Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.02.2017
Eesti Valeravi eest hüvitise saamine muutub lihtsamaks Esikülg 15. veebruar Mälumäng Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Postimees sai ministeeriumilt aasta kultuurisõbra tiitli Pussitajat võõrustanud mees tunneb kahetsust Järvamaa võib saada tasuta ühissõidu esimeste seas Rootsis jõuab vaid kümnendik alkohoolikutest ravile Pevkur: sotside klassiviha on sobimatu Ermamaa uued asjaolud näitavad, kuidas tegelikult asju aeti (65) Majandus Venemaa ootab transiidi eest vastuteenet (1) Ivanka Trumpi moeäri löögi all Majanduse lühiuudised Välismaa Trumpi nõunik astus vassimise tõttu tagasi Venemaa suhtes leebumine jutuks pole USA uus kaitseminister astub NATO ette Montenegro ootab nelja riigi heakskiitu Californias kardetakse lekkiva tammi tõttu üleujutust Iluideaalid armistavad noori albaanlannasid Stoltenberg ja Trump on leidnud hingesuguluse Välismaa lühiuudised 15.02.2017 Arvamus Ivan Makarov: vene inimese eestimeelsus Eestis on taunitav (16) Postimehe AK pani huvitavaimad esikaaned näitusele Neeme Korv: Soome sääsk piniseb Tallinna TV lõpust (2) Juhtkiri: tummstseen Ärma moodi (9) Postimees 1995. aastal: Tarand võrdles Savisaart Goebbelsiga (1) Mihhail Lotman: Sisekaitseakadeemia Narva – samm õiges suunas (13) Kuldar Taveter: meil ei ole vaja juurde tuhandete kaupa uusi programmeerijaid (2) Mart Raudsaar: viiskümmend eurot puutumatuid tagavarasid võiks ikka taskus olla (4) Kultuur Ugalas on emadepäev Gun fu: vale mehe koer Sport Spordi lühiuudised Avalikustatakse Norra suusatajate astmaraport Kelly Sildaru esmakordselt koos spordimaailma suurimate staaridega Meistrite liiga päevik: kas «turvaline» Arsenal on jõudnud taas viimasele tõkkele? Otepää MK-etapp üllatab uue sprindirajaga Kui suured on võrkpallurite palgad meil ja mujal? (1) Mati Merirand: jalgpallitrennid lasteaias on puhas äri laste arvelt (2) Tarbija Eesti treenerid selgitavad: kas hilisõhtune trenn rikub une? Tartu Tootsi koolis tulevad krihvlite kõrvale tahvlid Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna? Naiste tõstesport – günekoloog ei soovita! Tõstja Triin Põdersoo tahab alati endast parem olla E-kirjand saab paari aasta pärast tegelikkuseks (1) Lille maja teeb läbi värskenduskuuri (1) Ingerisoomlane pildistab emamaa allakäiku Raskest vigastusest paranev jalgpallur lõi oma kellabrändi (1) Enriko Talvistu: saaks jalgsi või trammiga, aga meie sõidame ikka autoga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihhail Lotman: Sisekaitseakadeemia Narva – samm õiges suunas

3 min lugemist
Mihhail Lotman FOTO: Erlend Štaub

Narva on oluline mitte üksnes strateegiliselt, vaid ka psühholoogiliselt, seda silmas pidades on Sisekaitseakadeemia kolimine Narva suurepärane mõte, kirjutab semiootik Mihhail Lotman (IRL).

Olen üldiselt meie praeguse valitsuse suhtes kriitiliselt meelestatud. See puudutab nii valitsevat koalitsiooni, valitsuse koosseisu, tegevusprogrammi kui ka konkreetseid tegevusi, kuid minu positsioon on kriitiline, mitte aga negativistlik. Näen nii valitsuse programmis kui tegudes mõndagi positiivset.

Üks selline asi on plaan viia Sisekaitseakadeemia Narvasse. Olen sellel teemal juba sõna võtnud, lugenud hoolikalt läbi ka vahepeal ilmunud poolt- ja vastuargumendid ning minu veendumus, et üleviimine on vajalik, on üksnes tugevnenud. Kõik vastuargumendid (nt Narva kriminogeenne olukord, Venemaa piiri lähedus, mis lubab akadeemias toimuvat pealt kuulata jne) on sisult väga nõrgad ja isegi ebasiirad.

Põhiline argument, millest vähe räägitakse, on see, et ametnikud ei taha Narvasse sõita. Ma ei taha öelda, et see on väheoluline. Inimeste mugavus ja logistilised raskused on tähtsad ja ma saan nendest probleemidest aru. Inimlikult mõistan ma ka Sisekaitseakadeemia rektorit Katri Raiki: ta on üles ehitanud Narva kolledži, mis on Ida-Virumaal Eesti riigi oluline kohaloleku märk, ning seda aastaid juhtinud. Võib arvata, et sealt lõpuks pealinna pääsedes ei paista perspektiiv tagasi Narva kolida eriti ahvatlev.

Samuti saan ma aru Sisekaitseakadeemia õppejõududest ja administratsioonist – Narvasse kolimine pole meelakkumine, see nõuab pühendumist ja missioonitunnet. Või siis teisiti: olmelised, kultuurilised jt ebamugavused peavad olema väärikalt kompenseeritud. Ministeerium on plaaninud märkimisväärset palgalisa, kõne all on ka teised hüvitised (transport, eluase).

Siiski Sisekaitseakadeemia Narva viimise pooltargumendid on palju olulisemad ning kuuluvad üldse teistesse kategooriatesse. Sellised kategooriad on näiteks Eesti territoriaalne terviklikkus, regionaalne sidusus, demograafia, geopoliitika jt. On väga oluline murda psühholoogiline barjäär, mis eraldab Ida-Virumaad «päris» Eestist. Narva on Eesti linn ja Eestit peab seal olema oluliselt rohkem kui praegu.

Mäletan, kui palju vastaseid oli Narva kolledži rajamisel, kuid sellest on saanud eestluse eesliin ja lipukandja Narvas. Sellest on aga selgelt vähe ning Sisekaitseakadeemia oleks Narvas samuti väga oluline eestluse tugipunkt. Sellega ei tohiks muidugi piirduda: Eesti riik peaks ennast võimsalt kehtestama kogu riigi territooriumil. Kui rääkida Ida-Virumaast, siis Sisekaitseakadeemia ei tohiks kindlasti jääda viimaseks asutuseks, mis Narvasse rajatakse. Samuti on oluline lahendada logistilised probleemid.

Praegu sõidab Tallinna-Narva buss kolm ja pool tundi, Elroni aeglane rong kaks tundi ja nelikümmend viis minutit. Kindlasti peaks Tallinna ja Narva vahel liikuma ekspressrong, mis võimaldaks seal tööl käia ka Tallinnast.

Mitte üksnes ametnikud ja õppejõud ei hoia Narvast eemale. Seda on märgatud. Yana Toom lubas isegi mürki võtta selle peale, et iga teine eestlane ei ole Narvas käinud. Kuna ma ise olen seal korduvalt käinud, siis esimese hooga arvasin, et tegemist on Toomi tavalise retoorikaga, kuid siis tuli meelde umbes paari aasta tagune lühivestlus ühe Tartu rahvuslasega. Nimelt ütles ta, et Narva ta iialgi ei lähe, kuna see on «venkude linn». Esitasin talle retoorilise küsimuse: kas ei olnud just tema, kes küüditamise aastapäeval seisis Memento mälestusmärgi juures plakatiga, kus seisis suures kirjas 5,2 protsenti, ja tekst oli umbes selline, et nõuame oma maad tagasi. Ta ei saanud aru, kuidas need asjad on seotud.

Seletasin – õigemini üritasin seda teha, kuid tal kadus huvi edasiseks vestluseks – et see ongi asja tuum: sa muretsed sõnades selle üle, mis pole kättesaadav, samas aga oled valmis ära andma nendelesamadele venkudele selle, mis on veel meie. Ja seda pole vähe. Narva on paljude Eesti probleemide sõlmpunkt. Narva on oluline mitte üksnes strateegiliselt, vaid ka psühholoogiliselt, ja sellest saavad meie vastased suurepäraselt aru.

Ida-Virumaa on Eesti strateegiliselt tähtis regioon ja Narva on selle süda. Sisekaitseakadeemia Narva kolimine on kindlasti samm õiges suunas, kuid see on vaid üks samm võitluses Ida-Virumaa eest.

Seotud lood
14.02.2017 16.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto