Sisukord
Arvamus
Postimees
25.02.2017
Eesti Galerii: Ameerika sõdurid käisid kinos «1944» vaatamas (2) Mälumäng Mida sai kuupalga eest 90 aastat tagasi? Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Selgus jääkaru sugu Tsitaate aastapäevakõnedest 25.02 Nagu Sputnikult kukkunud (6) Vitriini AK osa, 25.02 Eesti lühiuudised 25.02 Vitriini Postimehe osa, 25.02 Vabariigi aastapäeval kõlasid üleskutsed hoida ühtsust NATO kursil täiskindral (1) Majandus Mida sai kuupalga eest 90 aastat tagasi? Välismaa Jaapani hõbekeeled müüvad üksikutele naistele unistusi Iraagi väed jõudsid Mosuli lääneossa Välismaa lühid Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: kuidas eestlased 20 aastat tagasi esimese avaliku internetipunkti said Marti Aavik: naabrinaise vabadus, las minna? (13) Juhtkiri: Vabariigi aastapäev sisendab lootust (1) Edasi 1990. aastal: intertüdrukud Valdur Mikita: läänemeresoomlase viimane karje (36) Elagu Jaak Prints! (4) Trumpi kuldne valik Exegi mo(nu)mentum Ulmest tegelikkuseks: mida teha puurist valla lastud robotiga? Kultuur Aeg armastada, aeg andestada Eesti kultuuri täheatlas: Looming – meie kirjanduse parlament Maastik kahe tüdruku, kahe poisi ja kuningaga, kass all paremas nurgas Aja auk. Hinge kaleidoskoop Aja auk. Töö marksistlikus tehases Nädala plaadid. Mis tantsima? Meil on homme käikulaskmine Elagu Jaak Prints! (4) Sport Valga/Valka mängijad saatsid kihlveoskandaali tõttu meediale avaliku kirja Kahevõistlus on out, soomlane tahab suusatamist Sildarude kuldse duubli peale tõusid emotsioonid lakke Ujumiskoondise peatreener asus süsteemi reformima AK Peeter Langovitsi tagasivaade: kuidas eestlased 20 aastat tagasi esimese avaliku internetipunkti said Eesti kultuuri täheatlas: Looming – meie kirjanduse parlament Ain Mäesalu: 800 aastat tagasi saavutasid eestlased Otepääl ühe ristisõdade olulisima võidu Maastik kahe tüdruku, kahe poisi ja kuningaga, kass all paremas nurgas Aeg armastada, aeg andestada Aja auk. Töö marksistlikus tehases Aja auk. Hinge kaleidoskoop Nädala plaadid. Mis tantsima? Meil on homme käikulaskmine Valdur Mikita: läänemeresoomlase viimane karje (36) Soomes on varjend majas sama loomulik kui seinad või katus (1) Eesti seisukoht: Kriisikoldest lahkumine on punkrisse varjumisest tõhusam (2) Ulmest tegelikkuseks: mida teha puurist valla lastud robotiga? Arter Sõiduproov: Nissan Micra. Ellujäämisõpetus herilase näitel Videomängus maailma loomine. Kirjandus 2.0 Kodu on seal, kus on su süda Noorte luuletajate isamaalised riimid Horoskoop Mis on kleidi all? Gaute Kivistik: Ega võidud õpeta midagi, õpetavad ainult kaotused Tartu noored, kes lähevad otse «Eesti laulu» lavale Miks kodumaised telesarjad on välismaistest popimad? Justin Petrone: ebamugav küsimus (2) Sai pole saatanast! Ideaalse vastlakukli retsept (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: naabrinaise vabadus, las minna?

2 min lugemist
Marti Aavik FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Teame nii lähemast kui ka kaugemast minevikust, kui kergesti on inimesed valmis ära andma iseenda (ja teiste) otsustamisvabadust, eriti kui see toimub väikeste sammude kaupa ning selle juurde kõneldakse taandujaile millestki õilsana kõlavast, mille nimel tuleb hääletada selle poolt, et naabrinaisel üks või teine õigus ära võetaks.

Mõtlen üsna suure murega sellele, et «ajastu vaim» paistab nii laias ilmas kui Eestis soosivat ideed vahetada vabaduste ja üksiti oma otsuste tagajärgedega elamine millegi muu vastu. Laenan politoloogist sõbralt lihtsustavat kirjeldust: paneme kokku sotside olemusliku soovi teha vägisi maailma ja inimest paremaks, IRLi refleksi «karm karistus» ning keskerakondlikud tungid ja näeme, et vabaduste pärast on mõtet muretseda küll. See kirjeldus pole just läbinisti õiglane iga üksiku poliitiku suhtes, aga iva siin on.

Mis veel hullem: nägin äsja ehmatusega, kuidas väga erinevate vaadetega inimesed olid valmis pikalt ja laialt põhjendama, miks mõni teine inimene ei tohiks jagada Eesti rahvaga oma erialateadmisi. Kuhu jääb sõnavabadus ja arusaamine selle rollist? Vaadake Freedomhouse’i raportit (2017) – eelmine oli üheteistkümnes järjestikune aasta, mil maailmas vabadus vähenes. Eesti on üks vähestest vabaduse saartest. Ja teie olete kohe valmis soovitama piiranguid sõnavabaduses, kui mõni sõnum ei meeldi?

Ja muidugi ei ole sõnavabadus ainus. Halb on see, kui kergesti ollakse nõus loobuma või lausa nõudma muudegi vabaduste piiramist. Minu kogemuse järgi on asi viimase kahe-kolme aasta jooksul hullemaks läinud.

Mõelge, äkki mõni ettevõtja keerab midagi vussi. Asutagu oma osaühing pealegi kolme sekundiga, aga kõigeks muuks tuleks ikkagi kusagilt luba küsida, eks? Ma olen igati selle poolt, et nii naisi kui ka mehi tuleb kaitsta kiusamise eest. Aga milliseid kõigi inimeste vabadusi riivavaid ideid selleks välja pakutakse, kui mõne konkreetse loo kaja on emotsioonid vahtu löönud! Asi pole ju kaugel suurepärasest mõttest, et inimeste eraelu probleeme peaksid hakkama lahendama töökaaslaste seltsimehelikud kohtud. Miks mitte mõisnik või muntsipaalpolitseinik?

Arvan, et praegune aeg lausa nõuab sisukat väitlust vabaduste ja maailmavaadete üle. Üksnes päevapoliitiliste vaidlustega piirdumine ei ole õigustatud, kui sellestsamast päevapoliitikast kooruvad üha rängemalt välja küsimused vabast tahtest, õigusest teha lolle valikuid ja vastutusest oma tegude eest.

Kui me anname oma poliitikutele voli reegleid kehtestada, siis ma tahan enam-vähemgi teada, milline õigupoolest on nende arvates üks inimliigi esindaja ja mida nad sellest oma töös järeldavad. Tahan seda teada seda enam, kuivõrd vastus küsimusele, kas vaba tahe on olemas, on läinud uute inimest puudutavate teadmiste valguses pigem keerulisemaks kui lihtsamaks.

Seotud lood
24.02.2017 27.02.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto