Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.02.2017
Eesti Mälumäng Linnaosavalitsus ei anna islamikogudusele kesklinnas ruume (1) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Vene suursaadiku atentaat tõi parima pressifoto tiitli Tagakülg Tartu pussitaja võeti vahi alla Presidendi «ei» seab valitsuse raske otsuse ette (1) Pensionid tõusevad aprillist 5,1 protsenti Helsingi tunneli uuringud algavad juba veebruaris Pardakaamera salvestistel ei tohi inimesed olla äratuntavad Meeleavaldajad nõudsid karusloomafarmide keelustamist Sajad ametikohad täituvad pealinnast maakonnalinnadesse kolides uute inimestega (20) Majandus X-fail paljastab Rail Balticu seni varjatud tõe Välismajanduse lühid Jaapani majandus hakkab ellu ärkama Eesti majanduse lühiuudised Eesti ettevõtjad USAs: kas meie viisad ikka kehtivad? Välismaa Põhja-Korea paneb Trumpi proovile Välismaa lühiuudised 14.02 KOHALIK VAADE. Turistid lämmatavad Hispaaniat (2) Rootsi püüab ohjeldada Malmö jõuguvägivalda (3) Arvamus Marti Aavik: Tartu teadlaste inimkatsed Juhtkiri: väikese, aga ohtliku pahareti võllanaljad (1) Soosaare preemia pälvis helilooja Jüri Reinvere Postimees 1929. aastal: Leedu Klu-Klux-Klan Kultuur Grammydest, Adele’ist ning hea ja kurja tundmise puust Meeste võimuvõitlus Krahlis Kes on Laur Joamets ja Sturgill Simpson? Berlinale päevad, järjestikku Sport Spordi lühiuudised Vene ja Nižni Novgorod andsid Kalev/Cramo lootustele põntsu Sildaru jahib täna esimese eestlasena spordi-Oscarit Tugevam vaim lubab Nurmsalul seada suuri sihte Kas kukutatakse Meistrite liiga imekolmik? Nurmsalu soomlasest treener: olümpiamedal on võimalik Tallinn Linnaosavalitsus ei anna islamikogudusele kesklinnas ruume (1) Presidendi «ei» seab valitsuse raske otsuse ette (1) Tartu Tartu plaanib peremaju vaimupuudega inimestele Verine kättemaks tabas süüta ohvreid Kuuelapselise pere toetuse juhtum osutas tõsisele seaduselüngale Tartu linnal tuleb riigilt üle võtta jah-sõna kuulamise töö Elamuste otsijad pääsevad peagi filmi sisse Uuenenud näitusel saab telefoniaku täis vändata Tartlasest vanameister mängib antiikse kunstiga nooruslikult Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: väikese, aga ohtliku pahareti võllanaljad

2 min lugemist
Põhja-Korea diktaator Kim Jong Un FOTO: KCNA/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea levitas uhkelt telekaadreid kommunistliku riigi liidrist Kim Jong-unist, kes jälgis nädalavahetusel ballistilise raketi katsetust ja rõõmustas kaaskonnaga nagu väike paharet järjekordse huligaansuse üle.

Naabrid Lõuna-Korea ja Jaapan on sügavalt mures ning seda muret mõistev rahvusvaheline avalikkus reageeris valulikult nagu ikka. Mõistagi tuleb praegu teraseimalt jälgida Ameerika Ühendriikide ehk vastse presidendi Donald Trumpi avaldusi. Meie julgeoleku seisukohalt on Ühendriikide selge jõuline reaktsioon iseäranis tähtis.

Trumpi võimule tulek on külvanud rohkesti segadust ja seetõttu ärevustki. Seda enam ootavad Ühendriikide liitlased just niisugustel puhkudel signaale, mis annaksid aimu, milliseks uue administratsiooni välispoliitilised jõujooned kujuneda võivad. Paraku tuleb tõdeda, et vastus esimesele provokatiivsele sammule oli leebevõitu: pressikonverentsil Jaapani peaministri Shinzō Abega jäi Trumpi toetusavaldus üsna üldsõnaliseks.

Küsimus on eeskätt selles, kui teravaks läheb Trump suhetes Hiinaga, näiteks piirates ettevõtete tegevust, mis sanktsioonidest hoolimata Põhja-Koreaga lävivad. Pekingis ei taheta näha Põhja-Korea pagulaste horde, samal ajal ka mitte Ühendriikide mõjuvõimu tugevnemist Korea poolsaarel. Nii on Hiina pigem eelistanud passiivsust ja süüdistanud pingete kruvimises hoopis USAd ja Lõuna-Koread.

«Diktaatorid vajavad kujutlusi vaenlastest, kelle eest vaid diktaator suudab oma rahvast kaitsta,» ütles kirjanik Sofi Oksanen eile Tallinnas Enn Soosaare mälestuskonverentsil, kutsudes üles nimetama asju nende õigete nimedega ja tuues Nõukogude Liitu meenutades hoiatavaid näiteid sellest, milliseid kannatusi toob inimestele kaasa see, kui nii ei tehta.

Ka Kim Jong-un tegeleb kahtlemata oma võimu kindlustamisega. Riigi eliit, kelle suuruseks hinnatakse maksimaalselt viis protsenti elanikkonnast, kuid kelle käes on enamik ressurssidest, hoiab teda endiselt võimul, kirjutas raamatu «Põhja-Korea – nälg, hirm ja maailma suurim vangla» autor Erki Loigom jaanuaris Postimehe arvamusportaalis.

Ühest küljest on Põhja-Korea muidugi väike tegija. Teisalt võivad ärplemisel tuumarelva ja mandritevahelise raketi arendamisega olla väga rängad tagajärjed. Maailma ühe vaeseima riigi ohtlik mäng oma positsiooni tugevdamise nimel lõpeb halval päeval kaosega. Põhja-Korea on teadupärast lennutanud oma rakette ka üle Jaapani. On üpris hirmuäratav ette kujutada, mis juhtuks siis, kui seesugusel raketikatsetusel tuleb ette näiteks tehniline viga.

Seotud lood
13.02.2017 15.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto