Puust ja punaseks: miks võiks vabariigi aastapäeva toidud ise valmistada?

Rollmops FOTO: Eero Vabamägi

​Kuigi vabariigi aastapäeval söödavates traditsioonilistes toitudes on ka palju head, võiks pidulaua jaoks sisseostude tegijal valmistoitude sildil ilutsevat pikka E-ainete nimekirja nähes punane tuluke põlema minna, arvab toitumisnõustaja Ketlin Jaani.

Tellijale Tellijale

«Kartulisalatit, sülti, kiluvõileibu ja heeringarulle – neid kõiki saab valmistada ise. Nii saab toidu teha suuresti säilitus- ja lisaaineteta,» soovitas toitumisnõustaja. Näiteks on tema sõnul sageli lisaainetest pungil vorstid, mistõttu tervisliku vorsti leidmiseks tuleb paratamatult vaeva näha. Kui aga sobivat vorsti käepärast ei ole, võiks kartulisalatit teha hoopis ise maitsestatud lihaga.

Ettevaatlik tuleks olla toiduvärvidega. Kui looduslikud toiduvärvid tavaliselt kahjulikud ei ole, siis ei saa sedasama öelda poest ostetud kunstlike värvainetega toitude kohta. «Üldiselt kehtib reegel, et mida kirevam värv, seda ohtlikum,» rääkis Jaani.

Seetõttu võiks toitudele värvi andmisel fantaasial lennata lasta. Näiteks saab punase värvi jaoks kasutada peedimahla või mõnda teist punast värvi toitu. Tunduvalt keerulisem on saada vabariigi aastapäeval olulist sinist värvi, mida looduses tavaliselt ei esine.

21.02.2017 23.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto