Andres Adamson: Kuidas langes tsaarivõim

Andres Adamson FOTO: Erakogu

Saja aasta eest algas Venemaal Veebruarirevolutsioon, mis tõukas troonilt viimase Romanovi dünastia esindaja, Nikolai II ehk Tsaar-Kaltsu, nagu tema vastased teda kutsusid. Saja aasta taguseid revolutsioonilisi sündmusi Peterburis ja selle lähedal asuvas Eestis meenutab ajaloolane Andres Adamson.

Tellijale Tellijale

Sada aastat tagasi oli Esimene maailmasõda jõudmas oma otsustavasse faasi. Kaks ja pool aastat varem olid kõik osapooled kavandanud kiiret manöövrisõda. Peeti iseenesestmõistetavaks, et sõda tuleb lühike; seepärast tuli ägedalt peale tungida ning mitte hoolida kaotustest, kuna need on võidu kõrval tühiasi. Kui siis esimeste operatsioonide dünaamika nii läänes kui idas kõikide jahmatuseks staatiliseks kurnamissõjaks muutus, olid kaotused sedavõrd suured, et ükski uus ohver ei tundunud nende õigustamiseks enam liiga suur.

Saksamaa oli aastal 1915 teinud katset otsustavalt lüüa Venemaad ja sundida sõjast väljuma; selle käigus langesid tema kätte Poola, Leedu ja Kuramaa. Eesti oli nüüd rinde lähitagala ja sõjaväge täis. 1916 oli omakorda Venemaa ette võtnud mõlemale poolele väga ohvriterohke (Keskriikide kogukaotused olidki muide idarindel suuremad kui palju lühemal ja «muutusteta» läänerindel), Brussilovi pealetungi nime all tuntuks saanud katse surnud punktist pääseda. Tulutult.

03.03.2017 06.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto