Madise näeb alkoaktsiisi kergitamises vastuolu põhiseadusega

Õiguskantsler Ülle Madise. FOTO: Jaanus Lensment

Õiguskantsler Ülle Madise (pildil) avaldas riigikogu esimehele Eiki Nestorile adresseeritud kirjas seisukoha, milles kuulutas mullu 19. detsembril otsustatud alkoholiaktsiisi lisatõusu põhiseadusega vastuolus olevaks, sest selle otsusega rikuti õiguspärase ootuse põhimõtet.

Tellijale Tellijale

«Riigikogu oli 2015. aastal kasutanud reguleerimistehnikat, mis andis aastateks 2017 ja 2018 ettevõtjatele lubaduse aktsiisimäärasid mitte tõsta. /.../ Tähtajalist lubadust murdes rikuti põhiseaduse §-s 31 sätestatud ettevõtlusvabadust koosmõjus põhiseaduse §-st 10 tuleneva õiguspärase ootuse põhimõttega,» leidis õiguskantsler.

Rahandusminister Sven Sester ütles, et õiguskantsler ei näe vastuolu mitte selles, mida valitsus on teha soovinud, vaid selle tegemise viisis ehk peamiselt selles, kas riik saab teha muudatusi seadusega kindlaks määratud aktsiisitõusudes. «Tegemist on küllaltki vastuolulise ja juriidiliselt nüansirohke teemaga. Me analüüsime õiguskantsleri argumente ning sõltub riigikogu otsusest, kas see küsimus jõuab riigikohtusse,» lausus ta.

17.02.2017 20.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto