Sisukord
Eesti
Tänane leht
22.02.2017
Eesti Dilbert Amet palub ettevõtjatest eelpensionäridelt vabandust (1) Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg Peaminister: me ei anna Sputnikule intervjuusid (23) Kaitseväe juhataja õlgadele kinnitati kindralipagunid Eesti lühiuudised Laenuori sõna otseses mõttes (7) Majandus VKG peab riigikohtu otsust võiduks Eesti Energia üle Saudi naised teevad finantssektoris edukat karjääri Välismaa KOHALIK VAADE. Leedut mürgitab uus libauudiste laine (2) Mis juhtub ELi kodanikega pärast Brexitit? Euroopa vanim järv saadab välja hädasignaali Välismaa lühiuudised 22.02.2017 Saudi naised teevad finantssektoris edukat karjääri Arvamus Jüri Laurson: esimese Tartu suusamaratoni stardikoht vajab märkimist Juhtkiri: kameeleon Reps (37) Lugeja kiri: kahju minister Repsi piiratud teadmistest (6) Edasi 1987. aastal: seltsimees M. S. Gorbatšovi viibimine Eesti NSV-s Marko Suurmägi: kolime riigikogu Narva! (17) Olev Remsu: kes hoidsid tõrvikut? (1) Jüri Ratas: liitlasväed Eestis kaitsevad Euroopa rahu ja vabadust (6) Ahto Lobjakas: inimene pole loom (34) Kultuur Ugalas uuritakse, kuidas olla hea ema ja sealjuures terve mõistuse juurde jääda Kuidas jagada armastuse sõnumit? (1) Kultuuri lühid Sport Spordi lühiuudised Kes võiks saada naiste koondise peatreeneriks, Rits, Frier või Sõber? Medalinõudlejate relvad: spetsialist, kapten ja distsipliin Esimese eestlasena suuskadel 200 km/h: põlv puruks, aga kihutan ikka edasi (1) Aivar Pohlak: tagasi alguse juurde Tarbija Puust ja punaseks: miks võiks vabariigi aastapäeva toidud ise valmistada? (1) Tartu Karmi loomuga võitleja mängib kodus kassiga Tüli olematu puukuuri pärast Tartu ülikooli raamatukogu avamisest täitub täna 35 aastat Juhtkiri: küllalt, härra minister! Jüri Kõre: saja tuhande linn Tartu ehk kas suurus loeb? (1) Paguluses pallaslane mõtles Eestile Euroopa koolide füüsikapriimused kogunevad Tartusse mõõtu võtma Testime suusarada: ettevaatust Tehvandil end kõrvetamast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peaminister: me ei anna Sputnikule intervjuusid

2 min lugemist

Valitsusjuht Jüri Ratas tunnustab Sputnikule antud intervjuu pärast vabandust palunud haridus- ja teadusministri Mailis Repsi käitumist ja soovitab edaspidi seda propagandakanalit vältida.

«Mailis on kahetsenud oma ütlusi ja võtab sellest õppust. See on oluline,» lubas peaminister Ratas usutluses Postimehele. Aga kuidas aktsepteerida oma meeskonna ministri valetamist? «Luiskamine ei ole kuidagi vabandatav,» tõdes Ratas. «Minister ütles, et sel päeval (27. jaanuaril – toim) andis ta palju intervjuusid. Kas ja kui palju ta suutis neile end pühendada, see on iseküsimus.»

«Mul on väga kahju ja vabandan tekkinud segaduse pärast. Tõepoolest eksisin ka Postimehele kommentaari andes,» tunnistas Reps algset viga, kui asus väitma, et pole Vene propagandaväljaandega Sputnik suhelnud. Selle väite kummutas esmaspäeva õhtul Sputnikus avaldatud videousutlus Repsiga holokaustist.

Eesti riigiametnikel soovitatakse vältida suhtlust propagandakanaliga ja peaminister Ratase sõnul pole selles osas midagi muutunud. «Vabariigi valitsusel ei ole kindlasti suhtumine Sputnikusse kuidagi muutunud. Me ei anna neile intervjuusid, see on kindel,» ütles Ratas.

Laialdase arutelu põhjustanud Reps arvas, et tekkinud «skandaali» tõttu pälvib Sputnik liialt suurt tähelepanu. Ta selgitas, et andis tollel päeval intervjuu kuni kümnele väljaandele, mistõttu ta tähelepanu hajus ning ta ei registreerinud ära, et üheks usutlejaks oli Sputnik.

«Lähtun muidugi sellest, et püüan jälgida tähelepanelikumalt, milline ajakirjandusväljaanne minuga vestelda soovib. Samas olen 15 aastat olnud poliitik, kes on ajakirjandusele olnud avatud, võtnud kõnesid vastu suhtekorraldajate vahenduseta ning vastanud ajakirjanike küsimustele. Selles osas palun seda mitte pahaks panna, et soovisin ja soovin olla ka edaspidi ajakirjanikele avatud. Kuid nagu mainisin, püüan jälgida seda kõike täpsemalt,» lausus Reps.

Ka keskerakondlasest europarlamendi liige Yana Toom soovitas Repsil juhtunu pärast vabandada. «Ma arvan, et Mailis Reps on kinni vanas stereotüübis, mis justkui lubas ühel poliitikul rääkida venelastele ühte juttu ja eestlastele teist juttu,» ütles Toom BNSile.

Ka Keskerakonna koalitsioonikaaslased taunivad Sputnikuga suhtlemist. Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) sõnul ei tohiks ükski Eesti riigiteenistuja selle propagandakanaliga suhelda. «Selle väljaandega tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, sest neile makstaksegi valetamise eest,» ütles Reinsalu. Ta tunnistas, et Sputnik on püüdnud ka justiitsministeeriumi pressikonverentsidele sisse murda. «Nad tulevad grupiga ja neid välja sõeluda, neid tõkestada on üsna keeruline.»

Reinsalu sõnul peaksid riigiteenijad mõistma, et tegemist pole isegi mitte näiliselt pädeva ajakirjandusega. «Tegemist on meile vaenuliku administratsiooni infooperatsiooniga, mille ülesandeks on teha meie riiki nõrgemaks,» tõdes Reinsalu.

Sotside esimehe, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on igaühe enda otsustada, kellega ja miks ta Sputnikuga suhtleb. «Sotsiaaldemokraadid Sputnikule intervjuusid ega kommentaare ei anna, kuna meie jaoks ei ole tegemist ajakirjandusega,» ütles Ossinovski.

Reformierakondlase Jürgen Ligi hinnangul oli Repsi käitumine siiski teadlik. «Ta pöördus ainult venekeelse valija poole, arvestas, et Sputnikul ega PBK-l eestikeelseid vaatajaid pole ning ta saab rääkida seal teistsugust tõde. Too tõde oli, et  teised poliitikud vastandavad rahvusi, ja teiseks et küüditamisel on see kergendav asjaolu võrreldes holokaustiga, mis on õudne, et ta toimus poliitilistel, mitte etnilistel motiividel,» ütles Ligi.

Tema hinnangul on Repsi selline seisukoht «mõõtmatult küüniline».

Seotud lood
    21.02.2017 23.02.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto