Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.02.2017
Eesti Valeravi eest hüvitise saamine muutub lihtsamaks Esikülg 15. veebruar Mälumäng Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Postimees sai ministeeriumilt aasta kultuurisõbra tiitli Pussitajat võõrustanud mees tunneb kahetsust Järvamaa võib saada tasuta ühissõidu esimeste seas Rootsis jõuab vaid kümnendik alkohoolikutest ravile Pevkur: sotside klassiviha on sobimatu Ermamaa uued asjaolud näitavad, kuidas tegelikult asju aeti (65) Majandus Venemaa ootab transiidi eest vastuteenet (1) Ivanka Trumpi moeäri löögi all Majanduse lühiuudised Välismaa Trumpi nõunik astus vassimise tõttu tagasi Venemaa suhtes leebumine jutuks pole USA uus kaitseminister astub NATO ette Montenegro ootab nelja riigi heakskiitu Californias kardetakse lekkiva tammi tõttu üleujutust Iluideaalid armistavad noori albaanlannasid Stoltenberg ja Trump on leidnud hingesuguluse Välismaa lühiuudised 15.02.2017 Arvamus Ivan Makarov: vene inimese eestimeelsus Eestis on taunitav (16) Postimehe AK pani huvitavaimad esikaaned näitusele Neeme Korv: Soome sääsk piniseb Tallinna TV lõpust (2) Juhtkiri: tummstseen Ärma moodi (9) Postimees 1995. aastal: Tarand võrdles Savisaart Goebbelsiga (1) Mihhail Lotman: Sisekaitseakadeemia Narva – samm õiges suunas (13) Kuldar Taveter: meil ei ole vaja juurde tuhandete kaupa uusi programmeerijaid (2) Mart Raudsaar: viiskümmend eurot puutumatuid tagavarasid võiks ikka taskus olla (4) Kultuur Ugalas on emadepäev Gun fu: vale mehe koer Sport Spordi lühiuudised Avalikustatakse Norra suusatajate astmaraport Kelly Sildaru esmakordselt koos spordimaailma suurimate staaridega Meistrite liiga päevik: kas «turvaline» Arsenal on jõudnud taas viimasele tõkkele? Otepää MK-etapp üllatab uue sprindirajaga Kui suured on võrkpallurite palgad meil ja mujal? (1) Mati Merirand: jalgpallitrennid lasteaias on puhas äri laste arvelt (2) Tarbija Eesti treenerid selgitavad: kas hilisõhtune trenn rikub une? Tartu Tootsi koolis tulevad krihvlite kõrvale tahvlid Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna? Naiste tõstesport – günekoloog ei soovita! Tõstja Triin Põdersoo tahab alati endast parem olla E-kirjand saab paari aasta pärast tegelikkuseks (1) Lille maja teeb läbi värskenduskuuri (1) Ingerisoomlane pildistab emamaa allakäiku Raskest vigastusest paranev jalgpallur lõi oma kellabrändi (1) Enriko Talvistu: saaks jalgsi või trammiga, aga meie sõidame ikka autoga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tummstseen Ärma moodi

2 min lugemist
Evelin teab. FOTO: Urmas Nemvalts

Viimastel nädalatel on Euroopas palju räägitud korruptsioonist. Selleks on andnud ajendi mitmesugused juhtumid, millel erinev mastaap. Esiteks Rumeenia protestid, mis said alguse valitsuse katsest dekriminaliseerida ametnike korruptsioonikuriteod, mille kahju jääb alla 50 000 dollari. Tähelepanuväärne pole mitte niivõrd seadusemuudatus kui fakt, et Rumeenia on ELi kõige korrumpeerunum riik. Teiseks Prantsusmaa presidendivalimised, kus sai avalikuks, et juba võitjaks arvatud François Filloni abikaasale on makstud sama hästi kui mitte millegi eest sadu tuhandeid eurosid. See tähendas surmahoopi Filloni kampaaniale, ehkki Fillon vähemalt tunnistas juhtunut ja palus vabandust.

Korruptsiooni ulatus ja selle tajumine on Euroopas piirkonniti erinev, kuid selle efekt on igal pool sama: see demoraliseerib ühiskonda ja delegitimiseerib demokraatlikke institutsioone. Ning seda kahju on juba võimatu rahasse ümber arvestada.

Möödunud aasta sügisel lahvatanud Ermamaa skandaal on juba ületanud selle kriitilise punkti ning ühiskonnale tekitatud moraalne kahju on palju suurem rahalisest. Et seda kuidagigi vähendada, on kätte jõudnud tagumine aeg, et asjaosalised saaksid üle neid juba aastaid vaevanud argusest ja otsustusvõimetusest ning hakkaksid andma võimalikult ausaid seletusi. Kogu lugu on tekitanud hulga vastuseta küsimusi. Eelkõige, miks otsustasid toonased EASi juhid 2012. aastal Ärma talult tagasi nõuda vaid kümme protsenti toetusest, kui tavapäraselt toimiti sellistel juhtudel teisiti? Pehmelt öeldes raske on mõista ka sellele järgnenut.

Nagu näha tänases Postimehes ilmunud loost, on vassinud kõik Ärma loo peamised osalised, alustades ekspresident Ilvesega ning lõpetades EASi endise juhi Maria Alajõega. Seletusi pole õigupoolest kuulda olnud ka Ermamaa projekti võtmefiguurilt ning endiselt Ärma turismitalu perenaiselt Evelin Ilveselt, kes on skandaali puhkemisest alates varju hoidnud.

Mitu asjaosalist oma ütluste kohaselt kas ei mäleta või ei tea ning on seega muutnud kogu Eesti ühiskonna tahtmatuteks osalisteks gogollikus tummstseenis. Samaväärses nagu see, millega lõpetas suur vene kirjanik oma komöödia «Revident». Selles pole paraku aga mitte midagi naljakat ega ka kiiduväärset, sest euroopalikud väärtused, millest meilgi armastatakse kõneleda, rajanevad aususel, läbipaistvusel ja igaühe isiklikul vastutusel. Eriti peab see kehtima avalikus sektoris, kui  tahame olla samas skaalaotsas koos Skandinaavia ning Lääne-Euroopa, mitte Rumeenia, Itaalia ja Balkani riikidega.

Seotud lood
14.02.2017 16.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto