Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1938. aastal: Chamberlain: kollektiivset julgeolekut pole olemas

2 min lugemist

Londonist, 23. veebr. – Kaks päeva kestnud vaidlused Briti välispoliitika, eriti selle ümberorienteerumise üle, mida toob endaga kaasa Anthony Edeni lahkumine välisasjade sekretäri kohalt, lõppesid teisipäeva õhtul Neville Chamberlaini täieliku võiduga.

Sotsialistide esitatud laitusettepanek lükati tagasi 330 häälega, 168 vastuseismisel. Vaidlused kujunesid paiguti äärmiselt dramaatilisteks. Ennenägemata teravalt arvustasid peaministri tegevust Winston Churchill ja Lloyd George. Kui mõnel pool seni veel hellitati illusioone «kollektiivsest julgeolekust», siis purustas Neville Chamberlaini teine kõne need illusioonid täielikult.

Kas julgeb keegi – hüüdis Ghamberlain – uskuda, et Rahvasteliit, nii nagu ta on konstitueeritud tänapäev, võib anda kollektiivset julgeolekut? Möödunud valimiste ajal oli võimalik loota, et ta võib seda. Mina ise uskusin seda. Aga nüüd ei usu mina seda enam. Kui Rahvasteliit tegelikult ei või pakkuda julgeolekut, siis ei tohi meie petta iseendid ega ka väikesi ja nõrku rahvaid. /…/ Kõne lõpuosas kõneles Chamberlain vastutusest, mis lasub peaministril, kui tal tuleb otsustada küsimus «Kas sa lased oma riigil minna sõtta?». Kui minul lasub selline vastutus, siis ei täidaks mina oma kohust, kui mina mitte ei astuks samme selle küsimuse vältimiseks.

Peaministrile järgnes Kingsley Griffith, kes ütles: Peaministri kõne oli ajalooline, sest selles loobuti poliitikast, milles valitsus läks möödunud üldvalimistele. Ja mina avaldan arvamist, et kui mr. Eden ei oleks lahkunud varemalt, siis ei oleks ta kindlasti jäänud kabineti koosseisu pärast selle kõne kuulamist.

«Rasketest suurtükkidest» kõneles esimesena Winston Chuchill. Pean avameelselt väljendama oma mittenõusolekut peaministri poolt alustatud kursiga ja oma muret selle kursi tagajärgede pärast. /…/ Tulles Edeni lahkumise põhjuste juurde ütles Churchill: Aeg ei ole kohane läbirääkimisteks Itaaliaga – mitte ainult rahu, vaid ka vabaduse seisukohalt, mis on veelgi tähtsam kui rahu.

Churchill kirjeldas Itaalia raskuste pilti ja ütles: ilusa fassaadi taga on olemas küllalt tundemärke, mis näitavad, et Mussolini seisukord on raske. Rahvusvaheline olukord kindlasti tekitab diktaatorile muret. Il Duce vajab hädasti välispoliitilist edu. Ma ei saa aru, miks meie peaksime ruttama teda päästma (elavad kiiduavaldused vastasrinna pinkidelt). /…/

Pean ütlema, et Eden talitas õieti, kui ta lahkus, kuigi mina kardan, et selle lahkumise tagajärjed saavad olema laiaulatuslikud ja kahjulikud. Kogu maailmas, ütles Churchill, Inglismaa sõbrad on hämmastunud, Inglismaa vaenlased rõõmustavad.

Edasi väljendas Churchill tõsist kahtlust Briti poliitika viimase aja tendentsi kohta Saksamaa ja Itaalia suhtes, nii nagu see on leidnud väljendust lord Halifaxi missioonis, ja kahetses kaotatud võimalusi õigusliku korra maksmapanekuks võimu vastu. Need kursid, kardan mina, tekitavad meie sõprade seas segadust ja pillavad laiali moraalsete jõudude reservid.

23.02.1938

Seotud lood
    21.02.2020 24.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto