolte suurema võrdsuse eesmärgist. Võimalik mõju sündimusele ning laste ja perede heaolule on kaudne.

Iseenesest pole plaanitavate muutuste üldsuund paha. Ometi tuleb siingi rõhutada, et Eesti vajab jõulist ja tarka sündimuspoliitikat. Ja palju erinevaid tegevusi, mis toetavad laste kasvatamist nii, et vanemad saavad ka tööd teha. Niisiis, bürokraatlikus keeles öeldes «töö- ja pereelu senisest parem ühitamine» on vaid üks osa hoopis suuremast pildist ja vanemahüvitis ise vaid üks vahend.

Vanemahüvitise jagamise asjaolusid ja süsteemi jäikust on kritiseeritud vaata et algusest peale. Üks neist oli palga saamise keeld vanemahüvitise ajal, mida, tõsi, on varemgi pisut leevendatud. Teine etteheide puudutab pika järjest töölt eemal olemise mõju naiste karjäärile ja sedakaudu ka soolisele palgalõhele. Neid probleeme püütaksegi lahendada vanemahüvitise jagamist paindlikumaks tehes ja ka isade kodus olemist soodustades.

Kuidas plaanitavad muutused tegelikult inimeste käitumist mõjutavad, näitab tegelikkus. Ka uuringutele toetuvad ennustused on ses asjas ikkagi vaid hinnangulised. Võimalus võtta vanemahüvitis välja jupikaupa, käies vahepeal näiteks mõned kuud tööl, või töötada kodus ja saada raamatupidamisega vigurdamata palka, on teretulnud, aga mõistagi on sellest kasu vaid neil, kelle töö iseloom ja tööandja seda võimaldab. See eeldab ka, et emal-isal on võimalik korraldada laste hoidmine sellel ajal.

Seega ongi vanemahüvitise paindlikumaks muutmine ainult üks vahend, mis saab anda vaid väikest efekti vähestele, kui samal ajal ei tegeleta muu perepoliitikaga ja üldiselt keskkonna lastesõbralikumaks muutmisega. Poliitikutel ei tohi tekkida muljet, et ühe detaili muutmisest piisab. Suuna «rohkem raha kätte» oht ongi, et investeeringud lastesõbralikku avalikku ruumi ja kulud teenustele jäävad unarusse, et nendeks lihtsalt ei jätku raha.

Praegu on lastesaamise eas 1980ndate lõpul sündinud suured aastakäigud. Võib eeldada, et sündide arv kasvab ja loodetavasti mõjutab sündimust positiivselt ka «rohkem raha kätte»-poliitika. Aga kas meil ikka on piisavalt lastesõimekohti ja kas nad asuvad õigetes piirkondades? Kas lapsed saavad ise ja soovitavalt jalgsi minna kooli, trenni ja huviringi, või on emad-isad lihtsalt sunnitud olema lastele taksojuhiks? Sedalaadi küsimusi on veel ja veel.

Kui tahta, et inimesed saaksid hästi hakkama nii lastekasvatamise kui ka töölkäimisega, tuleb tegeleda paljude valdkondadega korraga. Ka vanemahüvitise süsteemi muutmise mõju meeste ja naiste võrdsemale positsioonile tööturul jääb väikeseks, kui muu keskkond seda piisavalt ei toeta.

Seotud lood
09.02.2017 11.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto