Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.02.2017
Eesti Auto hakkab ise abi kutsuma (2) Mälumäng Lasteaed Krõll ei saa ministri määruse alusel toetust Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Hahad üha häälekamad Tagakülg Esikülg 11.02 Majandus Sulev Loo lahkub Eesti Raudtee juhi kohalt Majanduse lühiuudised Välismaa Colombia kokakasvatajad kardavad mässuliste lahkumist Trumpi migrandikeeldu tabas tagasilöök Miski on mäda Vene luures Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: presidendile residents Maardusse (14) Rahva sõber Iohannis Hommikumaa tark Kõigi aegade parim Veidra telepere looja Jaak Aaviksoo: kui tõde hääletatakse (49) Edasi 1984. aastal: tartlased leinavad Jaanus Piirsalu: hurraa 1992. aasta valijale! (4) Kultuur Hardo Aasmäe mõtteid neljast kümnendist (1) Jaak Alliku eludraama: vere hääled Jaak Allik vaatab minevikus öeldud-kirjutatud sõnadele tõsiselt otsa Sugrimugri maagilne naturalism Raimo Pullati Tallinna-inventuur Ma parem ei kirjuta Eesti arendas superstaari «Maailma suurim patt on argus!» Aja auk. Seks kui neuroos Hommikumaa tark (1) Sport Tänak näitas head kiirust, boonuseks katsevõit Johaug lubati olümpiale, kuid vaid esialgu Vinge tagasitulek aitas Fed Cupi naiskonnal eesmärgi täita Töötõend prügikastis ja öine reid Tallinn Auto hakkab ise abi kutsuma (2) AK Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome peaministri esimene visiit Eestisse Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: veidi kahju, et meil enam kommunistlikku parteid pole... (1) Enn Tõugu: masinad on üha targemad, mis edasi saab? (3) Ukraina politoloog: Maidanid käivad Ukrainas kiiresti, muutused mitte nii väga (13) Jaak Aaviksoo: kui tõde hääletatakse (49) Jaak Allik vaatab minevikus öeldud-kirjutatud sõnadele tõsiselt otsa Olümpiamängud kui Kolmanda Reichi apoteoos Raimo Pullati Tallinna-inventuur Jaak Alliku eludraama: vere hääled Sugrimugri maagilne naturalism Ma parem ei kirjuta Eesti arendas superstaari Aja auk. Seks kui neuroos Eesti kultuuri täheatlas: rahvusülikooli asutamine Arter Kalliskivid ja teised kallid kivid Sisemine valgus Maraton, mu rõõm ja kannatus «Baleriin» sütitab nii suuri kui ka väikeseid Põhjamaade suurim paadimess meelitab Soome eripäraga Sõiduproov. Lexus IS: Roheline tee Arst, kelle missioon ja seiklus on Kihnus Vennatapusõjad Eesti suusaradadel «Sangarite» looja Jaak Kilmi mõtleb filme tehes oma lõbu ja lusti peale Eesti ristsõnameister sihib Cambridge'i Postimehe nädalahoroskoop 11.–17. veebruar Ossipiff – kaunitar mitmekülgse lisavarustusega «Eesti laul 2017» stardib täna! (5) Veganid keedavad suppi Elukutse – juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: presidendile residents Maardusse

2 min lugemist
Maardu mõis. FOTO: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

Nii palju kui Eestil on taasiseseisvuse ajal olnud presidente, nii palju on olnud sekeldusi presidentide kinnisvaraga. Need oleksid olnud olemata, kui Eesti presidendil oleks residents, kus ta saab oma esindusülesandeid täita, muuhulgas väliskülalistega kohtuda ja üritusi korraldada, ning mille omanikuks oleks riik ja mida antaks edasi ühelt presidendilt teisele. See välistaks tulevikus olukorra, kus keegi saaks ametist lahkudes maksumaksjatelt kingituseks sauna ja keegi teine talu.

Esimesel iseseisvusajal oli riigivanema ja hiljem presidendi residentsiks Kadrioru loss, kus tänapäeval asub Eesti Kunstimuuseumi filiaal ning mis omal ajal oli pinnalt suurem nii mõnegi suurriigi peaministri töö- ja ametiruumidest. Praegu pole Eesti presidendile tarvis mitte midagi Elysée palee ega Camp Davidi sarnast, vaid lihtsalt normaalseid töö-, elu- ja esindusruume, sest nn Kadrioru presidendiloss on 1930. aastatel ehitatud siiski presidendi kantseleiks ja selle töötajate ametikorteriks, mitte nende funktsioonide täitmiseks, mida see ideaalis praegu täitma peaks.

Selles mõttes on kurb, et Kersti Kaljulaid loobus endise Kochide perekonna suvemõisa muutmisest presidendi residentsiks, sest see oleks tähendanud, et tulevikus ei saaks korduda episoodid, mis on juhtunud tema eelkäijate ajal, puuduks ka vajadus kulutada mitukümmend tuhat eurot maksumaksja raha tema enda kodu turvanõuetega vastavusse viimiseks.

Muidugi on tore olla tagasihoidlik, kuid ei tohi olla ükskõikne, nagu kirjutas kunagi Voltaire. Eespool kirjeldatud probleemid seoses presidendi esindus- ja tööruumidega ei kao iseenesest kuhugi, nagu ka oht, et tulevikus ei kordu häbiväärsed JOKK-skeemid, mis ametisolevate presidentide kinnisvaraarendusi on Eestis ümbritsenud.

Seepärast on tarvis Eesti presidendi residentsi-küsimus tulevikus siiski lahendada. Kui Kaljulaid lükkas tagasi ettepaneku rajada see Liberty suvemõisa looduskaunis Rocca al Mares, siis võiks ju kaaluda näiteks Eesti Pangale kuuluva ja praegu võrdlemisi odavalt müügis oleva Maardu mõisa soetamist selleks otstarbeks. See on üks kaunimaid, asub Tallinna külje all ja on hea juurdepääsuga kesklinnale ning sobiks Eesti tulevastele, aga miks mitte ka praegusele riigipeale esinduspinnaks hästi.

Maardu mõis võiks vabalt olla Eesti presidentidele paigaks, nagu Kultaranta on Soome omadele. Kus poleks häbi vastu võtta ei Rootsi kuningat ega selle juures asuvas pargis vabamas õhkkonnas suviti juttu ajada ÜRO peasekretäriga või mõne suurriigi presidendiga. See oleks ka parem koht taasiseseisvuspäeva vastuvõtu korraldamiseks ja teisteks avalikeks üritusteks, mis praegu Kadrioru roosiaias on.

Seotud lood
10.02.2017 13.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto