R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Leedu reklaamis end Soome talveidülli abil

Juhan Mellik
Leedu reklaamis end Soome talveidülli abil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kus toimub kelgusõit – kas Soomes või Leedus?
Kus toimub kelgusõit – kas Soomes või Leedus? Foto: Kuvatõmmis

Leedus sattus skandaali riiklik turismiamet: tuli välja, et  riigi reklaamimiseks sotsiaalmeedias korraldatud kampaanias kasutati fotosid, mis tehtud hoopis välismaal. 

«Ma ei tunne häbi,» lausus meediale turismiameti juht Jurgita Kazlauskienė, kelle majandusminister Mindaugas Sinkevičius oli aru andma kutsunud. Sellegipoolest andis Kazlauskienė ministrile lahkumisavalduse. 

Reedel tehtud paljastuste käigus selgus, et suur osa fotosid, mis pidanuks kujutama Leedu talveidülli, on tehtud hoopis Soomes ja Slovakkias.

Kampaania «Real Is Beautiful» («Tõeline on ilus») algatati eelmise aasta oktoobris portaalides Facebook ja Twitter.

Kampaania tegija leidmiseks korraldati möödunud aastal konkurss, kirjutab portaal 15min.lt. Seejuures oli võitjaks tulnud «Open Agency» ja «Turinio rinkodara» («Sisuturundus») pakkumine ligi 40 000 eurot kallim kui teiseks kandidaatidel.

Ometi jõuti järeldusele, et esikohta väärib kallim variant.

Turismiamet oli võitjale määranud kindlad tingimused. Nende järgi pidi kampaania sisaldama vähemalt 350 originaalfotot kindlaks määratud teemal ehk Leedu loodusest ja kultuurist.

Eksperdid panid aga varsti tähele, et väidetavalt Leedut tutvustav pildimaterjal pärineb tegelikult fotopangast, kus fotod on igaühele suhteliselt väikese raha eest kättesaadavad.

Näiteks oli pilt koerasaanil Leedu talvemõnude reklaamimiseks tehtud Soomes, iluuisutamist kujutavad ülesvõtted hoopis Norra pealinnas Oslos. Leidus ka Slovakkias tehtud fotosid.

140 000 eurot maksma läinud projekt ja fotode päritolu sai ohtralt tähelepanu leedulastelt endiltki: sajad inimesed postitasid internetti iroonilisi fotosid välismaistest vaatamisväärsustest, andes mõista, nagu asuksid need Leedus. Torke tegi ka peaminister Saulius Skvernelis, kes pani sotsiaalmeediasse üles pildi Euroopa Komisjoni peakorterist Brüsselis, sinna kõrvale aga teksti: «Kolime homme sinna hoonesse. Tõeline on ilus.»

Toimunut meediale selgitades võttis peaminister aga tõsisema tooni.

«Maksame selliste projektide eest suurel hulgal raha ning minu meelest diskrediteerib lugu oma olemuselt kogu ideed,» tsiteerib portaal Lrt.lt Skvernelist.

15min.lt kirjutab, et tõenäoliselt oleks läinud üsnagi kalliks maksta elukutselisele fotograafile 350 originaalpildi eest. Shutterstocki-nimelisest pildibaasist võib aga kogu materjali alla tõmmata 125 euro eest kuus – ja seda täiesti seaduslikult. Vaid natuke suurema summa, 159 euro eest saab soovija 750 kõrge resolutsiooniga ülesvõtet.  

Kampaania teinud turismiamet ja reklaamiagentuurid kaitsesid ennast: teistes riikides tehtud pildid olevat piisavalt head, et anda edasi emotsiooni.

Turismiameti kõneisik Gerda Butkuvienė selgitas, et kampaaniat teinud ettevõtted tegelikult lepingutingimusi ei rikkunud. 700 pildist pidavat nõuete järgi olema originaalsed ainult pooled. Ta lisas, et agentuurid ostsid pahameelt tekitanud fotod ainult illustreerimise eesmärgiga.  

Nagu kirjutab portaal 15min.lt, oli juriidiliselt kõik korrektne: keegi ei keela kasutada Leedu reklaamimiseks fotosid Soomest või ükskõik millisest muust riigist.

«Asjaolu, et mainitud pildid pole tehtud Leedus, ei tekita mingit probleemi – nende konkreetsete fotode siht on anda edasi talvega seonduvat emotsiooni ning asukoht ei mängi rolli,» selgitas «Turinio rinkodara» turundusdirektor Camille Jonikaitė. Asukoht ei olevat tähtis niikaua, kui on võimatu teha vahet, kas tegu on Leedu, Läti või Slovakkiaga.

Turismiameti erruläinud juht Kazlauskienė avaldas lootust, et kogu lugu ei tähenda nüüd seda, et tema endised töötajad satuvad pidevate rünnakute alla.

Majandusminister Mindaugas Sinkevicius lubas, et juhtumi suhtes algatatakse siseaudit ja eraldi uurimine. 

Märksõnad
Tagasi üles