Kulus kaks aastat, et luua piinlikult täpse tööga hindamatu pärandus

Merike Rosenthal (vasakult), Margit Rajando, Liina Laaneoja ning Kristin ja Arly Sulg. FOTO: Montaaž Artur Kuus

Alates 2015. aasta jaanuarikuust on kakskümmend naist Eestimaa eri paigust sõitnud iga kuu üheks nädalavahetuseks Tartusse. Neil kõigil oli üks suur soov: valmistada ise endale rahvariided.

Tellijale Tellijale

Ajal, mil poest saab pikemalt valimata osta ükspuha milliseid rõivaid või tellida eksklusiivsed peoriided õmblejalt, näib hullumeelne pühenduda kaks aastat ühe riidekomplekti valmistamise peale. Ent kangakudumine, tikkimine, pilutamine, õmblemine on vähim, mida need 20 naist Eesti Rahva Muuseumi juures tegutsevas rahvarõivaste valmistajate koolis õppisid. Nagu ütles kursuse koordinaator Age Raudsepp, on selle kahe aastaga nendes naistes toimunud kirjeldamatu sisemine areng, mis on muutnud nende maailmapilti. Nüüd vaatavad nad sootuks teise pilguga vanal ajal loodut ning iseenda tööd.

Kahtlemata vaatavad nad teise pilguga presidendi vastuvõttu, kus võib rahvarõivaste kandjaid märgata. Liina Laaneoja, üks kursuse lõpetajatest, tunnistas, et peale kaht aastat rahvariiete lainel elamist on silm rikutud: tahtmatult hakkad märkama detaile, mis nende väärikate riiete juures silma riivavad või rõõmu teevad.

22.02.2017 24.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto