R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna?

Vilja Kohler
Kas petavad silmad või tõsi on see: haridusministeerium taas Tallinna?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haridus- ja teadusministeerium on Tartus Munga tänaval vanas pangahoones töötanud 2. juulist 2001. Nüüd on riigihalduse minister valitsusele välja pakkunud oma visiooni, mille järgi see ministeerium peaks kolima Tartust Tallinna.
Haridus- ja teadusministeerium on Tartus Munga tänaval vanas pangahoones töötanud 2. juulist 2001. Nüüd on riigihalduse minister valitsusele välja pakkunud oma visiooni, mille järgi see ministeerium peaks kolima Tartust Tallinna. Foto: Illustratsioon Artur Kuus

Riigihalduse ministri Mihhail Korbi esialgse plaani kohaselt tuleks Tallinnast mujale viia 25 asutust, muutuste tuuled puhuvad ka Tartus. 

Enam kui paarisaja töötajaga haridus- ja teadusministeerium Tartust tagasi Tallinna, selle ministeeriumi rakendusasutused SA Archimedes ja SA Innove Tallinnast Tartusse – need on vaid paar näidet riigihalduse ministri Mihhail Korbi eile avalikuks saanud kavast, mille järgi peaksid paljud asutused kolima Tallinnast väiksematesse linnadesse. 

Tartu Postimehele teadaolevalt ei tekitanud uus kolimisplaan Tartus Munga tänaval töötavas haridus- ja teadusministeeriumis matusemeeleolu. See kõik on kord juba olnud, eks näis, kuidas lugu seekord lõpeb, viskasid haridusametnikud omavahel nalja ja tuletasid meelde samasugust plaani-meeleolu ajast, kui Mailis Reps oli esimest korda haridusminister. 

Väga toores kava

Eile Tallinnas töötanud haridus- ja teadusministeeriumi üld- ja kutsehariduse asekantsler Mart Laidmets suhtus minister Korbi kolimiskavasse rahulikult. «See on väga esialgne kava, kus on kõikvõimalikud ideed lauale pandud,» märkis ta. «Kõik need ideed tuleb kõigepealt põhjalikult läbi analüüsida.»

Haridusministeeriumi Tartust äraviimine on täiesti vastuvõetamatu. Kui minister Korb tahab sellise plaaniga kuulsaks saada, siis on kurb lugu küll, ütles Tartu linnapea Urmas Klaas.

Laidmets lisas, et juba ammu tuleb igal endast lugupidaval riigiametnikul palju töötada väljaspool oma kabinetti, töö pärast on vaja peale Tallinna käia ka näiteks Narvas ja Pärnus. «Kui vaatan kas või oma kalendrisse, siis ega seal palju neid päevi ole, kui ma Tartus töötan,» ütles ta. «Tänu tänapäevasele tehnikale ei tekita selline töökorraldus erilisi probleeme.»

Kolimiskava järgi Tallinnast Tartusse tuleva SA Innove kommunikatsioonijuht Anneli Aab asja pikemalt ei kommenteerinud. «Seda pole sihtasutuse juhtidega arutatud,» ütles ta. «Kindlasti esitab Innove ministrile ja plaani autoritele oma seiskohad, praegu oleme pigem äraootavad ja võtame asja rahulikult.»

Tartu linnapea Urmas Klaas oli eile hommikul kolimiskavast kuuldes väga üllatunud. «Haridusministeeriumi Tartust äraviimine on täiesti vastuvõetamatu,» ütles ta esimese hooga. «Kui minister Korb tahab sellise plaaniga kuulsaks saada, siis on kurb lugu küll.»

Kuigi riigiametite pealinnast välja kolimise kohta on varem pisut infot pudenenud, on valitsus seda tema sõnul kiivalt varjanud, omavalitsustele pole sellest teada antud. 

Asutuste Tallinnast välja kolimine on linnapea arvates regionaalpoliitiliselt õige, kuid avalikuks tulnud kava on väga toores. «Kindlasti pole me nõus haridusministeeriumi Tartust Tallinna viimisega,» kordas Klaas. «Tartu on Eesti hariduselu keskus, haridusministeerium töötab Tartus ja Tallinnas ning siia peaks panema punkti.»

Kolimisplaan on tema hinnangul ka vastuoluline: 232 töökohaga haridus- ja teadusministeerium peaks hakkama tööle Tallinnas, samas kolitaks selle ministeeriumi rakendusasutused, 275 töökohaga SA Innove ja 64 töökohaga SA Archimedes, aga Tallinnast Tartusse. «Jääb mulje, et vasak käsi ei tea, mida parem teeb,» märkis linnapea. «Minister Korb võiks kõigepealt minister Repsiga arutada, kuidas üldse tööd korraldada – haridusministeeriumi rakendusasutused on kokku suuremad kui ministeerium ise.»

Ta ei näe riigiasutuste kolimise plaanis ka loogikat. «Miks peaks ettevõtluse arendamise sihtasutus töötama Rakveres,» märkis linnapea. «Ettevõtlust tuleb arendada üle Eesti ning sellepärast peaks selle väga Tallinna-keskse asutuse tooma Tartusse. Meil on suur teaduspotentsiaal, mida saab kasutada selle sihtasutuse juhtimisel ja ettevõtluse arendamisel.»

Maa-amet ei kommenteeri

Kui haridusministeeriumi Tartust äraviimist ei pea linnapea mõeldavaks, siis mitme teise, näiteks eesti keele instituudi ülikoolilinna toomine on Klaasi hinnangul tervitatav ning Tartu ülikooli tõttu loogiline.

Eesti keele instituudi (EKI) direktor Tõnu Tender aga ei pea kolimiskava väga arukaks plaaniks. «Mihhail Korb on öelnud, et riiklikult tähtsaid institutsioone ja asutusi, kus on koos erinevad koostööpartnerid, ei liigutata,» ütles ta. 

Ka eile oli EKI maja saalis kaitseministeeriumi töörühma keeleteemaline koosolek, samuti töötavad EKIga Roosikrantsi tänaval ühe katuse all Underi ja Tuglase kirjanduskeskus,  ajakirjade toimetused ja Eesti kirjastuste liit. EKI ühendamine Tartu ülikooliga pole Tenderi sõnul päevakorras. 

Korbi kava järgi peaks tulevikus Tallinna asemel Tartus asuma ka 117 töökohaga maa-amet. Mida selle asutuse juht ja töötajad kavast arvavad ning kas maa-ametil on Tartus lihtne või keeruline leida uusi töötajaid, ei õnnestunud teada saada. 

«Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits ei pea õigeks anda kommentaare plaanide kohta, mida ei ole maa-ametile tutvustatud,» vastas kirjalikult esitatud küsimustele ameti pressiesindajat asendav Irja-Gea Kukk. 

Riiklik kolimiskava

  • Riigihalduse ministri Mihhail Korbi visiooni järgi kolib 232 töökohaga haridus- ja teadusministeerium Tartust Tallinna.
  • Korbi kava järgi kolitaks Tallinnast Tartusse 117 töökohaga maa-amet, 35 töökohaga keskkonnaministeeriumi infotehnoloogiakeskus, 275 töökohaga SA Innove, 64 töökohaga SA Archimedes, 52 töökohaga eesti keele instituut, 65 töökohaga Hariduse Infotehnoloogia SA, kuni 20 töökohaga siseministeeriumi infotehnoloogia ja arenduskeskus ning riigisaladuseks jääva töökohtade arvuga kaitseressursside amet.
Märksõnad
Tagasi üles