Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.02.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Laia profiiliga rektor keset teadust ja suhtedraamasid Tagakülg Esikülg 28. veebruar Margit Sutropi teine kandideerimine Noored on korruptsiooni suhtes tolerantsemad Kommentaarid Eesti lühiuudised 28.02 Estonias otsiti suvisele laulu- ja tantsupeole solisti «Ma olevat saatan...» Riik maksab peagi esimestele lastele elatisabi välja Kristiine ristmiku kiiruskaamerad hakkavad kolmapäeval tööle Majandus Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Sutter: VKG peaks maksma trahvi, mitte nõudmisi esitama Juristid teenisid Eesti Energiale hiigelkasumi Eesti püstitab Brüsselisse hiigelsuure virtuaalreaalsuse kupli Välismaa Hiina parlament koguneb tulevikku arutama Kriminoloog: Rootsis ei ole kuritegevuse kriis, vaid poliitiline kriis (13) Trump ei saa Venemaast üle ega ümber (1) Rootsi suurima pagulaskeskuse põlengu põhjusena kahtlustatakse süütamist (1) Arvamus Maarja Vaino: valeraha teeb valeinimesi, valeinimesed valeotsuseid (8) Ahto Lobjakas: Eesti komberuum on tsiviliseerimata (11) Juhtkiri: Bullerby ja Rinkeby ehk kuritegevus Rootsis (13) Marianna Makarova: miks oleks integratsioonist loobumine Eestile ohtlik? (5) Postimees 1887. aastal: Missugused kõlbulised arvamised paistavad meile Kalevipojast silma? Kultuur Seks, valed ja vägivald Sport Vihavaenlaste Soome ja Norra suusasõja uus kirgiküttev peatükk Jõudu juurde saanud Eesti klubid jätkavad jahti Balti liiga tiitlile Eestimaine draama Pyeongchangi olümpia ja suure raha nimel 13-aastaselt imelapselt loodetakse Tokyo olümpial medalit Tallinn Kristiine ristmiku kiiruskaamerad hakkavad kolmapäeval tööle Tartu Kulleri omavoliline juurdehindlus ajas Tartu toitlustajad tagajalgadele (4) Kas lapse sünd võib naisele liiga teha Aprillis tuleb paljudes omavalitsustes korraldada suur rahvaküsitlus, ka Tartus (1) Üllatus: Eesti kaardilt kaob suur Ülenurme vald!? (3) Soe talv teeb puumüüjaile tuska Mõisaait karupuuri kõrval ootab julget pealehakkamist Semiootik sai tartlaseks isolaatoris Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maarja Vaino: valeraha teeb valeinimesi, valeinimesed valeotsuseid

4 min lugemist
Maarja Vaino FOTO: Tairo Lutter

Riigi puhul hakkab silma tendents, kus parem käsi ei tea, mida vasak teeb, küll aga makstakse rumalusi kinni mõlema käega, kirjutab kolumnist Maarja Vaino.

Tellijale Tellijale

Küllap on paljud märganud, et laenatud tööriistad kipuvad kergemini katki minema. Võib-olla on tegu lihtsalt Murphy seadusega, aga tõenäoliselt mängib rolli ka see, et oma asju hoitakse alateadlikult paremini kui teiste asju. See on ilmselt üsna inimlik, sest eks oma särk ole ihule ikka kõige lähemal.

Tähelepanek suhtumisest «teiste» asjadesse on hakanud viimasel ajal mu peas kummitama seoses mitme teoksil oleva suure ettevõtmisega: haldusreform, riigiasutuste ümberkolimise idee ning Rail Baltic. Kummitama just sellest aspektist, et nendega käiakse ümber kui millegagi, mida tehakse teistega, teiste arvelt ja teiste rahaga.

Võtame alustuseks Rail Balticu (RB). Mingil põhjusel on otsustatud juba aastaid tagasi valida RB elluviimiseks kõige kallim versioon ning tõstetud kõrvale (või ei ole isegi kaalumisele võetud) mõistlikumad variandid. Esimene küsimus, mis sel puhul muidugi tekib, on see: miks ei ole sellel hiilgaval ja tohutut kasu tõotaval projektil juures erainvestoreid, kes võiksid ometi olla väga huvitatud?

Teiseks näib, et promojate seisukohalt tähendab Euroopa raha otsekui õigust käituda vastutustundetult kohalike olude suhtes. Kolmandaks domineerib mulje, et sisuliselt analüüsitud ja arukama valiku asemel eelistatakse lihtsalt väliselt kõige ägedamat varianti. RB heeroldid meenutavad täpselt neid tüüpe, kes hambad ristis ostavad/liisivad võimalikult kalli ja kiire auto, et endast kõva mehe mainet jätta, kodus on aga elektriarved maksmata. Sellegipoolest: oma rahaga tehku inimesed, mida nad tahavad.

27.02.2017 01.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto