Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.02.2017
Eesti Valeravi eest hüvitise saamine muutub lihtsamaks Esikülg 15. veebruar Mälumäng Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Postimees sai ministeeriumilt aasta kultuurisõbra tiitli Pussitajat võõrustanud mees tunneb kahetsust Järvamaa võib saada tasuta ühissõidu esimeste seas Rootsis jõuab vaid kümnendik alkohoolikutest ravile Pevkur: sotside klassiviha on sobimatu Ermamaa uued asjaolud näitavad, kuidas tegelikult asju aeti (65) Majandus Venemaa ootab transiidi eest vastuteenet (1) Ivanka Trumpi moeäri löögi all Majanduse lühiuudised Välismaa Trumpi nõunik astus vassimise tõttu tagasi Venemaa suhtes leebumine jutuks pole USA uus kaitseminister astub NATO ette Montenegro ootab nelja riigi heakskiitu Californias kardetakse lekkiva tammi tõttu üleujutust Iluideaalid armistavad noori albaanlannasid Stoltenberg ja Trump on leidnud hingesuguluse Välismaa lühiuudised 15.02.2017 Arvamus Ivan Makarov: vene inimese eestimeelsus Eestis on taunitav (16) Postimehe AK pani huvitavaimad esikaaned näitusele Neeme Korv: Soome sääsk piniseb Tallinna TV lõpust (2) Juhtkiri: tummstseen Ärma moodi (9) Postimees 1995. aastal: Tarand võrdles Savisaart Goebbelsiga (1) Mihhail Lotman: Sisekaitseakadeemia Narva – samm õiges suunas (13) Kuldar Taveter: meil ei ole vaja juurde tuhandete kaupa uusi programmeerijaid (2) Mart Raudsaar: viiskümmend eurot puutumatuid tagavarasid võiks ikka taskus olla (4) Kultuur Ugalas on emadepäev Gun fu: vale mehe koer Sport Spordi lühiuudised Avalikustatakse Norra suusatajate astmaraport Kelly Sildaru esmakordselt koos spordimaailma suurimate staaridega Meistrite liiga päevik: kas «turvaline» Arsenal on jõudnud taas viimasele tõkkele? Otepää MK-etapp üllatab uue sprindirajaga Kui suured on võrkpallurite palgad meil ja mujal? (1) Mati Merirand: jalgpallitrennid lasteaias on puhas äri laste arvelt (2) Tarbija Eesti treenerid selgitavad: kas hilisõhtune trenn rikub une? Tartu Tootsi koolis tulevad krihvlite kõrvale tahvlid Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna? Naiste tõstesport – günekoloog ei soovita! Tõstja Triin Põdersoo tahab alati endast parem olla E-kirjand saab paari aasta pärast tegelikkuseks (1) Lille maja teeb läbi värskenduskuuri (1) Ingerisoomlane pildistab emamaa allakäiku Raskest vigastusest paranev jalgpallur lõi oma kellabrändi (1) Enriko Talvistu: saaks jalgsi või trammiga, aga meie sõidame ikka autoga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: Soome sääsk piniseb Tallinna TV lõpust

2 min lugemist
Ajalehe The Baltic Guide rubriik Hüttünen. FOTO: Kuvatõmmis

Soojavõitu talveilm äratas Soome sääse talveunest. Ärkas, pinises, ja pistis noka Eesti sisepoliitikasse. Veebruarikuise väljaande The Baltic Guide soomekeelses numbris kirjutab teravmeelse ja -keelse sulega ühiskonnakriitiline följetonist Hüttünen (sääsk – soome k) oma veerul pealkirjaga «Keskustan propagandakanava» («Keskerakonna propagandakanal») Tallinna televisioonist (TTV). Ja Keskerakonna esimehe, peaminister Jüri Ratase valikutest selles kontekstis.

Hüttünen tabab kümnesse. Tundub, et peaministri valikud on märgilised ja olulised. Tunduvalt märgilisemad ja olulisemad kui Eesti avalikkuses siiani kõlama jäänud. Kisa tõuseb vahest alles siis, kui kohalikud valimised lähemale jõuavad, ning viimases faasis muudatusi loomulikult enam ei tehta. Praegu eelistatakse ennast pigem ribadeks vaielda Konstantin Pätsi ajaloolise tähenduse teemal, mis kahtlemata on põnev ja olulinegi, aga selle vaidluse tulemus mõjutab meie homset vähe.

Küll aga mõjutab Eesti inimesi ja eeskätt tallinlasi see, kui ka järgmistel aastatel lööb pealinna volikogu templeid Vabaduse väljakul langetatud otsustele. See olukord ei ole võrreldav «valitsuse teerulli» ega «kummitempliga» Toompeal, sest riigi tasemel on otsuste taga alati olnud koalitsioon ehk teatud kokkulepe, mida Tallinnas näiteks meediakanalitele miljonite eraldamiseks pole vaja.

The Baltic Guide on ajaleht, mis tutvustab ja arvustab Eesti vaatamisväärsusi, muuseume, näitusi, söögi- ja joogikohti ning igasugu reisimisega seotud kultuurinähtusi. Kuid vaatleb ka ühiskonda puudutavaid nähtusi, näiteks nende põhjanaabrite elu, kes Eestis lühemalt või pikemalt viibivad.

Põhjus, miks pealinna meedia tähelepanu väärib, peaks olema üheselt selge. Üleriigilise levikuga hästi rahastatud linnakanalid (lisaks TTV-le ka ajaleht Pealinn/Stolitsa) ei ole lihtsalt linnakanalid. Nende taga on Keskerakond, Tallinnas ainuvõimu omav partei. Ja nende toetatav meedia on selle erakonna taga. Vaadake, kuidas Tallinna sündmuste kajastamise asemel Eesti valitsuse kolkimisele keskendunud Pealinnast on üleöö saanud valitsussõbralik väljaanne, kus ministrid saavad naerusui oma ilusaid plaane tutvustada. Ja Keskerakond on oma esimehe suu läbi teatanud, et nende ministrid (välja arvatud peaminister) kandideerivad kindlasti kohalikel valimistel.

Soomest tehti tunamullu Eestisse kaks ja pool miljonit külastust, nii et transpordiväravates tasuta levitatava ajalehe võimalik auditoorium on arvestatav. Hüttünen kirjeldab neile eeltoodud kuvandit, TTVga seotud skandaale ning annab Jüri Ratasele Soome arvamuskultuurile omasel leebel moel märku, et ehk oleks TTV-l, suuresti Savisaare näoga propagandakanalil, nüüd aeg minna.

Koht, kuhu Soome sääsk oma noka pistis, sügeleb. Vastikult, väga vastikult.

Seotud lood
14.02.2017 16.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto