Sisukord
Arvamus
Postimees
15.02.2017
Eesti Valeravi eest hüvitise saamine muutub lihtsamaks Esikülg 15. veebruar Mälumäng Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Postimees sai ministeeriumilt aasta kultuurisõbra tiitli Pussitajat võõrustanud mees tunneb kahetsust Järvamaa võib saada tasuta ühissõidu esimeste seas Rootsis jõuab vaid kümnendik alkohoolikutest ravile Pevkur: sotside klassiviha on sobimatu Ermamaa uued asjaolud näitavad, kuidas tegelikult asju aeti (65) Majandus Venemaa ootab transiidi eest vastuteenet (1) Ivanka Trumpi moeäri löögi all Majanduse lühiuudised Välismaa Trumpi nõunik astus vassimise tõttu tagasi Venemaa suhtes leebumine jutuks pole USA uus kaitseminister astub NATO ette Montenegro ootab nelja riigi heakskiitu Californias kardetakse lekkiva tammi tõttu üleujutust Iluideaalid armistavad noori albaanlannasid Stoltenberg ja Trump on leidnud hingesuguluse Välismaa lühiuudised 15.02.2017 Arvamus Ivan Makarov: vene inimese eestimeelsus Eestis on taunitav (16) Postimehe AK pani huvitavaimad esikaaned näitusele Neeme Korv: Soome sääsk piniseb Tallinna TV lõpust (2) Juhtkiri: tummstseen Ärma moodi (9) Postimees 1995. aastal: Tarand võrdles Savisaart Goebbelsiga (1) Mihhail Lotman: Sisekaitseakadeemia Narva – samm õiges suunas (13) Kuldar Taveter: meil ei ole vaja juurde tuhandete kaupa uusi programmeerijaid (2) Mart Raudsaar: viiskümmend eurot puutumatuid tagavarasid võiks ikka taskus olla (4) Kultuur Ugalas on emadepäev Gun fu: vale mehe koer Sport Spordi lühiuudised Avalikustatakse Norra suusatajate astmaraport Kelly Sildaru esmakordselt koos spordimaailma suurimate staaridega Meistrite liiga päevik: kas «turvaline» Arsenal on jõudnud taas viimasele tõkkele? Otepää MK-etapp üllatab uue sprindirajaga Kui suured on võrkpallurite palgad meil ja mujal? (1) Mati Merirand: jalgpallitrennid lasteaias on puhas äri laste arvelt (2) Tarbija Eesti treenerid selgitavad: kas hilisõhtune trenn rikub une? Tartu Tootsi koolis tulevad krihvlite kõrvale tahvlid Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna? Naiste tõstesport – günekoloog ei soovita! Tõstja Triin Põdersoo tahab alati endast parem olla E-kirjand saab paari aasta pärast tegelikkuseks (1) Lille maja teeb läbi värskenduskuuri (1) Ingerisoomlane pildistab emamaa allakäiku Raskest vigastusest paranev jalgpallur lõi oma kellabrändi (1) Enriko Talvistu: saaks jalgsi või trammiga, aga meie sõidame ikka autoga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: viiskümmend eurot puutumatuid tagavarasid võiks ikka taskus olla

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Üritasin parajasti kaubanduskeskuse apteegis C-vitamiini osta, kui see juhtus. Kaardimakse ei töötanud. Suundusin alumisele korrusele, et võtta pangaautomaadist sularaha. LHV pangaautomaat ei töötanud, samuti Nordea ja Danske ühine pangaautomaat. SEB automaat raha andis, kuid selle järele oli kogunenud nõnda pikk saba, et pidasin targemaks loobuda.

Naasin apteeki ning ütlesin, et täna ma C-vitamiini ei osta. Kõht oli tühi. Enne Vapianosse sisenemist küsisin igaks juhuks sissepääsu teenindussaarel istuvalt neiult, kas nad kaardimakseid aktsepteerivad.

«Väga hea, et küsisite,» vastas ta. «Kaardimaksed ei tööta praegu terves Eestis.» (Nad olid selle informatsiooni saanud mingist pangast.)

See lause mõjus jubedana – umbes nagu keset kõnnumaad peatunud rongi vagunisaatja vastus häiritud reisijatele, et nad ei saa maailmas enam kellegagi ühendust (põnevusfilmist «The Happening»). Möönan, et olukorrale lisas dramaatilisust asjaolu, et Solarise (mina hääldan seda Solaaris, nagu Stanisław Lemi samanimelisele jutustusele on eesti keeles kohane) parkla tõkkepuu ei olnud töötanud ning turvanaine oli andnud autojuhtidele parkimiskaarte manuaalselt.

Mis järgmiseks välja lülitub? Valgusfoorid? Elekter? Pidasin targemaks linnast kaduda, kuna pidin siit niikuinii lahkuma, ning lahke turvatöötaja – sellel korral mees – tõstis keldrikorruse tõkkepuu üles. Neil on selleks omad nipid. Nagu Nõukogude tuumaallveelaevade kõigil süsteemidel, on ka tõkkepuudel manuaalse juhtimise võimalus.

Samal ajal Sikupilli Prismas hülgasid inimesed kassas toidukorve, kuna kaardimaksed ei töötanud sealgi ja neil polnud kaasas sularaha. Pole ime. Eesti Panga 2014. aasta andmetel oli Eesti Euroopas Taani, Rootsi ja Soome järel kaardimaksete arvu poolest inimese kohta Euroopas neljandal kohal. Erinevalt 1990. aastatest, kui automaate oli vähe ning sulid jõudsid ühe ja sama summa erinevatest pangaautomaatidest mitu korda välja võtta, kuna masinatevaheline andmeside oli aeglane, toimivad maksed tänapäeval enamasti libedalt ning Eesti Panga andmetel esines 2015. aasta alguses kaardimaksetes tõrkeid 0,1–0,3 protsenti, olenevalt kellaajast.

Kuid 2. veebruaril, Tartu rahu aastapäeval juhtunud Eesti ajaloo üks suuremaid tõrkeid kaardimaksetega tuletab meelde meie digitaliseerunud igapäevaelu haavatavust. Loodetavasti polnud tegemist küberrünnakuga, igatahes saadi süsteemid juba paari tunni jooksul tööle. Aga kui meid tabaks niisugune rünnak, mis lööks rivist välja kõik arvutisüsteemid? Selleks ei pea ootama 1859. aasta suure päikesepurske kordumist. Piisab elektromagnetilisest impulsist, mille võib põhjustada kõrgetes atmosfääri ülakihtides lõhatav termotuumapomm, mille mõju me maal muidu ei pruugiks märgatagi.

Kangelaslikkus, millega hispaanlased võitlesid sellel aastal mahasadanud lumega, poleks meil justnagu midagi erilist – kui meil vaid lund oleks olnud. Midagi paranoilist pole selles, kui põhjamaise auto pagasiruumis on sapöörilabidas, soe kasukas ja saapad. Panganduse kontekstis võiks selleks olla kusagile rahakotis (või veel parem, põuetaskus) kokkumurtud viiekümneeurone rahatäht, nii-öelda неприкосновенный запас ehk puutumatu tagavara Nõukogude militaarterminoloogias.

Ilma paranoiata, seda on soovitanud ka Eesti Pank, tunnistades, et pole võimalik ehitada mõistlike kuludega elektroonilist pangandussüsteemi, kus tõrkeid kunagi ei tekiks. Ka targad alpinistid ei looda üksnes GPSi abile, vaid suudavad ikkagi omal jõul leida tee tagasi alla. Selleks aga tuleb juba välja minnes kontrollida varustust ja jälgida maamärke.

Seotud lood
14.02.2017 16.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto