Sisukord
Sisekujundus ja sisustus
Postimees
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (35) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed (1) Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (8) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (8) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (2) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (4) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (1) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (5) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti disaini edu eest vastutavad nii ostja kui disainer ise

3 min lugemist
Woolishi kodutekstiilid on üks vähestest Eesti disainerite toodangust, mis massidesse jõudnud. FOTO: Tootja foto

Kuigi meie väike Eesti kubiseb andekatest disaineritest, ei saa endiselt öelda, et ühest keskmisest Eesti kodust leiab kindla peale kodumaist disaini. Miks see nii on ja mida pildi parandamiseks teha saaks?

Tellijale Tellijale

Pole mingi saladus, et eestlane peab kodumaist disaini lihtsalt kalliks ja toob parema meelega oma kodu sisustuse üle lahe odavmööbli poest, sest suurt missioonitunnet osta kodumaist ei ole meis veel tekkinud: seda peetakse ekslikult põhjendamatult kalliks nišikaubaks, mis pole tavatarbijale mõeldud.

Valgusteid ja sisustusesemeid disainiva PULO Disaini eestvedaja Liis Tippel ütleb, et Eesti disaini kõrgema hinna dikteerib väike turg ja väikesed mahud. «Jõudsasti tärkavat Eesti disaini iseloomustab tõik, et allhankeid tehakse vähe ja erandlik pole ka see, kui disainerid valmistavad oma tooted paljuski ise. Ehk et enamasti on seal keeruka tootmisprotsessi rõõm ja ka higi lõhn juures. Kahjuks võrreldakse tihti ka võrreldamatuid asju. Näiteks tuntud maailmanimesid, kelle loomingut müüakse hiiglaslikes kogustes, ja Eesti tõusvaid disainereid, kes toodavad tihti veel paremat kvaliteeti, aga sisuliselt eksklusiivkoguseid. Ja ma ei saa öelda, et hinnakäärid oleksid suured, pigem on see hinnaklass nendel sisult võrreldamatutel toodetel ka sarnane,» avab Tippel hinna kujunemise köögipoole.
Ta tõdeb, et ilmselt jääb eestlane alati soodsa sisustuse ostjaks ja tegelikult annaks seda fakti ära kasutada Eesti disaini levitamise huvides: kui näiteks Rootsi mööblihiid IKEA võtaks oma valikusse Eesti disainerite jooniste põhjal toodetud kaupa, tõuseks tarbija teadlikkus tublisti.

03.07.2020 05.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto