Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.02.2017
Eesti Tosin kuud plaanist teenuseni Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Järva-Jaani rand kihas suplejatest Horoskoop Tagakülg Sisekaitseakadeemia saatus ripub niidi otsas (25) Riik loob infotelefoni suurte kriiside puhuks Parteide arvates peaks presidendil olema residents (3) Ossinovski: uus valitsus muutis ettekujutust võimust Majandus Majanduse lühiuudised2 Tulemas on maailma suurim börsiettevõte Majanduse lühiuudised Investor Mari: minu esimene kuu Välismaa Saksamaa uueks presidendiks valiti Frank-Walter Steinmeier AJA PEEGEL. Iisraeli kadunud laste müsteerium (1) Skandaalid heidavad valgust Indoneesia hämaratele sektidele (1) Arvamus Oudekki Loone: palgalõhe lahendus on info avalikustamises ja kollektiivlepingutes (7) Jaak Vilo: paneme e-tiigri päriselt programmeerimist õppima (13) Kadri Veermäe: Merkel pole enam võitmatu (2) Postimees 1928. aastal: Tartu majaomanikud tegid üürnikele vabariigi aastapäeval kingituse Juhtkiri: sisekaitseakadeemia kolimisest on saanud asi iseeneses Scott Abel: Trumpi ülestegemata voodi (1) Gert Jostov: kaubandussõda ohustab Eesti heaolu Sport Ränkel võitis sprindi ja klassikasõidu Spordi lühiuudised Kõiv sõitis end MMil kahel korral punktidele Kiirust ja küpsust jagus, puudu jäi vaid võit Sildarud pälvivad väärilist tunnustust Fed Cupi naiskond üllatas meeldivalt Tänak püstitas rekordi, mis tühistas katse (1) Head algused tõid Beljajevale väärt esikoha Tarbija Mida peaks sel aastal teadma tuludeklaratsiooni esitamisest? (2) Eesti suureks juubeliks valmib nii spetsiaalseid maiustusi kui ka napsi Tarbijakülje lühiuudised Sõbrapäev toob poodidesse ohtrasti kommivalikut Vaata, kui palju maksab kulleriga roosikimbu saatmine Tartu Suur võidusõit: kärnatajad kihutasid Verevil Prügisõja tulemus: jäätmevedu ähvardab Tartus suvel kallineda Türgi vabatahtlik: eestlased pole külmad Vaksalis tuleb endiselt kaua bussi oodata Looduslikud jäärajad ootavad masinatega talvenautijaid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Veermäe: Merkel pole enam võitmatu

2 min lugemist
Kadri Veermäe. FOTO: Postimees

Pühapäeval valiti ootuspäraselt Saksamaa uueks presidendiks endine sotsist välisminister Frank-Walter Steinmeier, kuid viimase aja tormilised sündmused varjutasid rahuliku ja ette teada tulemusega protseduuri sootuks.

Nii toimus möödunud nädalal kiiruga pealesunnitud leppimine: kristlike demokraatide (CDU) juht ja liidukantsler Angela Merkel ilmus Münchenis rahva ette koos Baieri sõsarpartei juhi Horst Seehoferiga ning mõlemad kinnitasid, et sügisestele valimistele minnakse ühtse löögirusikana. Nagu nüüd teada saime, toetab Baieri kristlik-sotsiaalne liit ehk CSU sügisestel valimistel üksmeelselt kantslerikandidaadina Merkelit. Sama Merkelit, keda nad alles novembris toetada ei saanud, sest parteide vahel valitsesid sedavõrd suured erimeelsused.

Saksa parlamendivalimised paistsid tulevat igavad, ei midagi üllatavat: sotsid esitavad mingi kantslerikandidaadi, kes lõpuks kaotab, Merkel panustab lähenemisnurgale weiter so ehk «samamoodi edasi» ning kõlab palju juba tuttavat juttu pensionitest, sisejulgeolekust ja tervishoiust. Eelmisel kuul teatas aga endine europarlamendi president Martin Schulz, et on valmis sotside esinumbriks saama. See lõi kaardid põhjalikult segi.

Juba enne oli teada, et Schulz on populaarne, kuid nüüd räägitakse Saksa meedias lausa Schulzi kultusest, Schulzi haibist ja Schulzi fenomenist. Sellises stabiilses poliitilise kliimaga riigis nagu Saksamaal mõjus ka sellenädalane teade, et ühe küsitluste järgi on sotsid Merkeli parteist ette läinud, väikse maavärinana.

Piirjooni hakkab võtma hoopis teine stsenaarium, millega kaasneb teadmine, et Angela Merkel ei pruugigi olla võitmatu, nii ebareaalne kui see ka ei tundu. Migrantidele piiri avamine 2015. aastal andis hoobi Merkeli populaarsusele, kuid tagantjärele võib öelda, et see taastus suhteliselt kiiresti. Ka parempopulistid oma lõputu moslemi- ja pagulasvastase jutuga tundusid korraks ohtlikumad, kui nad nüüd paistavad.

Praegu on aga Merkeli seis veidi hapu. Tema erakond CDU oli nimelt eeldanud, et suuremat valimiskampaaniat sel aastal tegema ei pea, kuid paari viimase nädalaga on selgeks saanud, et nad hakkavad reelt maha kukkuma. Seetõttu tuligi korraldada suur üksmeelekohtumine CSUga, sest tüli kahe liitlase vahel on viimane asi, mida vaja on. Olukorra tõsidust näitab seegi, et erimeelsused unustati korraks ära – nimelt nõuab Seehofer, et riiki hakataks laskma 200 000 asüülitaotlejat aastas, Merkel on aga tugevalt selle vastu. Ka laupäeval ei suutnud ta siiski jätta ütlemata, et ei usu end selles küsimuses meelt muutvat.

Schulz kehastab Saksa poliitikas praegu värskust ning tema kõrval näeb stabiilne Merkel välja veidi närtsinud. Nüüd läheb võitluseks iga sakslase hääle pärast, sest seekord pole tulemus ette teada. Merkeli toetus on küll siiani suur, aga alistamatu ta enam pole.

Seotud lood
11.02.2017 14.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto