Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2017
Eesti Dilbert Amet palub ettevõtjatest eelpensionäridelt vabandust (1) Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg Peaminister: me ei anna Sputnikule intervjuusid (23) Kaitseväe juhataja õlgadele kinnitati kindralipagunid Eesti lühiuudised Laenuori sõna otseses mõttes (7) Majandus VKG peab riigikohtu otsust võiduks Eesti Energia üle Saudi naised teevad finantssektoris edukat karjääri Välismaa KOHALIK VAADE. Leedut mürgitab uus libauudiste laine (2) Mis juhtub ELi kodanikega pärast Brexitit? Euroopa vanim järv saadab välja hädasignaali Välismaa lühiuudised 22.02.2017 Saudi naised teevad finantssektoris edukat karjääri Arvamus Jüri Laurson: esimese Tartu suusamaratoni stardikoht vajab märkimist Juhtkiri: kameeleon Reps (37) Lugeja kiri: kahju minister Repsi piiratud teadmistest (6) Edasi 1987. aastal: seltsimees M. S. Gorbatšovi viibimine Eesti NSV-s Marko Suurmägi: kolime riigikogu Narva! (17) Olev Remsu: kes hoidsid tõrvikut? (1) Jüri Ratas: liitlasväed Eestis kaitsevad Euroopa rahu ja vabadust (6) Ahto Lobjakas: inimene pole loom (34) Kultuur Ugalas uuritakse, kuidas olla hea ema ja sealjuures terve mõistuse juurde jääda Kuidas jagada armastuse sõnumit? (1) Kultuuri lühid Sport Spordi lühiuudised Kes võiks saada naiste koondise peatreeneriks, Rits, Frier või Sõber? Medalinõudlejate relvad: spetsialist, kapten ja distsipliin Esimese eestlasena suuskadel 200 km/h: põlv puruks, aga kihutan ikka edasi (1) Aivar Pohlak: tagasi alguse juurde Tarbija Puust ja punaseks: miks võiks vabariigi aastapäeva toidud ise valmistada? (1) Tartu Karmi loomuga võitleja mängib kodus kassiga Tüli olematu puukuuri pärast Tartu ülikooli raamatukogu avamisest täitub täna 35 aastat Juhtkiri: küllalt, härra minister! Jüri Kõre: saja tuhande linn Tartu ehk kas suurus loeb? (1) Paguluses pallaslane mõtles Eestile Euroopa koolide füüsikapriimused kogunevad Tartusse mõõtu võtma Testime suusarada: ettevaatust Tehvandil end kõrvetamast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marko Suurmägi: kolime riigikogu Narva!

2 min lugemist
Marko Suurmägi FOTO: Marko Saarm

Ma ei tee nalja, kui ütlen, et koliks õige riigikogu Narva, kuid ei mõtle seda ka lõpuni tõsiselt. Lihtsalt riigikogu Narva viimine oleks parem mõte kui kolida sinna Sisekaitse­akadeemia.

Sellega, et riik peab Narvat päästma hakkama, olen päri. Reaalne seis on ju selline, et kui Eesti riik ei ole nõus Narvast loobuma, siis eestlased on seda juba teinud. Kindlasti peab riik sinna töökohti viima. Küsimus on aga, milliseid töökohti.

Sisekaitseakadeemia Narva kolimisel on üks suur häda. Muidugi läheks kriitiline hulk kooli õppejõude ja töötajaid kaasa või siis leitaks uued inimesed kohapealt, kuid kas sinna läheksid ka õpilased? Olen kuulnud gümnasiste arutamas, et kui kool läheb Narva, on neil üks mure vähem – Sisekaitseakadeemia langeb lihtsalt edasiste valikute seast välja.

Üks põhjus, miks Narva eriti ei kiputa, on linna venekeelsus. Teine põhjus on kaugus. Sama ebamõistlik plaan oleks viia Sisekaitse­akadeemia Kärdlasse. Tartu Ülikooli Türi kolledž suri kümnendi algul välja, sest noored ei tahtnud sinna õppima minna, ja ometi on Türi keset Eestit. Aga väike ja igav, leidsid paljud, kes Türi asemel valisid mõne suurema linna ja keskkonnakaitse asemel hakkasid midagi muud õppima.

Nii Narva kui Kärdla vajavad esmalt ametikohti või institutsioone, mille täitmisega pole muret. Tung riigikogusse ei väheneks, kui see asuks Narvas. Võib-olla mõni meelelahutaja leiaks, et ta ei saa oma ajaga hakkama, kui peab päevast päeva piirilinnas otsuseid tegemas käima, aga enamik poliitikuid kandideeriks parlamenti sellegipoolest. Kindlasti leiduks ka ametnikke, kes nõustuksid Narva kolima.

Kui me riigina arvame, et parlament peaks ikkagi pealinnas olema, võib ju vaadata pisut allapoole. Vaevalt et Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse pädevus kahaneks, kui ta asuks Narvas, või ettevõtted ja omavalitsused loobuksid euroraha taotlemisest, sest Narva on pikk maa. Miks asub riigiettevõtte Eesti Energia peakontor Tallinnas, kui kõik tema tähtsamad tootmisobjektid on Ida-Virumaal? Eesti Energia leiaks endale pädevad juhid ja spetsialistid ka sel juhul, kui ta asuks Narvas.

Esmalt tuleks Narva viia hea mainega ametid ja riigiasutused, kus on keskmisest paremad palgad ning mille puhul on kindlus, et pädev personal jääb alles. Narva peab hakkama eestlasi tõmbama, mitte hirmutama, ning venekeelne elanikkond peab saama eestikeelset lisa.

Riigikogu Narva kolimise idee on osa mõttemängust. See idee võib olla hea või ka täiesti vastuvõetamatu. Kindel on aga, et Narvat nii lihtsate vahenditega nagu pelgalt Sisekaitseakadeemia sinna kolimine eestlastele tagasi ei too. Vaja on mõelda suuremalt. Peaministri kabinet, presidendi residents... Neidki ideid ei maksa kohe kõrvale visata, sest Narva vajab väga tugevat kinnitust, et Eesti riik on seal kohal.

Seotud lood
21.02.2017 23.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto