Sisukord
Kultuur
Tänane leht
22.02.2017
Eesti Dilbert Amet palub ettevõtjatest eelpensionäridelt vabandust (1) Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg Peaminister: me ei anna Sputnikule intervjuusid (23) Kaitseväe juhataja õlgadele kinnitati kindralipagunid Eesti lühiuudised Laenuori sõna otseses mõttes (7) Majandus VKG peab riigikohtu otsust võiduks Eesti Energia üle Saudi naised teevad finantssektoris edukat karjääri Välismaa KOHALIK VAADE. Leedut mürgitab uus libauudiste laine (2) Mis juhtub ELi kodanikega pärast Brexitit? Euroopa vanim järv saadab välja hädasignaali Välismaa lühiuudised 22.02.2017 Saudi naised teevad finantssektoris edukat karjääri Arvamus Jüri Laurson: esimese Tartu suusamaratoni stardikoht vajab märkimist Juhtkiri: kameeleon Reps (37) Lugeja kiri: kahju minister Repsi piiratud teadmistest (6) Edasi 1987. aastal: seltsimees M. S. Gorbatšovi viibimine Eesti NSV-s Marko Suurmägi: kolime riigikogu Narva! (17) Olev Remsu: kes hoidsid tõrvikut? (1) Jüri Ratas: liitlasväed Eestis kaitsevad Euroopa rahu ja vabadust (6) Ahto Lobjakas: inimene pole loom (34) Kultuur Ugalas uuritakse, kuidas olla hea ema ja sealjuures terve mõistuse juurde jääda Kuidas jagada armastuse sõnumit? (1) Kultuuri lühid Sport Spordi lühiuudised Kes võiks saada naiste koondise peatreeneriks, Rits, Frier või Sõber? Medalinõudlejate relvad: spetsialist, kapten ja distsipliin Esimese eestlasena suuskadel 200 km/h: põlv puruks, aga kihutan ikka edasi (1) Aivar Pohlak: tagasi alguse juurde Tarbija Puust ja punaseks: miks võiks vabariigi aastapäeva toidud ise valmistada? (1) Tartu Karmi loomuga võitleja mängib kodus kassiga Tüli olematu puukuuri pärast Tartu ülikooli raamatukogu avamisest täitub täna 35 aastat Juhtkiri: küllalt, härra minister! Jüri Kõre: saja tuhande linn Tartu ehk kas suurus loeb? (1) Paguluses pallaslane mõtles Eestile Euroopa koolide füüsikapriimused kogunevad Tartusse mõõtu võtma Testime suusarada: ettevaatust Tehvandil end kõrvetamast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuri lühid

2 min lugemist
Ivar Põllu FOTO: Mihkel Maripuu

204 000 ETV vaatajat elas laupäeval kaasa «Eesti laulu» teise poolfinaali esinejatele.

Ivar Põllu teab, kuidas süüa end eestlaseks

Lavastaja, teatrijuht ning dramaturg Ivar Põllu usub, et kõigel on alati olnud oma praktiline põhjus. Igal kombel ja traditsioonil, mida me truult järgime, on oma asjalik algus. Kõik, mis on «alati nii olnud» ning milles ei tohi kahelda, on kord saanud alguse, ning enamasti väga selgelt praktilisest vajadusest. Me oleme alati olnud need, mida me sööme, ja tahtnud saada millekski muuks, mida me veel söönud pole.

Päev enne vabariigi sünnipäeva esietendub Ivar Põllu autorilavastus «Praktiline Eesti ajalugu», kus mängivad Maarja Mitt, Maarja Jakobson, Robert Annus ja Tambet Seling. Tartu Uues Teatris lavale jõudva teose kohta ütleb teater, et tegemist on kahevaatuselise muusikalise teraapiaga, aga ka praktilise ekskursiooniga eestlaseks söömisesse, eestlaseks rääkimisse ja eestlaseks laulmisesse. Kõike seda tehakse kulinaaria, kaljujooniste ja Kukerpillide laulude kaudu. 

Jaan Toomik protestib parempopulismi vastu

Üle 200 kunstniku, kirjaniku, muusiku ja kunstikuraatori on liitunud rahvusvahelise liikumisega, mille eesmärk on võidelda kunstinäituste ja -sündmuste abil parempoolse populismi vastu.

Liikumine nimetab end «Hands Off Our Revolution» («Käed eemale meie revolutsioonist») ning sellega on liitunud Steve McQueen, Laurie Anderson, Ed Ruscha, Mark Wallinger, Cornelia Parker, Wolfgang Tillmans, Anish Kapoor, Tacita Dean ja Michel Stipe, kirjutab Guardian. Eestit esindab Jaan Toomik.

Projekti eestvedaja on kunstnik Adam Broomberg. See kollektiivne ettevõtmine on reaktsioon Brexitilie, jätkuvale pagulasprobleemile ja USA presidendi Donald Trumpi ettevõtmistele, seletas Broomberg ajalehele. «Vaat mis on tähtis: see pole ainult Ameerika probleem, mitte ainult Euroopa probleem. Selle pärast me plaanimegi aktsioone Mexicos ja Lagoses,» rääkis kunstnik.

Kiidetakse Eesti animatsiooni

Üks maailma põnevama animatsioonistuudio Laika turundusjuht Mark Shapiro kiitis usutluses portaalile Deep Baltic Eesti animafilmi tegijaid ja Nukufilmi. Laika eelmise aasta suurfilm, ka Eestis linastunud «Kubo ja kaks pillikeelt» kandideerib kahele Oscarile. Film on juba saavutanud 20 auhinnavõitu ja 48 nominatsiooni kogu maailma festivalidel ning konkurssidel.

Esimest korda kohtus Shapiro Eesti animatsiooniga seitsme aasta eest Rio de Janeiro filmifestivalil, kui tutvus Priit ja Olga Pärnaga, keda ta nimetab legendaarseteks. Hiljem Animated Dreamsi filmifestivalil käies jättis talle hea mulje Tallinn oma galeriide ja arhitektuuriga.

Oma lemmikuteks Eesti animatsioonis peab ta peale Pärnade Priit Tenderit, Kaspar Jancist ja Anu-Laur Tuttelbergi. Shapiro rõhutab eesti tugevat positsiooni nukufilmi alal ja kiidab Nukufilmi kui stuudiot. Ta tõi eraldi välja Mait Laasi täispika nukufilmi «Lisa Limone ja Maroc Orange: tormakas armulugu».

«Nukufilm ja Laika on väga sarnased,» ütles Shapiro, lisades, et ootab Nukufilmi loominguliste indie-filmide nägemist. «Eesti animatsioon on oodatud maailma parimatel filmifestivalidel.»

Seotud lood
    21.02.2017 23.02.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto