Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.02.2017
Eesti Auto hakkab ise abi kutsuma (2) Mälumäng Lasteaed Krõll ei saa ministri määruse alusel toetust Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Hahad üha häälekamad Tagakülg Esikülg 11.02 Majandus Sulev Loo lahkub Eesti Raudtee juhi kohalt Majanduse lühiuudised Välismaa Colombia kokakasvatajad kardavad mässuliste lahkumist Trumpi migrandikeeldu tabas tagasilöök Miski on mäda Vene luures Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: presidendile residents Maardusse (14) Rahva sõber Iohannis Hommikumaa tark Kõigi aegade parim Veidra telepere looja Jaak Aaviksoo: kui tõde hääletatakse (49) Edasi 1984. aastal: tartlased leinavad Jaanus Piirsalu: hurraa 1992. aasta valijale! (4) Kultuur Hardo Aasmäe mõtteid neljast kümnendist (1) Jaak Alliku eludraama: vere hääled Jaak Allik vaatab minevikus öeldud-kirjutatud sõnadele tõsiselt otsa Sugrimugri maagilne naturalism Raimo Pullati Tallinna-inventuur Ma parem ei kirjuta Eesti arendas superstaari «Maailma suurim patt on argus!» Aja auk. Seks kui neuroos Hommikumaa tark (1) Sport Tänak näitas head kiirust, boonuseks katsevõit Johaug lubati olümpiale, kuid vaid esialgu Vinge tagasitulek aitas Fed Cupi naiskonnal eesmärgi täita Töötõend prügikastis ja öine reid Tallinn Auto hakkab ise abi kutsuma (2) AK Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome peaministri esimene visiit Eestisse Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: veidi kahju, et meil enam kommunistlikku parteid pole... (1) Enn Tõugu: masinad on üha targemad, mis edasi saab? (3) Ukraina politoloog: Maidanid käivad Ukrainas kiiresti, muutused mitte nii väga (13) Jaak Aaviksoo: kui tõde hääletatakse (49) Jaak Allik vaatab minevikus öeldud-kirjutatud sõnadele tõsiselt otsa Olümpiamängud kui Kolmanda Reichi apoteoos Raimo Pullati Tallinna-inventuur Jaak Alliku eludraama: vere hääled Sugrimugri maagilne naturalism Ma parem ei kirjuta Eesti arendas superstaari Aja auk. Seks kui neuroos Eesti kultuuri täheatlas: rahvusülikooli asutamine Arter Kalliskivid ja teised kallid kivid Sisemine valgus Maraton, mu rõõm ja kannatus «Baleriin» sütitab nii suuri kui ka väikeseid Põhjamaade suurim paadimess meelitab Soome eripäraga Sõiduproov. Lexus IS: Roheline tee Arst, kelle missioon ja seiklus on Kihnus Vennatapusõjad Eesti suusaradadel «Sangarite» looja Jaak Kilmi mõtleb filme tehes oma lõbu ja lusti peale Eesti ristsõnameister sihib Cambridge'i Postimehe nädalahoroskoop 11.–17. veebruar Ossipiff – kaunitar mitmekülgse lisavarustusega «Eesti laul 2017» stardib täna! (5) Veganid keedavad suppi Elukutse – juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veidra telepere looja

2 min lugemist
Urmas Oru FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

Urmas Oru uskus, kui oli saanud Kanal 2 juhiks, et vormel 1 – see on võluvits ja päästerõngas. Ta oli Eesti Meedia ja Ekspress Grupi kirjastusettevõtte loomise järel jäänud ühtäkki tööta, ent sai siis ootamatu võimaluse tõestada end telekanali eesotsas.

Ainult et Kanal 2 seis oli nutune. Küsimus oli tollal, 17 aastat tagasi selles, kas õnnestub Eesti telejaamade konkurentsis vältida viimast, neljandat kohta. ETV-le ja TV3-le polnud lootustki vastu saada. Aga selleks, et vähemalt TV1ga sotid selgeks teha, otsustas Oru, uurinud teleedetabelitest, mis saated vaatajaid enim püüavad, hankida Kanal 2-le vormel-1 ülekannete õiguse.

Ta nägi selle nimel kõvasti vaeva.

Kuid asjata.

Vormel-1 ülekannetest jäi väheks – õigemini polnud neist üldse abi, sest võiduajamised toimusid kõigest kord kahe nädala tagant –, et Kanal 2 vaadatavust keldrist elutoa lävelegi tirida. Kanal 2 pudenemist nelja telejaama seas punaseks laternaks hoidis Oru mäletamist mööda toona ära vaid see, et TV1 tõmbas 2001. aastal juhtme stepslist välja. Pankrot.

Aga tollest põrumisest vormel-1 ülekannetega tõusis siiski kasu. Oru ja tema lähim võitluskaaslane Olle Mirme, kanali programmijuht, said aru, et ühestainsast saatest või ülekandest pole tolku, et telekanal õitsele lüüa. Vaatajaile tuleb ennast tõestada iga tund ja iga viimne kui päev.

Just seda Oru koos Mirmega pärast vormel-1 fiaskot tegema hakkaski. Järgmise kolme aastaga panid nad kokku üha menukamaks muutuva saatekava, mille veduriks sai 2004. aasta sügisest meelelahutuslik uudistesaade «Reporter». Napi nelja aastaga kerkis Eesti teleekraanide luuser nende valitsejaks – ja valitseb tänini. Oru ja Mirme kordasaadetu oli nii tähelepanuväärne, et konkurendid soovisid neid üle osta. Aga nad ei läinud liimile. «Me oleme ausad Eesti mehed ja tahtsime oma asja ajada,» ütles Oru eile pärastlõunal Postimehele (45), ning valmistus lastega spaasse minema.

Nüüd on tal perekondlikuks lõõgastumiseks aega, sest seoses Eesti Meedia meediaäri konsolideerimisega lahkus ta eile Kanal 2 juhatuse esimehe kohalt.

«Kasvasime lahku,» ütles Oru.

Aga enne kasvatas ta Kanal 2 suureks. Viimastel aastatel polnud sugugi harvad nädalad, mil vaadatuimate telesaadete esikümnesse kuulus 8–9 Kanal 2 saadet. Kusjuures Oru ei tegelenud üksnes telekanali äri juhtimisega, vaid osales ka saadete väljamõtlemises ning vajadusel koguni toimetamises. Lõputiitrites tähistas tema osalust saladuslik nimi Julius Tannenbaum.

«Urmase suurim trump oli selles,» lausub Mirme, «et ta mitte kunagi ei püüdnud Kanal 2 kusagile suruda, vaid lasi sellel olla – teinekord ka veider ja kummaline.» Ta oli ülemus, lisab Mirme, kes ei kõrgunud nagu vaarao püramiidi tipus, vaid kelle uks oli hommikust õhtuni nagu laudavärav kõigile lahti. Mirme sõnul suutis Oru luua oma meeskonnas perekondliku vibe’i.

«Ta on juht, kes suutis ühendada družba ja služba,» iseloomustab saatejuht Olaf Suuder. Teised töömesilastest alluvad kiidavad teda tagasihoidliku ja vastutulelikuna. «Teda ei olnud kogu aeg tuba täis,» lisab Suuder. «Hea dirigent liigutab võimalikult vähe, aga täpselt.»

Oru jääb ka ametist lahkununa tagasihoidlikuks. Ta ei pea isegi mainimisväärseks, et lõpetas Kohtla-Järvel keskkooli kuldmedaliga, ning nimetab tähelepanuväärseima detailina enda kohta hoopis seda, et on provokatiivse filmimehe Ken Saani sugulane – nende vanaisad olid vennad.

Lähituleviku kohta ütleb Oru, et kindlasti ei kandideeri ta Tallinna linnapeaks, EASi ega ERRi juhiks. Aga kui Eesti Meedia hakkab 2020. aasta Tokyo olümpialt kandma üle korvpalliturniiri, siis selle kommenteerimisest vaimustuks ta küll. Ta on kirglik spordisõber.

Seotud lood
    10.02.2017 13.02.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto