N, 29.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kultuuri lühid

Kultuuritoimetus
Kultuuri lühid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ivar Põllu
Ivar Põllu Foto: Mihkel Maripuu

204 000 ETV vaatajat elas laupäeval kaasa «Eesti laulu» teise poolfinaali esinejatele.

Ivar Põllu teab, kuidas süüa end eestlaseks

Lavastaja, teatrijuht ning dramaturg Ivar Põllu usub, et kõigel on alati olnud oma praktiline põhjus. Igal kombel ja traditsioonil, mida me truult järgime, on oma asjalik algus. Kõik, mis on «alati nii olnud» ning milles ei tohi kahelda, on kord saanud alguse, ning enamasti väga selgelt praktilisest vajadusest. Me oleme alati olnud need, mida me sööme, ja tahtnud saada millekski muuks, mida me veel söönud pole.

Päev enne vabariigi sünnipäeva esietendub Ivar Põllu autorilavastus «Praktiline Eesti ajalugu», kus mängivad Maarja Mitt, Maarja Jakobson, Robert Annus ja Tambet Seling. Tartu Uues Teatris lavale jõudva teose kohta ütleb teater, et tegemist on kahevaatuselise muusikalise teraapiaga, aga ka praktilise ekskursiooniga eestlaseks söömisesse, eestlaseks rääkimisse ja eestlaseks laulmisesse. Kõike seda tehakse kulinaaria, kaljujooniste ja Kukerpillide laulude kaudu. 

Jaan Toomik protestib parempopulismi vastu

Üle 200 kunstniku, kirjaniku, muusiku ja kunstikuraatori on liitunud rahvusvahelise liikumisega, mille eesmärk on võidelda kunstinäituste ja -sündmuste abil parempoolse populismi vastu.

Liikumine nimetab end «Hands Off Our Revolution» («Käed eemale meie revolutsioonist») ning sellega on liitunud Steve McQueen, Laurie Anderson, Ed Ruscha, Mark Wallinger, Cornelia Parker, Wolfgang Tillmans, Anish Kapoor, Tacita Dean ja Michel Stipe, kirjutab Guardian. Eestit esindab Jaan Toomik.

Projekti eestvedaja on kunstnik Adam Broomberg. See kollektiivne ettevõtmine on reaktsioon Brexitilie, jätkuvale pagulasprobleemile ja USA presidendi Donald Trumpi ettevõtmistele, seletas Broomberg ajalehele. «Vaat mis on tähtis: see pole ainult Ameerika probleem, mitte ainult Euroopa probleem. Selle pärast me plaanimegi aktsioone Mexicos ja Lagoses,» rääkis kunstnik.

Kiidetakse Eesti animatsiooni

Üks maailma põnevama animatsioonistuudio Laika turundusjuht Mark Shapiro kiitis usutluses portaalile Deep Baltic Eesti animafilmi tegijaid ja Nukufilmi. Laika eelmise aasta suurfilm, ka Eestis linastunud «Kubo ja kaks pillikeelt» kandideerib kahele Oscarile. Film on juba saavutanud 20 auhinnavõitu ja 48 nominatsiooni kogu maailma festivalidel ning konkurssidel.

Esimest korda kohtus Shapiro Eesti animatsiooniga seitsme aasta eest Rio de Janeiro filmifestivalil, kui tutvus Priit ja Olga Pärnaga, keda ta nimetab legendaarseteks. Hiljem Animated Dreamsi filmifestivalil käies jättis talle hea mulje Tallinn oma galeriide ja arhitektuuriga.

Oma lemmikuteks Eesti animatsioonis peab ta peale Pärnade Priit Tenderit, Kaspar Jancist ja Anu-Laur Tuttelbergi. Shapiro rõhutab eesti tugevat positsiooni nukufilmi alal ja kiidab Nukufilmi kui stuudiot. Ta tõi eraldi välja Mait Laasi täispika nukufilmi «Lisa Limone ja Maroc Orange: tormakas armulugu».

«Nukufilm ja Laika on väga sarnased,» ütles Shapiro, lisades, et ootab Nukufilmi loominguliste indie-filmide nägemist. «Eesti animatsioon on oodatud maailma parimatel filmifestivalidel.»

Tagasi üles