Sisukord
Arvustused
Tänane leht
15.02.2017
Eesti Valeravi eest hüvitise saamine muutub lihtsamaks Esikülg 15. veebruar Mälumäng Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Postimees sai ministeeriumilt aasta kultuurisõbra tiitli Pussitajat võõrustanud mees tunneb kahetsust Järvamaa võib saada tasuta ühissõidu esimeste seas Rootsis jõuab vaid kümnendik alkohoolikutest ravile Pevkur: sotside klassiviha on sobimatu Ermamaa uued asjaolud näitavad, kuidas tegelikult asju aeti (65) Majandus Venemaa ootab transiidi eest vastuteenet (1) Ivanka Trumpi moeäri löögi all Majanduse lühiuudised Välismaa Trumpi nõunik astus vassimise tõttu tagasi Venemaa suhtes leebumine jutuks pole USA uus kaitseminister astub NATO ette Montenegro ootab nelja riigi heakskiitu Californias kardetakse lekkiva tammi tõttu üleujutust Iluideaalid armistavad noori albaanlannasid Stoltenberg ja Trump on leidnud hingesuguluse Välismaa lühiuudised 15.02.2017 Arvamus Ivan Makarov: vene inimese eestimeelsus Eestis on taunitav (16) Postimehe AK pani huvitavaimad esikaaned näitusele Neeme Korv: Soome sääsk piniseb Tallinna TV lõpust (2) Juhtkiri: tummstseen Ärma moodi (9) Postimees 1995. aastal: Tarand võrdles Savisaart Goebbelsiga (1) Mihhail Lotman: Sisekaitseakadeemia Narva – samm õiges suunas (13) Kuldar Taveter: meil ei ole vaja juurde tuhandete kaupa uusi programmeerijaid (2) Mart Raudsaar: viiskümmend eurot puutumatuid tagavarasid võiks ikka taskus olla (4) Kultuur Ugalas on emadepäev Gun fu: vale mehe koer Sport Spordi lühiuudised Avalikustatakse Norra suusatajate astmaraport Kelly Sildaru esmakordselt koos spordimaailma suurimate staaridega Meistrite liiga päevik: kas «turvaline» Arsenal on jõudnud taas viimasele tõkkele? Otepää MK-etapp üllatab uue sprindirajaga Kui suured on võrkpallurite palgad meil ja mujal? (1) Mati Merirand: jalgpallitrennid lasteaias on puhas äri laste arvelt (2) Tarbija Eesti treenerid selgitavad: kas hilisõhtune trenn rikub une? Tartu Tootsi koolis tulevad krihvlite kõrvale tahvlid Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna? Naiste tõstesport – günekoloog ei soovita! Tõstja Triin Põdersoo tahab alati endast parem olla E-kirjand saab paari aasta pärast tegelikkuseks (1) Lille maja teeb läbi värskenduskuuri (1) Ingerisoomlane pildistab emamaa allakäiku Raskest vigastusest paranev jalgpallur lõi oma kellabrändi (1) Enriko Talvistu: saaks jalgsi või trammiga, aga meie sõidame ikka autoga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gun fu: vale mehe koer

2 min lugemist
Lindpriid. Ja kui neid vahepeal maha pole lastud, kõnnib John Wick oma nimetu koeraga nõnda tänapäevani. FOTO: outnow.ch

Mulle kangesti meeldivad filmid, mis algavad nii: kaamera vaatab pilvelõhkujate kohalt otse alla suurlinnale. Hea, kui see toimub öösel; veel parem, kui linn on New York. «John Wick 2» täidab kõik need tingimused, seega oli kohe alguses tunne, et see ei saa olla läbinisti halb.

  • «John Wick 2», 2017
  • Režissöör Chad Stahelski, stsenarist Derek Kolstad, osades Keanu Reeves, Bridget Moynahan, Ian McShane, John Leguizamo, Peter Stormare, Lonnie Rashid Common, Laurence Fishburne jt
  • Kinodes alates 3. veebruarist

Otse vastupidi, see on suurepärane film. Rõõmu-uudist saab kuulutada küll ainult neile, kellele meeldis Stahelski-Kolstadi-Reevesi 2014. aasta film «John Wick». Selle süžee mahub ühte lausesse: palgamõrvar plaanib pensionile minna, paha mees tapab tema koera, palgamõrvar tapab kõik pahad. Uus film jätkab täie hooga täpselt samast kohast, kus eelmine otsa sai. Koer on uus ja seda ei tapeta ära.

Mõlemad John Wicki filmid (vastavalt 101 ja 122 minutit) on kui ühe hingetõmbega üle ekraani pühkiv sujuv surmamärul. Muusikavideo. Automaatpüstolite staccato. Pornograafilise täpsusega naise kehasse sisenev noatera. Aegluubis pritsiv arvutiveri.

Iseenesest on «John Wickide» näol tegemist tüüpilise samuraifilmiga. Au, kohusetäitmine, surm ja suremine, ainult mõõkade asemel on püstolid. (Kõrvalmärkus: Laurence Fishburne'i tegelaskuju New Yorgi kerjuste kuningana tuletas miskipärast kangesti meelde Jim Jarmuchi 1999. aasta filmi «Ghost Dog: The Way of the Samurai», peaosas Forest Whitaker).

Teiselt poolt meenutavad «John Wickid» oma visuaalses viimistletuses koomikseid. Mind isegi üllatas, et esimese filmi juured kuskil paberile trükitud visuaalses maailmas ei peitu. Ilmselgelt on see seeria inspireeritud animest ja Hongkongi koolkonna märulifilmidest. Selle jaoks on isegi termin: gun fu, kung fu film, kus mõõkade ja nunchaku’de asemel on tulirelvad.

Kaks tundi on filmi jaoks, mis sisuliselt kujutab endast märuliballetti, natukene pikk aeg. Keanu Reevesile peale sadavad vastaste lained ning nende koreograafia hakkavad korduma, aju tahaks midagi uut. Nii tabasingi end mõttelt, et kui ma tunneksin hästi käsitulirelvi ja saaksin aru, millised tukid ekraanivõitluse vastastel parasjagu peos on, saaksin ajaviiteks arvutada, kui mitu padrunit kellelgi veel pidemes on.

Tegevustik toimub täielikus muinasjutumaailmas. Luksushotelle asustavad maffiabossid ja palgamõrvarid, terve New York on täidetud salakõrilõikajatega. Tõepoolest, New Yorgi kerjuseid vaatan järgmisel korral sinna sattudes hoopis uue pilguga. Nende külmad pilgud saadavad filmi lõpus surmale määratud John Wicki ja tema nimetut koera, kui nad oma tunniajasel armuajal mööda New Yorki kõnnivad. Ei või olla, et see kõik on ainult väljamõeldis.

Iga märulifilm peab lõpu lähedal oma crescendo’t forsseerima. «John Wick 2» visuaalse pilgari tipp-punktiks saab tulevahetus moodsa kunsti muuseumis, kus on parasjagu näitus «Hinge peegeldused». Vormiliselt kujutab see endast lõputut neoonvalgusega peeglilabürinti. Puhas tsitaat legendaarsest Bondi-filmist «Man with the Golden Gun» (1974). Puudub vaid kääbus Nick Nack. Kui visuaalne mõjuvus kõrvale jätta, siis üsna hõre analoogia: niisama vähe, kui näeme emotsiooni palgamõrtsuka silmis, paistab meile tema hing kalgis neoonpeeglis.

Mis siis, ega see polegi mingi tundefilm. Lõpetuseks kulinaarne pro-tip, mida pakub Itaalia gangster Santino D'Antonio (Riccardo Scamarcio) hetk enne oma surma: «Pardirasvaga maitseb kõik parem.» Kontrollitud.

Seotud lood
14.02.2017 16.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto