Eestlastel ja Tšingis-khaanil on ühine esiisa

5000 aastat tagasi elas üks taat, kes oli esiisaks mitte ainult pooltele tänastele eestlastele, soomlastele ja teistele soomeugrilastele, vaid ka pooltele mongolitele ja tšuktšidele – vähemalt on sellise järelduseni jõudnud arheogeneetikud.  

Akadeemiku ja Tartu Ülikooli arheogeneetika professori Richard Villemsi reputatsioon kolleegide seas on selline, et tema võib oma Tartus Riia maanteel asuvas kabinetis ka piipu popsutada. «Meie vaatame isaliini ehk Y-kromosoomi liini,» räägib Villems. «Näeme, et samal isaliinil oli 5000 aasta sügavusel üks eellane, üks meesterahvas, kes on vanaisaks pooltele eestlastele ja pooltele mongolitele, eelkõige burjaatidele.» Ka kalmõkid on mongoli rahvas. Aga see mees oli ka poolte tšuktšide ja korjakkide eelkäija. «Iseküsimus on muidugi see, kas meil on veel midagi ühist peale selle Y-kromosoomi,» lisab Villems.

Mongoli impeerium oli Tšingis-khaani rajatud hiigelriik, mis hõlmas suure osa Aasiast ja Euroopast ega jäänud 13. sajandi lõpus sugugi kaugele praeguse Eesti piiridest.

    Tagasi üles