P, 3.12.2023

Postimees 1928. aastal: Tartu majaomanikud tegid üürnikele vabariigi aastapäeval kingituse

Postimees
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu turukaubamaja töö, nii on oma albumisse arhitekt Voldemar Tippeli projekteeritud turuhoone pildi taha kirjutanud rakendusskulptor Aleksander Jannes. Jannes teostas hoone fassaadikujunduse, graniidist poolsambad ja ornamentika. Ta jõudis veel need restaureerida pärast 1941. aasta osalisi purustusi. 1944. aastal lahkus Jannes Rootsi.
Tartu turukaubamaja töö, nii on oma albumisse arhitekt Voldemar Tippeli projekteeritud turuhoone pildi taha kirjutanud rakendusskulptor Aleksander Jannes. Jannes teostas hoone fassaadikujunduse, graniidist poolsambad ja ornamentika. Ta jõudis veel need restaureerida pärast 1941. aasta osalisi purustusi. 1944. aastal lahkus Jannes Rootsi. Foto: Erakogu

Tartu majaomanikkude otsus oma üürnikkudele vabariigi 10. aastapäeva puhul 1/10 osa kuuüüri mahajätmisega kingitust teha, on kohapealsetes majaomanikkude ringkondades üksmeelset heakskiitmist leidnud.

Majaomanikkude seltsi juhatus saab igapäev rohkel arvul allkirju ja tõendusi üüri kinkimise kohta. Enamasti annetatakse rohkem kui 10 protsenti, eriti neile, kelle kuuüür alla 1000 marga.

Huvituseta ei ole ka siinkohal ära märkida, et kehvade üürnikkude seas üksikuid leidub, kes kingitust vastu ei võta – põhjuseks asjaolu, et kingitus tehakse Eesti vabariigi juubeliks. Nemad aga soovivad muidugi mingisugust teist «vabriiki» ja kingitust «Mopri» summadest. Tartu majaomanikkude otsus on head vastukaja ja kuuldavasti järeltegemist leidnud ka väljaspoolt Tartut. Ainult pealinna mehed on enestele kehvuse tunnistuse ise välja andnud. Nõnda loeme majaomanikkude liidu häälekandjast: «Teatavasti on Tallinna majaomanikkude seltsi ümber koondunud suures enamuses väikeste korteritega kehvad majaomanikud, kellede tulu üüriseaduse ja normiüüride tõttu äärmiselt piiratud, seepärast ei olnud nendel võimalik vabariigi 10. aastapäeva puhul teha nii suurt kingitust oma üürnikkudele, nagu Tartu majaomanikud tegid.»

Nõnda siis läbi ja läbi «kehvad» mehed, need Tallinna pilvelõhkujate omanikud. Ei ole neil karta üürnikkude puudust ega üürihinna langemist, sest nõudmine on ikka suurem olnud kui pakkumine. Ei ole Tallinnas ka seda üliõpilaste parve, kes Tartus korterid suvel tühjaks jätab. Aga «kehvus» on siiski suur. Ausam oleks siiski otsekoheselt välja öelda asja õige põhjus – rahast on kahju. Ja asi oleks kõigil selge.

13.02.1928

Facebook
Comments
Tagasi üles