R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Johaug lubati olümpiale, kuid vaid esialgu

Kristjan Jaak Kangur
Johaug lubati olümpiale, kuid vaid esialgu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Therese Johaug dopinguistungi teisel päeval.
Therese Johaug dopinguistungi teisel päeval. Foto: Aaserud, Lise/NTB scanpix

Suusatähe Therese Johaugi kaua käärinud dopingusaaga sai eile lõpu, kui Norra spordiliit määras talle keelatud ainete tarvitamise eest 13 kuu pikkuse võistluskeelu. Johaugi karistus on kuu võrra lühem kui see, mida nõudis Norra Antidoping. Niisiis saab Johaug suusarajale naasta tänavu 18. novembril, see jätab talle piisavalt aega, et valmistuda 2018. aasta 9. veebruaril algavateks Pyeongchangi olümpiamängudeks.

Eilse otsuse saavad soovi korral edasi kaevata nii Johaug ise, Norra Antidoping, Rahvusvaheline Antidopingu Liit (WADA) kui ka Rahvusvaheline Suusaliit (FIS). Nii Johaug kui ka FISi juhatusse kuuluv Martti Uusitalo andsid mõista, et kaebusi võib tulla.

«On väga võimalik, et kaebame otsuse edasi,» sõnas Uusitalo Iltalehtile. Ilmselt tuleb Johaugi teema arutusele FISi juhtkonna järgmisel kogunemisel, mis leiab aset järgmisel nädalal. Uusitalo avaldas ühtlasi arvamust, et ka WADA võib otsuse edasi kaevata.

«Mõistan, et dopinguvastased reeglid peavad olema karmid, aga ikkagi tundub ebaõiglane, et saan huulekreemi kasutamise eest 13 kuu pikkuse võistluskeelu,» kommenteeris Johaug ise otsust, rõhutades samas, et võtab algsest karistusest ühe kuu kärpimist märgina sellest, et õigusemõistjad uskusid vähemalt osaliselt tema selgitusi. «Hea, et saadi aru: minul ei olnud arsti suuniste uskumises mingit süüd. Siiski kavatsen järgmised paar päeva oma advokaadiga nõu pidada, mida järgmisena teha.»

Ka Norra suusaliit leidis otsusest positiivse külje. «Oli hea meel tõdeda, et kohtumõistjatel oli Theresesse usku,» märkis alaliidu president Erik Røste, kelle sõnul on siiski tegu Norra murdmaasuusatamise jaoks väga raske päevaga. «Tunneme Theresele kaasa ja oleme toimunust väga löödud,» sõnas Røste.

Norra Antidopingu Liidu esindaja Niels Kiær nägi otsust aga risti vastupidises valguses. «Esmase reaktsioonina on meil hea meel, et komitee arvates lasub vastutus rikkumise eest sportlasel. See on kahtlemata antidopingu jaoks positiivne,» sõnas Kiær, kes oli jaanuarikuisel protsessil süüdistaja rollis.

Eilses otsuses avalikustati ühtlasi, et Johaug soovis kindlasti selgelt lühemat kui aasta pikkust karistust, väites, et pikem võistluskeeld oleks «ebaproportsionaalne». Spordiliidu hinnangul ei oleks vähem kui aastane keeld aga kooskõlas Rahvusvahelise Spordiarbitraaži (CAS) senise praktikaga. «Proportsionaalsuse teema oleks võinud tõstatada vaid juhul, kui esialgne karistus oleks ulatunud üle 16 kuu ja tal poleks olnud seetõttu võimalik olümpiamängudel osaleda,» märkis spordiliit.

Väljanne VG rääkis Johaugiga kaks nädalat tagasi Ullevaali staadionil toimunud dopinguprotsessil ja küsis muu hulgas, mida suusatäht arvaks 12-kuulisest või 14-kuulisest karistusest. «Minu jaoks oleks neil ülisuur vahe,­» sõnas Johaug toona. «Esimesel juhul saaksin novembris Beitostølenis võistelda, teisel juhul puuduks mul aga võimalus olümpiamängudeks korralikult valmistuda.»

Johaug sai võistluskeelu keelatud ainet klostebooli sisaldava Trofodermini-nimelise kreemi kasutamise eest, kui ta määris seda päikesest põletada saanud huultele. Kreemi andis Johaugile väidetavalt Norra koondise arst Fredrik Bendiksen.

Märksõnad
Tagasi üles