Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2017
Eesti väikesed uudised 21.02 Mälumäng Järgmise presidendi võib valida valimiskogu Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Eesti majanduse lühiuudised Minister Korbi kiri ähvardas Tartu linna ära kaotada Koort: juhtunu tõestab taas Sputniku pahatahtlikkust Majandus Enam kui pool alkoturistidest ostab Lätist ka toitu 6000 astmega maksusüsteemi lõi ministeerium Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Kütusefirmade tegevus reaalajas terava luubi alla (1) Poliitmängud võtsid Paldiski terminalilt euroraha Suvel Soome tööle! Välismaa Tõendid viitavad Vene eriteenistustele Ekspert: vene väepealike tapmine pole Ukraina huvides Vääritu sõda nopib Ukraina helgemaid päid Arvamus Erkki Bahovski: Müncheni ootused ja tegelikkus (3) Postimees 1930. aastal: põllumajandus militariseeritakse Evelyn Kaldoja: kas ameeriklased läksid liitlaste julgustamiseks ülemäära hoogu? (6) Juhtkiri: rahvalik õiguskultuuri kompass Allar Jõks, Jüri Saar: Eesti õigusloome 2016 ehk Nad tegid seda jälle! (2) Kultuur Sõnameistrid avaldavad riimides ilustamata arvamust Eestist (1) Eesti lavastaja toob näidendi lavale tunnustamata Abhaasias Eesti teatriloos ülitähtis maja alustas uut elu Hüvasti, suur eestlane! Sport Spordi lühiuudised Kas Eesti suusatajatele koidab läbi aegade kõige kehvem MM? (1) Usu kaotanud Tõnissaar loobus tippspordist Mariel Gregor: liiga palju võistlusi jätab saalid tühjaks Zirk sättis jala Türgi klubi ukse vahele Tartu Minister Korbi kiri ähvardas Tartu linna ära kaotada (25) Tartus avanes ainulaadne võimalus tasuta kosmeetikuks õppida Virtuaalne pilvepiir loob pöörase silmapette Tahate taksos kaardiga maksta, ent järgneb sõit pangaautomaadi juurde Tartu jalgpallihall on ikka helesinine unistus Psühhiaater: õhtuti kuuspaki õlut joova mehe keha on suures hädas (6) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: kas ameeriklased läksid liitlaste julgustamiseks ülemäära hoogu?

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja. FOTO: Postimees

See on nagu kaalust alla võtmine, ütles üks oma riigilt üsna leiget reaktsiooni eeldav Lääne-Euroopa kolleeg möödunud nädalal NATOs kaitsekulude jutu ajal. «Paljud räägivad, et nad peaksid alla võtma. Aga kui paljud päriselt alustavad dieeti ja lähevad trenni?»

Nagu USA kaitseminister James Mattis märkis, pole ta sõnum uus. Seda, et Euroopa liitlased peaksid ka järgima kümnendeid kehtinud reeglit, et kaitsesse paneb iga NATO riik summa, mis võrdub vähemalt kahe protsendiga tema SKTst, rääkis ka George W. Bushi ja Barack Obama ühine kaitseminister Robert Gates. Sama laul oli suul Obama kolmel järgmisel kaitseministril.

Ainus märkimisväärne vahe Mattise ja teiste vahel on see, et nood rääkisid NATOs kaitsekuludest tavaliselt pärast seda, kui ülejäänud asjad aetud, ning pidasid kõige teravama sõnavõtu maha enne ameti mahapanekut. Donald Trumpi minister aga võttis selle peamiseks jututeemaks kohe ametiaja alguses.

Minu eestlasesüda loomulikult laulis, kui Mattis tõrkus ütlemast, mis juhtuks, kui Euroopa eirab tema sõnumit samamoodi nagu eelkäijate oma. Oleks ma koomiksikangelane, võinuks mu silmadesse lausa südamekesed joonistada, kui asepresident Mike Pence kinnitas laupäeval liigutavaid isiklikke näiteid täis kõnega Müncheni julgeolekukonverentsil Trumpi administratsiooni pühendumust Euroopa liitlastele ja artikkel viiele.

Ma saan aru, miks Mattis ja Pence seda tegid. Paistis, et Trumpi sõnavõtud iganenud NATOst polnud eurooplastel mitte ainult võtnud seest kõhedaks, vaid ka andnud idanaabrile sada grammi julgustuseks. Ja kui väike ergutav ehmatamine, mis paneks liitlased kaitsekulusid tõstma, on ameeriklaste huvides, siis mitte see, et Kreml asuks uurima, kui kaugele nemad saaks piire lükata. Odavam kui anda Venemaale füüsiliselt nina pihta seisus, kus ta juba NATO kallal nokib, on tekitada poliitiliste sõnumitega arusaam, et isegi kübersusserdused Trumpi toetuseks ja vajadus ISIS purustada pole tekitanud Washingtonis tänumeelt autoritaarse Moskva suhtes.

Venelaste noka kinni saamise kahetsusväärne mõju võib olla aga see, et Euroopa liitlased saavad oma saba kaitsekulude osas lahti. Enamik neist on sealjuures tõenäoliselt piisavalt targad ega vingu majanduslikest raskustest nagu itaallased, vaid lihtsalt alakulutavad vaikimisi edasi.

Oma 2,2 protsendi eest kiita saamist ei tohiks kergendusena võtta ka Eesti. Nagu kaitseminister Margus Tsahkna tunnistas, läheks meil siiski suhteliselt madala SKT ja eriti halva naabruse tõttu vaja reaalsummades rohkem raha – et meie kõrge kaitsetahtega rahval oleksid laos korralikud relvad ja soliidne laskemoonavaru. Ning peaksime kohe kõvasti raha andma ka kaitsekulude kõrval eksisteeriva sisejulgeoleku tarbeks. Hübriidsõja ärahoidmise esimene liin on kaitsepolitseinik, kes paljastab riigivastase, ning politseinik, kes laseb maha rohelise mehikese.

Seotud lood
20.02.2017 22.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto